KOPIJE

Očitajo jima
 plagiatorstvo

Objavljeno 18. september 2014 21.55 | Posodobljeno 18. september 2014 21.56 | Piše: A. J.

Zakonca Vovk, združena v projektu Maraaya, z novo pesmijo menda kopirata Adele.

Edina znana plagiatorska afera, ki je dobila sodni epilog, je bila afera s pesmijo skupine Pop design. Foto: S.N.

Po vrsti očitkov slovenskih glasbenikov, da kopirajo tuje izvajalce, je zdaj pred vrati še ena plagiatorska afera! Kradljivca intelektualne lastnine sta tokrat baje znani glasbeni mendežer Aleš Vovk - Raay in njegova žena, solo pevka Marjetka, sporni komad pa pesem Lovin'Me, ki jo sama izvajata pod imenom Maraaya. Pesem, ki je med poslušalci na youtubu precej priljubljena, je domnevno podobna veliki uspešnici Set Fire to the Rain, ko jo je že pred tremi leti prepevala pevka Adele. »Dostikrat se zgodi, da pri prvem poslušanju skladbe dobiš občutek, da ti je znana. Potem sta pa dve možnosti: ali si jo res že nekje slišal oziroma je podobna neki že objavljeni pesmi ali pa gre nova pesem poslušalcu že ob prvem poslušanju tako zelo v uho, da ima potencial, da postane velik hit. Marjetka celo mene po vseh teh letih preseneča z razvojem svojega petja in njegovo raznolikostjo. In čeprav je lepo, da jo kdo primerja s svetovnimi zvezdami, kot sta Adele in Rihanna, je Marjetkin glas prepoznaven in samosvoj, ravno zato je nastala Maraaya, da bo njeno petje prišlo do izraza,« na očitke odgovarja Raay, pri katerem so podobnost s tujimi skladbami opazili tudi tuji komentatorji Evrovizije, ki so pesmi Spet/Round and Round, s katero nas je na Danskem letos zastopala pevka Tinkara Kovač, očitali, da spominja na eno od pesmi britanske pop zvezdnice Cheryl Cole.

Čeprav se pri nas številnim glasbenikom očita kopiranje tujih uspešnic, se jih pred sodiščem zaradi plagiatorstva ni znašlo veliko. Edini znani domači glasbeniki, ki so se zaradi tatvine tuje glasbe znašli pred obličjem pravice in morali tudi plačati denarno kazen, so bili člani skupine Pop Design, ki so skoraj ponarodelo pesem Na božično noč prekopirali od nemških avtorjev Mickija Meuserja in Granta Stevensa.

Plagiatorstvo ali pa vsaj sumljivo veliko podobnost s tujimi skladbami se je očitalo še vrsti znanih in celo uglednih slovenskih glasbenikov, tudi Alešu Klinarju, ki naj bi se bil pri pisanju besedila in teme znane pesmi Od višine se zvrti močno naslonil na Joe Cockerjevo Up Where We Belong. 

Deli s prijatelji