HARMONIKA

FOTO: Igrati na rutarco je poseben užitek

Objavljeno 03. julij 2017 09.00 | Posodobljeno 03. julij 2017 09.00 | Piše: Mojca Marot

Harmonikarji so se kar dva dni družili v Rikarji vasi.

Ansambel Biseri je bil prav tako dobro razpoložen.

Dvodnevni praznik Rutarjevih harmonik je tako kot lani potekal v Rikarji vasi pri gostišču Mochoritsch v Avstriji. V sklopu tega je potekalo že 13. mednarodno tekmovanje za pokal Rutar ter drugi festival Rutar harmonika live. Oba dneva so se tam družili številni ansambli, ki so skrbeli za dobro vzdušje: Rosa, Zaka' pa ne, Zadetek, družinski ansambel Lenarti, Smeh, Poskočni muzikanti, Biseri, Napev, Tomaž Boškin trio, Lojtrca in Nalet. Med posebni gosti so bili tudi aktualni mladinski svetovni prvak v igranju na diatonično harmoniko Anže Krevh, svetovni prvak Alexander Pammer iz Južne Tirolske, svetovni in evropski prvak Tomaž Boškin in evropski prvak Luka Brgić iz sosednje Hrvaške. Nastopili so še duo David in Žiga, Klub harmonikarjev Stopar, duo Polena, učenci Šole harmonike Nika Polesa ter skupina harmonikarjev Diatonik iz Dravograda.

Absolutni zmagovalec za pokal Rutar je že drugič zapored postal Gašper Belaj iz Gornjega Grada, sicer pa je na tekmovanju raztegovalo meh 52 harmonikarjev iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške in Južne Tirolske, ki so bili razdeljeni v pet starostnih skupin. Najmlajša je bila harmonikarica Tamara Gregoritsch. Prva tri mesta v kategoriji do 10 let so zasedli Gašper ŠtajnarGašper Pumpas in Maša Skvarča, v kategoriji od 10 do 15 let so bili najboljši Danaja GrebencLeonardo Rojnič ter Matic Jeraj in Aljoša Kavčič, ki sta si delila tretje mesto, v kategoriji od 15 do 20 let so bili najboljši Jaka PlevnikBlaž Težak in Primož Gnidovec, v kategoriji od 20 do 50 let Gašper BelajMatic Šmid in Emil Karizell, v kategoriji nad 50 let pa Stane MakovecMarija Cigale in Gotfried Luschnig.

Kot pravi harmonikar in učitelj tega inštrumenta Niko Poles, ki je v Avstrijo odpeljal kar 45-članski orkester svojih učencev, je Rutarjeva harmonika nekaj posebnega, unikatnega. »Glasovno je izjemno kakovostna, predvsem na basovski strani. Sploh pa Aleks Rutar izdela vsako harmoniko ročno in po željah kupca,« nam pove Poles. In doda, da so prav zdaj prišli iz njihove delavnice novi modeli harmonik z imenom Podjunka, ki so izdelane samo iz lesa.

Deli s prijatelji