TEKMOVANJE

Najboljši Slovenec na frajtonarici je Anže

Objavljeno 22. maj 2015 18.50 | Posodobljeno 22. maj 2015 18.51 | Piše: Mojca Marot

V sklopu Zveze diatonične harmonike Slovenije je potekalo prvo državno tekmovanje za pokal Cyrilla Demiana.

Absolutni državni prvak Anže Krevh s predsednikom ZDHS Jernejem Brilejem.

Diatonična harmonika je slovenski nacionalni inštrument, glasba, ki prihaja iz nje, pa slovenska kulturna vrednota. Zveza diatonične harmonike Slovenije (ZDHS) pa je nova krovna organizacija, ki združuje ljudi in društva, ki jih diatonična harmonika tako ali drugače povezuje. V kratkem času ji je uspelo zbrati tako tiste, ki na harmoniko igrajo zgolj ljubiteljsko, kot poklicne glasbenike, učitelje in celo izdelovalce. Minuli vikend je pod njihovim budnim očesom v Podčetrtku potekalo prvo državno prvenstvo diatoničnih harmonikarjev za pokal Cyrilla Demiana, na katerem se je predstavilo 42 udeležencev, absolutni državni prvak pa je postal Anže Krevh, učenec Glasbene šole Goter.

Robert Goter ne skriva ponosa, da je po uspehu Nejca Pačnika, ki je v Portorožu letos osvojil naslov svetovnega prvaka, zdaj še drugi njegov učenec dosegel lep uspeh in postal državni prvak. Harmonikarji so v Kongresni dvorani hotela Sotelia pred strokovno komisijo, v kateri so bili Zoran Lupinc, Danijel Šegula, Dean Delgusto, Igor Zobin in Franci Kolar, kar tri dni raztegovali meh, razvrščeni pa so bili v pet tekmovalnih skupin. Najboljši so se v nedeljo še enkrat pomerili v finalu. In med temi so bili najboljši Blaž Jamnikar Pukl, učenec Klemna Rošerja, ki je osvojil zlato priznanje in zmagal v eni od starostnih skupin, Alen Žigart, učenec Mateja Banovška, ki je postal državni prvak v drugi starostni kategoriji, in Anže Krevh, učenec GŠ Roberta Goterja, ki je kot prvi osvojil naslov absolutnega državnega prvaka in prejel pokal.

Kot je povedal predsednik ZDHS Jernej-Rene Brilej, je vse tri dni tekmovanje spremljal bogat in zanimiv program, dosegli pa so kar več presežkov. Med drugim so meh raztegnili absolutni svetovni prvak Nejc Pačnik, Stefan Oberhofer, Dean Delgusto, Zoran Lupinc, Gottfried Hubmann, Robert Goličnik z ansamblom Šepet ter družinski ansambel Tonija Sotoška. Ob tem so prvič za skupno mizo sedli tudi izdelovalci diatoničnih harmonik, dogajanje pa je popestril nastop članov ZDHS Klemna Rošerja, Primoža Zvira, Roberta Goterja, Francija Falanta, Andreja Raka, Janka Lekšeta, Vikija Ašiča, ansambla Mateja Banovška, Zorana Zorka in Munda Štajercev. »Vesel sem, da je dogodek potekal na res zavidljivi visoki ravni in smo bili tudi iz tujine deležni pohval. Ne nazadnje je bil odziv tekmovalcev, glede na to, da je bila ta prireditev prvič, zelo dober,« je ob koncu dejal Brilej.