GLASBE SVETA

Glas in ples zemljo 
zedinita z nebesi

Objavljeno 23. september 2014 13.31 | Posodobljeno 23. september 2014 13.33 | Piše: Andrej Predin
Ključne besede: Ana Moura

Aktualna sezona ciklusa Glasbe sveta s poudarkom na vrhunskih pevcih.

Za uvod v Glasbe sveta se bomo prepustili misticizmu. Foto: Valerie Pinard

Čeprav je globalni pohod tako imenovanih glasb sveta v zadnjih letih nekoliko izgubil zagon in zvodenel v raznih medžanrskih mešanicah, še posebno z jazzom, se je v tem času z glasbeno dediščino z različnih koncev sveta okužilo zavidljivo veliko ljudi in ustvarilo hvaležen poligon za kakovostne izvajalce in avtorje. Dokaz za to je abonma Glasbe sveta, ki spada med najbolj dragocene koncertne cirkuse, ki je v svojem dolgoletnem obstoju v Slovenijo pripeljal vrsto vrhunskih umetnikov. V tem duhu se začenja tudi nova glasbena sezona, ki nas bo v četrtek, 25. septembra, na prvem koncertu zavrtela v ritmu sufijskih pesmi. Nastop sirske zasedbe Noureddine Khourchid & Vrteči se derviši nas bo zapeljal v mistiko Bližnjega vzhoda. Glasbenika Noureddina Khourchida je njegov oče in šejk Abou Al Nour že pri petih letih vpeljal v mistične islamske rituale, danes pa velja za vrhunskega virtuoznega interpreta verzov iz Korana. Njegov glas je zamaknjen in pronicljiv, med nastopi pa še pridobi globino ob pogledu na vrteče se derviše, ki se prepuščajo ritualu na odru. Ta neskončni vrtinec oživlja prvobitni mistični ritual, v katerem je zemlja zedinjena z nebesi. Skupno se nam bo na koncertu predstavilo deset munhidov, pevcev hvalnic iz reda šadilija, in dva plesalca iz reda mevlevi. Ta mednarodno uspešna zasedba slovi po brezhibni izvedbi.

Naslednji koncert abonmaja bo v ponedeljek, 27. oktobra, ko bodo na svoj račun prišli ljubitelji flamenka in latino glasbe. Takrat bo na oder Gallusove dvorane stopila prva svetovno uspešna temnopolta pevka flamenka María Concepción Balboa Buika na kratko Buika. Velik prodor ji je uspel z drugim albumom Mi Niña Lola (2006), ki se je prodal v 80.000 izvodih in jo postavil na zemljevid, sprva predvsem kot pevko flamenka, s časom pa tudi latino skladb in popularne glasbe. Presenetljivo je bilo predvsem dejstvo, da ji je uspelo prepričati praviloma puristično srenjo flamenkosov, a se ni ujela v njene niti in je sledila lastnemu ustvarjalnemu klicu. Ključ do uspeha je bil predvsem njen glas, ki je nabit z melanholijo in žalostjo. Ne preseneča, da so jo večkrat primerjali z zvezdnicama, kot sta Cesaria Evora ali Nina Simone. V bogati glasbeni karieri je sodelovala z vrsto svetovno priznanih izvajalcev, na aktualnem albumu La Noche Más Larga (2013), ki je bil nominiran za grammyja za najboljši latino jazz album leta 2014, je ustvarjala s slovitim Patom Metheneyjem. Če ji je tokrat nagrada ušla, se lahko potolaži z latino grammyjem za najboljši album in produkcijo Niña de Fuego (2008) in za najboljši tradicionalni tropikal album El Ultimo Trago (2010). Slovenskemu občinstvu se bo predstavila s kitaristom Danielom Lopezom Vicentejem, cajonistom Ramonom Suarezom Escobarjem in basistom Josejem Manuelom Posado Oviendom.

Cikel Glasbe sveta se bo po daljšem premoru vrnil 22. januarja prihodnje leto, ko nas bo obiskal brazilski glasbenik Chico César. Pevcu iz Južne Amerike je v devetdesetih letih uspel skok čez lužo, ko je osvojil srca evropskega občinstva in nastopal na uglednih prizoriščih stare celine. Eden izmed vrhuncev njegove kariere je bila tudi nagrada televizijske hiše MTV za video za skladbo Mama Africa. Njegovi koncerti še danes slovijo po energiji, plesni lahkotnosti in tudi prodornih besedilih. Številne njegove skladbe so postale stalnica na repertoarju zvezdnikov latino glasbe, kot je Maria Bethânia.

Eden izmed vrhuncev koncertne ponudbe prihodnjega leta bo nedvomno nastop portugalske pevke Ane Moure, ki jo najbolje poznamo po albumu Desfado iz leta 2012, ki je nastal v sodelovanju s Herbiejem Hancockom in si prislužil grammyja z najboljši album leta 2014. Izjemna pevka fada, ki jo kritiki postavljajo ob bok Marizi, je nastopila tudi z Rolling Stonesi in Princeom. Ana je postala znana zaradi svojega izvirnega pristopa k fadu, saj ima dar, da katero koli pesem spremeni v fado. Temu velja tudi pripisati uspeh albuma Desfado, katerega osnovno vodilo je bilo, da različni glasbeniki, ki ne prihajajo iz kroga izvajalcev fada, zanjo napišejo skladbo, ki jo nato ona po svoje interpretira. O tem smo se lahko prepričali že leta 2012, ko je nastopila na mariborskem Festivalu Lent, vsi zamudniki bomo tokrat imeli popravni izpit.

Poslednji koncert letošnje sezone cikla Glasbe sveta bo 27. marca, ko nas bo obiskal legendarni pevec Kasse Mady Diabate iz Malija. Prišel bo v družbi izjemnih inštrumentalistov na tradicionalnih glasbilih, kot so kora, ngoni, balafon, ter nam pričaral pravi griotski glasbeni večer. »Kasse Mady Diabate prihaja iz mesta Kéla, kjer je bil rojen pred petinšestdesetimi leti. Mesto velja za prestolnico griotov, tudi profesionalnih umetnikov, ki si mojstrstvo tradicije predajajo iz roda v rod,« je zapisal organizator. Čeprav je njegov nastop šele prihodnje leto, se lahko ljubitelji zahodnoafriške glasbe že veselimo oktobra, ko bo Diabate izdal novi album za francosko založbo No Format.

Deli s prijatelji