ALBUM LIFE

Novi Jukičev album pelje skozi življenje

Objavljeno 14. oktober 2013 18.41 | Posodobljeno 14. oktober 2013 18.42 | Piše: Andrej Predin

Številna mednarodna zasedba uveljavljenih avtorjev prinaša konceptualni album Life.

Robert Jukič v svojem elementu. Foto: Nada Žgank

Pred leti, ko smo dobili v roke album Radio (2009) velenjskega glasbenika Roberta Jukiča, smo bili presenečeni in navdušeni. Že takrat je skladatelj in instrumentalist na slovenski sceni veljal za enega najbolj prodornih in kreativnih basistov, ki je kilometrino nabiral tako v rock zasedbah kot v jazzu. Glasbeno je zorel tudi v tujini, med drugim se je za daljše obdobje preselil na Dunaj in medtem stkal številna znanstva z glasbeniki z različnih koncev sveta.

Album Radio je kot mednarodni glasbeni konglomerat in nadžanrski izdelek postal svojevrsten unikum na slovenskem prizorišču, saj je združeval na videz nezdružljive zvočne svetove in pristope, istočasno pa poslušalcev ni izključeval, temveč jih je strpno vodil skozi glasbene krajine avtorjeve ustvarjalnosti. Ljubitelji glasbe in strokovna javnost so bili vzhičeni. Sledila sta albuma s skupino Kramp Dobrote iz skrinje zarote in njegova živa verzija ter jazzovska poslastica Operation Charlie, ki jo je Jukič predstavil tudi na mednarodnem Jazz festivalu Ljubljana. Vse tri izdaje so doživele velik uspeh, Krampi so se prebili na vrhove glasbenih lestvic in predstavili tudi nekaj videospotov.

Minulo sredo je Robert Jukič v ljubljanskem kulinarično jazzovskem brlogu Repete nekoliko nepričakovano pripravil promocijo novega albuma Life. To je silovit glasbeni izdelek, ki je izšel pri ugledni švicarski založbi Unit Records. Njegov osmi album je konceptualen projekt, ki združuje kar 36 glasbenikov iz devetih držav. Na njem je svoje mesto našlo 16 skladb, ki nas vodijo skozi različna obdobja človekovega življenja. »Radio je bil prvi poskus nadžanrskega albuma, ki je bil pravzaprav odločilen pri mojem nadaljnjem delovanju, saj sem v času nastajanja Radia sklenil, da se ne bom zaprl v jazz okvir, v katerem sem takrat večinoma deloval, ampak sem se odločil slediti idejam, ki se mi porodijo. Če ne bi bilo Radia, ne bi bilo niti Dobrot, Krampa, morda tudi Operation Charlie ne bi nastal. Life je nadgradnja Radia, nadaljevanje v smislu pristopa, a je dosti bolj dodelan, tako konceptualno kot kompozicijsko in izvedbeno,« nam je zaupal Jukič. Temu lahko le pritrdimo, saj nam Life postreže z izostreno uravnilovko človeškega življenja, ki presega kulturne in časovne omejitve. »Skladbe za Life so nastajale povsem različno. Dosti stvari je bilo spisanih, a velik delež je bil tudi prepuščen času v studiih, mnogo skladb je nastajalo dolgo. Samo delo se na trenutke niti ni zelo razlikovalo od dela na Dobrotah, Kramp pa je koncertna zasedba, ki izvaja glasbo iz Dobrot. Spoštujemo skladbe, a še vedno iščemo svobodo v zadanih formah.«

Nastajati je začel leta 2008

Life je začel nastajati leta 2008, torej v obdobju, ko se je album Radio zaključeval. Snemanja v Sloveniji, Avstriji, Belgiji, Veliki Britaniji in na Kosovu so potekala med letoma 2010 in 2013. Na prvi pogled je to dolgo obdobje, a je bil medtem Jukič dejaven na številnih frontah in sodeloval z različnimi zasedbami – pred mesecem se je vrnil z manjše turneje po Japonskem. Tudi usklajevanje med vrhunskimi glasbeniki z različnih celin ni bilo preprosto. Zanimalo nas je, po kakšnem ključu je izbiral glasbenike, ki se predstavljajo na plošči. »Glasbenike najdejo skladbe same. Jaz se v nekaterih primerih trudim bolj, v drugih manj, a kar se mora zgoditi, se dejansko zgodi. Z glavo skozi zid ne gre. To se pokaže tudi na snemanjih, včasih se izgubljajo ure in ni rezultata, včasih se glasbenik zlije s kompozicijo. Še vedno je nekaj skladb, ki so bile pisane za Life, a so ostale nedokončane ali neposnete. Skladba Adolescence se je iz prvotne zamisli spremenila v nekaj čisto drugega, Ore se je zreducirala na glas in kitaro, čeprav smo posneli tudi ritem sekcijo in marimbo. A najbolj sta me presenetili prav dve skladbi, ki nista na albumu, saj se še zdaj ne pustita posneti.«

Predstavitve albuma se je udeležilo veliko uveljavljenih domačih glasbenikov, ki so z velikim zanimanjem prisluhnili novim skladbam. »Neglasbeniki so navdušeni, všeč jim je širina, presenečeni so nad raznolikostjo. Seveda so nekatere skladbe nekomu bliže kot drugemu in obratno, to je razumljivo, stvar okusa, stvar poznavanja. Glasbeniki večinoma komentirajo mojo produktivnost bolj kot samo glasbo, sprašujejo, kako mi uspe izvesti kaj takega, še posebno ker sredstev za takšne projekte praktično ni. Razumevanje mojega početja je različno od glasbenika do glasbenika in je odvisno od njihovega lastnega ozadja. Profesionalne deformacije so prisotne na vseh področjih, glasba ni izjema. Nekaj glasbenikov me je malce čudno gledalo po Radiu, po Dobrotah pa jim je bilo še manj jasno. Z Operation Charlie sem se verjetno ognil kake črne liste. Upam, da bo album Life pristal v srcu ljudi, čeprav se zavedam, da bo marsikomu tudi obtičal v želodcu. To je svojevrsten test zvestobe,« je sklenil Jukič.

Pestra mednarodna zasedba

Prve koncertne predstavitve albuma Life bodo odigrane z majhno zasedbo novembra na jazz festivalih v Prištini in Novem Sadu, ko bodo Robertu Jukiču na odru delali družbo Greg Tardy na saksofonu, Femi Temowo na kitari in glasu ter Ernesto Simpson na bobnih. Trenutno že potekajo dogovarjanja za spomladanske koncerte, ko bo prišla na vrsto tudi Slovenija. Album Life je izdelek, ki s svojo inovativnostjo in jasno vizijo obogati vsakega ljubitelja glasbe. Poslušamo ga lahko poglobljeno v naslanjaču, med vožnjo ali pa mu prepustimo, da v ozadju gradi vzdušje. Vsekakor tej izdaji velja nameniti pozornost, za tovrstno glasbo vsakič zastavimo besedo.

 

Deli s prijatelji