KONCERT

Hotel je združiti Beatles, Rolling Stones in sebe

Objavljeno 14. junij 2015 18.32 | Posodobljeno 14. junij 2015 18.33 | Piše: Andrej Predin

Ljubljanske Stožice bodo 25. junija gostile legendo Boba Dylana.

Združiti je želel beatle in stonese.

Četrtek, 25. junija, je datum, ki ga ima v mislih vsak pošten ljubitelj glasbe, saj bo takrat v ljubljanskih Stožicah nastopil legendarni Bob Dylan s svojim bendom. Obiskal nas bo v sklopu svoje neskončne turneje – Never Ending Tour – na katero se je podal daljnega leta 1988 in znotraj nje vsako leto odigra približno 100 koncertov. V Ljubljani je 74-letnik nastopil že trikrat, in sicer v letih 1991, 1999 in nazadnje 2010 v Hali Tivoli.

Postavil temelje americane

Bob Dylan je v svetu glasbe zapisan z zlatimi črkami. Njegova neukrotljiva in nepredvidljiva ustvarjalna moč je močno zaznamovala celotno glasbeno industrijo. Ob priložnosti je Bruce Springsteen odlično ubesedil njegov vpliv z izjavo, da je Bob Dylan osvobodil naš um, tako kot je Elvis osvobodil naša telesa. S tem je imel v mislih, da je začel v 60. letih pisati besedila z močnimi umetniškimi referencami na Rimbauda, Verlaina in Baudelaira, ter seveda na revolucionarna peresa, kot so Ginsberg, Corso in Ferlinghetti. Pred tem je bila pop glasba vsebinsko močno omejena, z Dylanom pa je pridobila novo moč, postala je učinkovit medij, ki je začel pridobivati vpliv, zato ne preseneča, da je mladi Dylan postal glas svoje generacije. Je umetnik, ki v celoti nadzoruje ustvarjalni proces svoje glasbe, se ne ozira na norme, navade in predpise. Številni glasbeni teoretiki ga označujejo za izumitelja rock glasbe; ni skrivnost, da je s svojo mešanico folka, rocka in countryja pozneje postavil temelje za americano, ki je našla svoj glas v njegovi nekdanji spremljevalni skupini The Band. Še več, napisal je prvo antiljubezensko pesem It Ain't Me Babe, s pesmijo Mr. Tambourine Man pa je ustvaril skupino The Byrds. Tudi The Beatles priznavajo njegov vpliv – Lennon je razkril, da jih je album The Freewheelin' ('63),tako navdušil, da dolge tri tedne niso poslušali ničesar drugega. V nasprotju s fanti iz Liverpoola se Dylan ni pojavil na vplivni oddaji Eda Sullivana, ker ga je ta želel cenzurirati. Dylan je bil takrat šele na začetku kariere in bi mu nastop v oddaji zagotovil slavo, a se je odločil ostati zvest svojim načelom. Govori se, da je fantom iz skupine The Beatles prvi dal kaditi konopljo in s tem položil temelje za njihovo psihedelično fazo. Zgovorno je tudi dejstvo, da je poskušal ustanoviti superskupino, ki bi jo sestavljali The Rolling Stones, The Beatles in on. Ta njegov ambiciozni projekt bi skoraj uspel.

Nazadnje je Jack Frost

Če smo že omenili The Freewheelin', to je njegov drugi album s skladbo Blowin' in the Wind in vrsto drugih uspešnic, velja dodati, da gre za izdajo, ki je v veliki meri tudi definirala in osmislila vinilne LP. To je bil prvi album, na katerem je večina pesmi avtorskih. Skladbe, ki govorijo o ljubezni in vojni, močne skladbe, nam predstavlja avtor, ki je hkrati njihov izvajalec – to ni bilo v navadi. Tudi ovitek, s preprosto fotografijo Dylana s punco, je bil nekaj povsem novega. The Freewheelin' je prvi pravi album v polnem pomenu besede, a Dylan se ni ustavil, še odločneje je zakorakal na svojo pot, presenetil z daljšanjem skladb (pred tem so bile praviloma dolge največ tri minute) in izdajo enega prvih dvojnih albumov – Blode on Blonde.

V šestdesetih je bilo videti, da vsi le capljajo za njim, ga občudujejo ali pa ga prezirajo, napadajo in zaničujejo. Kakor koli, Dylan je bil nenehno v središču vrveža. Ne nazadnje je stal zraven Martina Luthra Kinga Jr., ko je držal sloviti govor: »I have a dream...«. Pred njegovim govorom je ogrel občinstvo s skladbama Only a Pawn in Their Game in Blowin' in the Wind.

Za Boba Dylana, njegovo pravo ime je Robert Allen Zimmerman, je značilno tudi kameleonstvo, tako se je pojavljal pod psevdonimi WC Fields, nekaj časa se je klical Robert Milkwood Thomas pa Tedham Porterhouse in Blind Boy Grunt. V najstniških letih je iskal zaposlitev kot pianist pod imenom Elston Gunnn, v zadnjem obdobju pa svoje plošče producira pod psevdonimom Jack Frost.

Doživeti Dylana

In zdaj, kaj lahko pričakujemo od nastopa v Stožicah? Dylanov zadnji, 36. studijski album Shadows in the Night je izšel v začetku februarja in nam ponudil posrečen izbor standardov, ki jih je prepeval veliki Frank Sinatra. Tudi njegov prejšnji album Tempest (2012) je bil odlično sprejet in se je povzpel na tretje mesto Billboardove lestvice. In če še vedno niste prepričani, ali bi šli na koncert, naj vas spomnimo na besede televizijskega voditelja Davida Lettermana, ki je v svoji poslovilni oddaji gostil Dylana. »Med vožnjo v avtu želim sinu velikokrat utrditi pomembne življenjske lekcije,« je začel Letterman. »Zadnjič sem ga vprašal, ali se spomni, kateri dve stvari sta v življenju najbolj pomembni. Prva je, da moraš biti prijazen do vseh ljudi. Druga pa, da se zavedaš, da je Bob Dylan največji pisec glasbe in besedil modernega časa. To je pravzaprav vse, kar moraš vedeti v življenju,« je suvereno sklenil Letterman, potem pa vidno užival med Dylanovim nastopom. Priložnost tega ustvarjalnega velikana doživeti v živo je neprecenljiva, zato je nikar ne zamudite!

Deli s prijatelji