GLASBENI FESTIVAL

Najbolj navdušil Joc bend

Objavljeno 14. junij 2013 23.15 | Posodobljeno 14. junij 2013 23.15 | Piše: D. V.

Večer slovenskih viž v narečju je bil spet v Škofji Loki.

Joc bend: nagrada občinstva in plaketa Škofje Loke za najboljši nastop v celoti. Foto: arhiv skupine

»Prav vesel sem in tudi ponosen, da smo pod streho spravili že 13. glasbeni večer, in še toliko bolj zaradi tega, da tako velik in odmeven festival, ki se lahko postavi ob bok preostalim tovrstnim prireditvam v Sloveniji, prireja razmeroma majhna radijska postaja,« je bil ponosen in dobre volje Marjan Potočnik, direktor Radia Sora iz Škofje Loke.

S podelitvijo nagrad se je prejšnji petek končal letošnji Večer slovenskih viž v narečju, na katerem so občinstvo najbolj razgreli in navdušili člani skupine Joc bend iz Poljanske doline, ki so za skladbo Raubar njenga srca, zapeto v poljanskem narečju, poleg nagrade občinstva prejeli še plaketo Škofje Loke za najboljši nastop v celoti. »Nič posebnega nismo pričakovali od festivala, v Škofjo Loko smo prišli povsem neobremenjeni, da se ga udeležimo in da se pokažemo ljudem, saj je to vedno dobro. Res smo zadovoljni, da nas je občinstvo tako dobro sprejelo, in tudi tako bomo morda malo bolj razpoznavni, ker smo še dokaj mlad ansambel,« so se po prejemu nagrade razgovorili člani zasedbe Joc bend.

Na 13. večeru slovenskih viž v narečju, ki so ga prireditelji zaradi negotovega vremena z Mestnega trga prestavili v športno dvorano Trata, se je predstavilo osem ansamblov od prijavljenih 26. Ob Joc bendu še Zlata Martinc, ki je ob spremljavi Sredenšek seksteta predstavila skladbo Na Peco v koroškem narečju, ansambel Bitenc z Loško polko v škofjeloškem narečju, po štajersko je ansambel Jelša zapel vižo Kot v faogleži ftieč, ansambel Vikend pa skladbo Pa ka pa puol. Po primorsko sta pela ansambla Erazem (V oštariji) in Ne me jugat (Marijo Češilj), po gorenjsko pa so v skladbi Kraval peli Jurčki. Skladbe je ocenjevala strokovna šestčlanska komisija, ki ji je predsedoval, tako kot že vrsto let, Tomaž Tozon. Glasbeno in izvedbeno plat tekmujočih ansamblov so ocenjevali glasbeniki Igor Podpečan, Jože Burnik in Jože Skubic, besedila pa avtorica besedil Nataša Klinc Vybiralik in Andrej Šifrer. Predsednik strokovne komisije Tozon je ob tej priložnosti povedal: »Delo naše komisije je vsako leto dokaj zahtevno, izbrati je treba take skladbe, da bodo lahko poslušalcem pripravile prijetno doživetje. Mislim, da nam je to tudi uspelo, čeprav je bila bera manjša kot običajno, tako da kar koli več bi jemali iz malhe, bi verjetno osiromašilo ta večer. A bil je izjemno popestren z nastopi zmagovalcev prejšnjih štirih festivalov. Tako da sem tega večera prav vesel, kljub dežju. To pa je bil pravzaprav edini slab predznak današnjega srečanja, ker je vendarle velika razlika, ali se prireditev odvija pri nas na placu ali v tej – sicer hvala bogu, da jo imamo – dvorani.«

Nagrado za najboljši napev je strokovna komisija podelila ansamblu Vikend iz Velenja, ki je zapel skladbo Pa ka pa puol. Napev je zložil nagrajeni član ansambla Miha Vovk, ki je po prejemu nagrade povedal: »Trudimo se in želimo, da bi čim več skladb ustvarili sami. Za napeve smo kar pridni, saj jih v ansamblu zlagamo kar trije člani, poleg mene še Miha Lesjak in Rajko Petek. Tudi v bodoče bi radi posneli čim več svoje glasbe.«

Nagrado za najboljše novo narečno besedilo je prejel Vili Bertok za pesem Marijo Češilj, ki jo je zapel in zaigral koprski ansambel Ne me jugat. V obrazložitvi je komisija zapisala, da gre za najboljše besedilo z vsebino in zgodbo. Bertoku je Društvo pesnikov slovenske glasbe ob tej priložnosti podelilo tudi Vodovnikovo nagrado. Nekdanji basist rockovske skupine Buldožer in Brendijevega kvarteta Don Juan je po festivalu povedal: »Zelo sem vesel zaradi tega besedila. Mnogo je bilo takih, na katera sem ponosen, a ko sem dobil ta napev, sem rekel, to pa je nekaj, in mi je uspelo napisati res fajn besedilo, četudi ga je najbrž težko razumeti, saj sem uporabil kar precej pristnih primorskih besed, takih, ki so jih pri nas govorili pred 50 leti.«

V sproščenem sklepnem delu letošnjega Večera slovenskih viž v narečju pa so poleg tekmovalnih ansamblov nastopili tudi nagrajeni ansambli na drugih festivalih narodno-zabavne glasbe v lanskem letu. Tako so se predstavili še Veseli Begunjčani, Prleški kvintet, Nemir, Petka in Pajdaši. Za šaljivost je poskrbel igralec Andrej Rozman - Roza, ki je s svojimi igralsko-humornimi vložki dobro nasmejal obiskovalce v dvorani.

Deli s prijatelji