ODŠEL JE KRALJ

FOTO in VIDEO: Zadnje slovo Slavka Avsenika

Objavljeno 07. julij 2015 17.23 | Posodobljeno 07. julij 2015 22.24 | Piše: T. L., A. K.

Glasbenika so pospremili k večnemu počitku.

Premier Miro Cerar.

BEGUNJE NA GORENJSKEM – Popoldne so z državnimi in vojaškimi častmi pokopali legendarnega glasbenika Slavka Avsenika. Žalno slovesnost ste lahko od 15.30 spremljali tudi na našem portalu, v živo pa je bila prenašana na 1. programu TV Slovenija in MMC TV.

Cerkveni in civilni pogreb z žalno slovesnostjo je potekal od 16.00. Od pokojnika so se s pesmijo poslovili Ansambel Saša Avsenika, Slovenski oktet in Orkester Slovenske policije. Slavko Avsenik je bil pokopan z državnimi in vojaškimi častmi.

Slavkova zadnja pot

17.45 Žalna slovesnost se je končala s pesmijo Slovenija, od kod lepote tvoje. Slavka Avsenika so položili k večnemu počitku v družinsko grobnico. 

image
Vdova Brigita. Foto: T. L.

17.35 V imenu družine je govoril Avsenikov najstarejši sin, Slavko Avsenik mlajši. »Dragi ati, na zemlji sva si delila malo več kot 20 tisoč dni. Prvih pet tisoč dni si bil skoraj ves čas odsoten, nosil si svojo pesem po svetu,« je dejal. »Vidimo, da boš v nas živel še naprej. Tvoje ideje bodo poleg nas sinov nesli naprej tudi tvoji vnuki in vnukinje. Dragi ati, zelo te bomo pogrešali. Dragi ati, ponosni smo nate in brezmejno te imamo radi.«   

image
S Pahorjem v prvi vrsti sedijo ministri, prišel je tudi Židan. Foto: Marko Feist

17.25 Na oder je prišel tudi slovenski predsednik Borut Pahor. »Danes žaluje ves slovenski svet. Umrl je pesnik slovenske duše, Slavko Avsenik. Toda to ni slovo, je tih in veličasten pozdrav, je srečanje, čeprav tako zelo žalostno. Je tiha in iskrena izpoved hvaležnosti. Gotovo je nekje kraj, kamor so poklicani dobri ljudje. Če so to nebesa, je Slavko Avsenik tam. Zdravljica in Golica, dve himni, ki izkazujeta naš slovenski narodni značaj. Dve pesmi in melodiji, ki nas določata. Če nam Prešeren govori o edinosti, sreči in spravi, nam Slavko Avsenik vse tri prešerno uglasbi. Slovenci se nimamo za radosten narod. Mar res nismo? Zavrtite Golico in v hipu bomo eksplodirali v nepopisno srečo. Slavko Avsenik je v glasbenem smislu izumil čustvovanje do življenja. Vse to je bilo tako silovito in odmevno, da so te viže prevzeli tudi drugi Evropejci,« je dejal Pahor. 

17.24 Na oder je stopil Ansambel Saša Avsenika s pesmijo Tam, kjer murke cveto

17.20 Kot govorec je na oder prišel tudi pesnik in pisatelj Ivan Sivec. »Odhaja kralj, kralj slovenske glasbe, naš kralj. Bil je kralj, ki smo ga spoštovali in cenili vsi. Znan je bil po vsej Evropi in po vsem svetu, dotaknil se je vsake duše, dal je roko vsakemu,« je povedal. 

image
Na odru so se zvrstili govorci. Foto: T. L. 

17.12 Predstavnik Društva slovenskih skladateljev Tomaž Habe se je v solzah vprašal: »Kaj reči ob slovesu?« Ob tem je naštel naslove skladb, zaradi katerih Slavka Avsenika pozna ves svet. »Kljub temu, da je Slavko dosegel vsa ta priznanja, se je vračal v te kraje. Obredel je ves svet, a je vendarle ostal zvest slovenski besedi. Njegove polke in valčki so preprosti in ravno v tem je moč njegove glasbe,« je dejal. 

Medtem ko je ansambel pel, je Slavko ml. gledal v tla. Častni straži je hudo vroče, pravi naša novinarka. Njihova poveljnica preganja fotografe, naj jim dajo dovolj prostora. S Pahorjem v prvi vrsti sedijo ministri, prišel je tudi Židan. 

