OGOLJUFAN

Od Stevieja Wonderja hočejo 6 milijonov evrov

Objavljeno 26. september 2015 16.41 | Posodobljeno 26. september 2015 16.42 | Piše: T. P.
Ključne besede: Stevie Wonder

Slepi pevec trdi, da ga je njegov dolgoletni in leta 2011 umrli odvetnik ogoljufal.

Stevie Wonder

Moral se je naučiti zaupati. Brezpogojno, že skoraj slepo, saj ne nazadnje lahko gleda svet zgolj skozi oči drugih. Kajti medtem ko v Stevieju Wonderju močneje utripa glasbena žilica kot v večini drugih in meji že na genialnost, ga je narava ali pa usoda prikrajšala za vid. Zaradi česar je z ljudmi, s katerimi se je obdal že v ranih letih, tudi vztrajal. Verjel je namreč, da dolgotrajna partnerstva in prijateljstva vzdržijo in premagajo skušnjave zavisti, preračunljivosti ter pohlepa, kar pa se je izkazalo za malce naivno gledanje na svet. Ali, raje, na ljudi. Kajti medtem ko je svojemu odvetniku Johananu Vigodi brezpogojno zaupal, da dela v njegovo dobro, je zdaj spoznal, da je dolgoletnega zaupnika napačno ocenil. »Izkoristil je slepega moškega in ga ukanil v podpis nepoštene pogodbe,« namreč seva s sodnih listin.

Prvo snemalno pogodbo z Motownovo založbo Tamla je podpisal že z enajstimi leti, desetletje pozneje, ko je z 21 leti nastopil polno polnoletnost, pa mu je Vigoda spisal novo. Ki jo je Stevie, seveda, podpisal, saj je moral verjeti na besedo. A čeprav je od tedaj minilo že 44 let in je Vigoda že pred štirimi leti izgubil boj z rakom, je Wonder šele dokaj nedavno izvedel, da je bil pri podpisovanju pogodbe nasmoljen. Niti sanjalo se mu namreč ni – tako vsaj zvezdnik – o posebni klavzuli, po kateri so do deleža tantiem upravičeni tudi Vigodovi potomci, tudi še po njegovi smrti.

Novembra 2011 se je prejemnik 22 grammyjev zavil v črnino. Njegov prijatelj, zaupnik in odvetnik, ki je dolga štiri desetletja vodil njegovo kariero ter se boril za čim boljše pogodbe, je namreč umrl zaradi raka na slinavki. Nato lahko čas zavrtimo dve leti naprej, v leto 2013, ko je Wonderju prišlo na ušesa, da del njegovega dobička še vedno odteka k pokojnikovi družini. Na račun odvetnikove vdove Susan Strack je še vedno redno pritekalo šest odstotkov pevčevega zaslužka. In tedaj se mu je razkrila resnica. Vigoda mu je v pogodbo potaknil klavzulo večnosti, po kateri naj bi se Vigodova družina koristila z glasbenikovim darom v nedogled, najsi je Vigoda živ ali ne. Ob čemer je v Wonderju zavrelo in je nemudoma zaustavil vsa plačila, zdaj pa želi potrditev tudi iz sodnikovih ust. Vigoda naj mu namreč ne bi nikdar povedal, da naj bi upravičenost do deleža tantiem po njegovi smrti prešla na njegovo družino, zato Wonder zdaj s tožbo zahteva, naj sodnik tudi formalno razglasi, da Vigodovi niso več njegova finančna dolžnost in odgovornost.

Wonder sicer trdi, da je odvetnik izrabil njegovo slepoto, toda njegova vdova ob tožbi ni nastavila drugega lica, temveč je tudi sama zamahnila. S protitožbo. Starkova namreč trdi, da je bila ob podpisovanju zdaj sporne pogodbe prisotna priča in da je Wonder natančno vedel, kaj podpisuje. Zaradi česar s svojo tožbo zahteva, naj ji izplača tantieme za minuli dve leti, ko je zaustavil plačila, želi pa tudi odmrznitev plačil za naprej. Za zdaj torej zahteva vsaj sedem milijonov ameriških dolarjev odškodnine (dobrih šest milijonov evrov).

Deli s prijatelji