UDELEŽBA

Panonika harmonika:
 več pufov kot rekordov?

Objavljeno 30. avgust 2012 17.08 | Posodobljeno 30. avgust 2012 17.09 | Piše: A. J.

Porazna udeležba na letošnjem festivalu Panonika harmonika. Je krivo vreme ali zamere neplačanih delavcev in sodelavcev?

Tomaž Zorko meni, da so težave, s katerimi se ubada Panonika harmonika, običajne za komaj tri leta star festival. Foto: Vesmin Kajtazovič

Brezplačno največje slovenske kosilo, rekordno število harmonikaric na kupu ter harmonikar, ki bo postavil rekord v najdaljšem igranju na ta inštrument, so bile tri privlačne reči, zaradi katerih bi se morali ljudje med 24. in 26. avgustom trumoma valiti na brežiški konec, na tretji festival Panonika harmonika.

A to se ni zgodilo. Obiskovalcev je bilo v primerjavi z lanskim letom obupno malo, od pompoznih napovedi o podiranju kar treh rekordov pa se je uresničil le eden – najdaljše igranje na harmoniko, ki ga je dosegel Zoran Zorko. Harmonikaric je, na primer, prišlo manj kot štirideset.

»Za vse je kriv dež,« nam je na vprašanje, zakaj na dogodku niso izpeljali obljubljenega, odgovoril idejni vodja projekta Tomaž Zorko. »Na to, da ni bilo toliko harmonikaric, da bi rekord podrli, nismo mogli vplivati, kar se tiče kuhanja največjega slovenskega kosila, pa se ga, ko smo ugotovili, da zaradi dežja ne bo prišlo dovolj ljudi, nismo hoteli lotiti, saj ga potem ne bi imeli komu postreči.«

Lanski festival Panonika harmonika je potekal v Gaju pri letališču Cerklje ob Krki, letos pa se je prizorišče preselilo v Brežice. Razlog naj bi bile zamere, ki so si jih organizatorji tudi zaradi neplačevanja nakopali pri Cerkljanih.

Tri dni igral v tri dni?

Medtem ko je letos rekordno kuhanje zato, da hrana ne bi šla proč, odpadlo, naj bi lani po hribu navzdol letele gore dobrot, ki jih na dogodku niso mogli porabiti. »Hrane, kolikor vem, ni porabil samo en gostinec,« je to namigovanje komentiral Zorko. Prav ta gostinec, gre za ustanovitelja in predsednika društva za ohranjanje slovenske kulinarične dediščine Kluba gurmanov Skaručna Marka Žagarja, je proti Tomažu Zorku nedavno vložil civilno tožbo, saj še vedno ni prejel honorarja za delo, ki ga je opravljal na Panoniki harmoniki 2011. Zavod Euforija, podjetje, ki organizira Panoniko harmoniko, mu je, kot je povedal, od 20.000 evrov, kolikor mu jih dolguje, izplačalo le 1500, in to kljub temu da so na prireditvi obiskovalcem prodajali bone za hrano, s katerimi so ti potem na stojnicah prevzeli dobrote. Žagar je pozneje na policiji izvedel, da Zorko sploh ni direktor zavoda Euforija. Položaj direktorice zaseda njegova žena Ksenija Zorko, zato je precej nenavadno, da pogodb z izvajalci in delavci na Panononiki harmoniki 2011 ni podpisovala ona, ampak mož.

Zorkova plat zgodbe je nekoliko drugačna. Kot pravi, je problem v tem, da mu Žagar nikoli ni prinesel originalnih dobavnic, s pomočjo katerih bi izračunal, koliko znaša dejanski dolg. Ko jih je na sodišču prvič videl, so ga kot nekdanjega lastnika gostilne začudile nekatere nenavadne navedbe, med njimi krpe za tla in moči, čeprav je prireditev potekala na prostem, kilogrami popra in 30 jeklenk plina je le nekaj postavk z dobavnic.

Svoje izkušnje z organizatorji festivala nam je zaupal tudi profesor glasbe in svetovni prvak v igranju harmonike Semir Hasić. »Kakor mnogi izvajalci tudi jaz za nastop na Panoniki harmoniki 2011 nisem dobil nobenega plačila. Glede na to, da za nastop računam 1000 evrov, mi organizatorji Panonike harmonike dolgujejo med 3000 in 5000 evrov,« trdi bosanski glasbeni mojster, ki je lani nastopal vse tri dni festivala.

Deli s prijatelji