NA VELIKO

Na oder bo pripeljal še stare avtomobile

Objavljeno 10. februar 2015 08.59 | Posodobljeno 10. februar 2015 08.59 | Piše: Andrej Predin
Ključne besede: Gal Gjurin

Vsestranski glasbenik in ustvarjalec Gal Gjurin pripravlja posebno pustolovščino.

Temna godba spominja na klasičen film o gangsterjih. Foto: Jana Šnuderl

Na Valentinovo soboto, 14. februarja, ob 20. uri bo Gallusova dvorana Cankarjevega doma gostila glasbeno karavano Gala Gjurina, ki se nam bo tokrat predstavil s skupino Temna godba, ki nam bo na dan zaljubljencev zaigrala v slogu sodobne prohibicijske glasbe. Gal Gjurin že šest let v rednih razmikih pripravlja velike avtorske koncerte v Gallusovi dvorani.

Od kabareta do jazza

»Vedno se potrudim za svojo publiko in tudi posebni sobotni Valentinov koncert s Temno godbo nikakor ne bo izjema. Na oder bomo pripeljali tudi starodobne avtomobile, kot gostje bodo nastopili moja izjemna sestra Severa Gjurin, legenda Pero Lovšin in odlična ženska vokalna skupina iz Bovca Buške čeče, ki poje v eksotičnem bovškem dialektu. Zagotovo pa bo še kakšno presenečenje.«

Glasba, ki jo igra zasedba Temna godba, je nastala kot sprostitev med snemanjem Galovega prihajajočega rockersko obarvanega albuma Zemlja. Ta pa je nekakšna protiutež projektu s simfoničnim orkestrom Cantabile, s katerim že dve leti koncertira. »Od simfoničnega zvoka sem potreboval oddih – našel sem ga v preprostem rockovskem albumu. Potem sem potreboval oddih od rockovskega zvoka – in tako je nastala prohibicijska Temna godba, v kateri se mešajo dixieland, charleston, kabaret, satira, burleska, starodobni jazz, New Orleans, narodno-zabavna muzika, swing, parodija, romantika in tako dalje. Posebna zmes. Zveni kot nekaj iz norih dvajsetih, je pa čisto sodobna glasba. Vseeno je kar precej nora! Že na pogled zasedba Temna godba spominja na klasični film o gangsterjih iz dvajsetih let prejšnjega stoletja, ko je v ZDA strašila prohibicija, glasba pa nosi sporočilo o uporu nas malih ljudi proti vsakdanjim prepovedim, ki nam jih vsiljujeta sodobna družba in oblast. V grobem gre za splošno prohibicijo zdravega razuma, vsebine in kakovosti. Temna godba je torej glasbeni projekt, ki je hkrati družbenokritičen, ampak v hudomušni pozitivni smeri. V novem videospotu nas celo preganja višji prohibicijski glasbeni inšpektor po imenu Kalbo!« nam je zaupal Gal in dodal, da se projekt Temna godba v marsičem razlikuje od njegovih prejšnjih glasbenih kolektivov. »Predvsem bi rad izpostavil odnos glasbenikov, ki me spremljajo, do samih sebe in na splošno do glasbe. Celotna ekipa je ena sama pozitivna bomba. Vsak se razvija v svojo smer, vsi se učimo, vsi smo si enaki in se spoštujemo. To je v glasbi prej redkost kot pravilo. Preprosto povedano: vsi štekajo projekt, vsi smo na istem vlaku.«

Renesančni projekt

Veseli smo, da se mu bo tudi tokrat na odru pridružila sestra Severa, s katero že skoraj dve desetletji sodelujeta pri različnih projektih – spomnimo se zasedbe Olivija. Z legendarnim Perom Lovšinom pa sta se povezala zadnja leta, ko se v sklopu slovenske glasbene unije, katere predsednik je Gal, borita za kakovostnejšo slovensko glasbo. »Z Buškimi čečami sem prvič igral lani poleti, ko so nastopile kot posebne gostje na mojem koncertu s simfoniki Cantabile v Breginju, ki nam še zdaj ostaja v spominu. Izjemna publika, izjemni kraji in izjemna organizacija.«

Vsi, ki smo že obiskali Galove nastope v Cankarjevem domu, bomo potrdili, da gre za izjemno glasbeno in odrsko doživetje. Ne nazadnje se mora s svojo ekipo za dve uri programa pripravljati od dva do tri mesece. »Največji izziv je postaviti na oder vedno nekaj novega in svežega. Verjamem namreč v stalni razvoj, nisem eden tistih, ki leta in leta poslušalcem ponujajo vedno isto. Izziv za publiko pa najbrž je, da mi na tej divji in ovinkasti poti sledi. Za zdaj ji gre odlično!« Gal trenutno končuje ploščo Temna godba, ki bo šla v tisk že prihajajočo sredo, tako da bo do sobote na voljo obiskovalcem koncerta. »Po 14. februarju se bom vrnil v studio, da dokončam ploščo Zemlja, ki jo moram potem spet spraviti na odre. Tako bom imel v koncertnem obtoku tri velike projekte: enega s simfoniki Cantabile, drugega prohibicijskega s Temno godbo in tretjega rockovskega z Zemljo.« To pomeni, da bo Gal tudi letos pogosto potoval in nastopal po slovenskih odrih in v tujini. Ob tem velja poudariti, da vsako leto opravi vsaj 30 dobrodelnih koncertov, spomnimo se zadnjega velikega, ko je prav v Cankarjevem domu pripravil dobrodelni projekt za gasilce, ki so pomagali v lanski žledni ujmi. »Pripravljam tudi velik renesančni projekt, prestavljen za 600 let v zgodovino. Šlo bo za nekakšno magično zgodbo o Sloveniji, poslušalec pa bo za dve uri koncerta prestavljen v starodavno glasbeno ljubezensko pravljico. Hkrati pišem simfonično glasbo za nov celovečerni film Kekec 4.« 

Deli s prijatelji