17.09 Po pogrebu bo v gostilni Pri Jožovcu sedmina, na katero naj bi prišlo okoli 200 ljudi, poroča naša novinarka. Postregli bodo Avsenikov tradicionalni meni: govejo juho, pražen krompir, puranji zrezek, solato in sladico. 

image
Foto: T. L.

17.05 Župan Občine Radovljica Ciril Globočnik je dejal, da mu je v veliko zadoščenje, da je občina Radovljica postavila spomenik Avsenikovi glasbi v Lescah. »Večkrat je povedal, kako veliko mu pomeni, kje so resnične korenine te, po vsem svetu priznane glasbe. V Begunjah, na Gorenjskem.« Še kako resnične so besede, ki jih je povedal v enem najinih zadnjih pogovorov: 'Če združiš talent s trdim delom, ni ovir za uspeh, tudi izven naših meja.' Spominjali se ga bomo s spoštovanjem.«  

17.00 Častna straža je krsto s pokojnim Avsenikom pripeljala pred njegovo domačijo. »Slavko Avsenik je človek, ki nas nikoli ne bi smel zapustiti. In nas tudi nikoli ne bo,« so bile uvodne besede v slovesnost. Predstavnik Krajevne skupnosti Begunje Sašo Gašperin je dejal: »Tvoja glasba bi bila drugačna, če bi se drugje rodil. Begunjci imamo radi hribe. Nikoli ti ni bilo težko igrati za svoj kraj. Vemo, da nam ne boš zameril, če povemo: Radi smo te imeli, pa 'fejst' nam boš manjkal.«

16.57 Spominu na Slavka Avsenika bo posvečen tudi letošnji Festival Avsenik, ki bo med 21. in 23. avgustom v Begunjah na Gorenjskem.

16.45 Krsta s Slavkom Avsenikom se bo vrnila iz cerkve pred domačo hišo, kjer bo potekala žalna slovesnost. 

image
Častna straža na poti v cerkev. Foto: T. L.

16.00 Začela se je maša zadušnica, ki jo vodi ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, somaševala pa bosta farni župnik dr. Matjaž Ambrožič in župnik Jože Čuk iz župnije Sora pri Medvodah. Maša poteka v cerkvi sv. Urha. Po maši bo pred Avsenikovo domačijo žalna svečanost, na kateri bodo govorili predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor, predstavnik Krajevne skupnosti Begunje Sašo Gašperin, župan Občine Radovljica Ciril Globočnik, predstavnik Društva slovenskih skladateljev Tomaž Habe ter pesnik in pisatelj, mag. Ivan Sivec. 

15.45 Proti cerkvi se je odpravila častna straža s krsto, v kateri leži Avsenik. Straži so sledili družina in preostali žalujoči. 

image
Borut Pahor bo nagovoril zbrane. Foto: T. L. 

15.30 Žalne slovesnosti in pogreba se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor, ki bo na žalni slovesnosti pred Avsenikovo domačijo nagovoril zbrane. 

15.20 Naša novinarka na terenu poroča, da je vročina neznosna in da se ljudje pomikajo v sence, kjer je to le mogoče. Pogovarjala se je tudi s policistom, ki je povedal, da gneče, ki so se je bali in jo tudi pričakovali, še ni. Reševalci pravijo, da trenutno še nihče ne potrebuje njihove pomoči.

image
Vročina je neznosna, ljudje se pomikajo v senco. Foto: T. L.

FOTO: Slavko Avsenik bo legel k zadnjemu počitku

15.10 Pred pogrebom nam je glasbenik Oto Pestner o Slavku Avseniku povedal: »Bil je moj prijatelj. Veliko časa sva prijateljevala. To prijateljstvo pa ni vezano samo name in na njega, temveč na mojega očeta in njega. Moj oče je bil harmonikar 50. let, poznala sta se, ko sta oba začenjala vsak na svojem mestu. Velikokrat sva se videvala in sodelovala.« Pestner je ob tem dejal, da sta bila povezana bolj kot glasbenika. »Zasluži si vso čast, ki se mu bo izkazala,« je dejal ob tem. Povedal je še, da se je na pogreb pripeljal z avtomobilom in da mu v narodni noši še ni vroče. 

15.00 Slovesnosti se je udeležil tudi premier Miro Cerar

Krsto s pokojnim glasbenikom so že zjutraj pripeljali na domačijo Avsenik. Od njega so se v intimnem krogu poslovili svojci, sledilo je polaganje vencev, ki jih je v imenu predsednika republike, predsednika vlade in predsednika državnega zbora položila gardna enota Slovenske vojske.

Preberite še: Zadnje slovo od Slavka Avsenika. 

 

Deli s prijatelji