BLEJSKI DNEVI

FOTO: Harmonike godle tudi v Avsenikov spomin

Objavljeno 22. julij 2015 11.02 | Posodobljeno 22. julij 2015 11.02 | Piše: Janez Kuhar

Znamenito vižo Otoček sredi jezera zaigralo kar 360 harmonik.

BLED – Na Bledu so se v petek z odprtjem sejma domače in umetne obrti ter kulinarične ponudbe začeli tradicionalni Blejski dnevi. To so tisti dnevi, ko se kraj zašibi od turistov. Med drugim ponujajo raznovrstne koncerte, predstave ter sejemske in druge prireditve, tamkajšnji hoteli pa so na promenadi predstavili Okuse Bleda. Obiskovalcem so ponudili tradicionalne lokalne specialitete, pripravljene iz svežih, sezonskih sestavin. Jaka Ažman, novi direktor Turizma Bled, pravi: »Kulinariko na prireditvi so zasnovali blejski lokalni partnerji pod destinacijsko blagovno znamko Okusi Bleda.« Letos je dogodek obiskalo več kot 25.000 ljudi, nastop harmonikarjev pa več tisoč.

Tradicionalne Blejske dneve so zaznamovali posebni gostje Anže Kopitar, Maaraya in FerFud ter kulinarična ponudba lokalnih partnerjev, združenih pod blagovno znamko Okusi Bleda. Največ obiskovalcev se je zbralo v soboto na tradicionalno blejsko noč, ko »zažarita« jezero in grad. V soboto je Bled razsvetlilo okoli 15.000 lučk v jajčnih lupinah na jezeru, ki jih tradicionalno pripravlja domačin Andrej Vidic, sledil je nekajminutni ognjemet.

V nedeljo točno opoldne se je v našem gorenjskem biseru razlegala znamenita Avsenikova viža Otoček sredi jezera. Na letošnjem tretjem srečanju ob Blejskem jezeru je sodelovalo 360 harmonikaric in harmonikarjev, ki so bili prvič obrnjeni proti gledalcem na promenadi oziroma s hrbtom proti najznamenitejšemu slovenskemu otočku. Ne samo iz Slovenije, tudi iz Doberdoba v Italiji, Avstrije in Švedske so prišli rojaki s slovenskimi koreninami. In kar je najpomembnejše, mnogi so bili na vseh treh prireditvah, saj so z organizacijo zadovoljni in navdušeni nad idejo tovrstnega srečanja. Poleg Kraških harmonikarjev in Harmonikarskega orkestra Barbara so bili tam še mnoge druge organizirane skupine, med njimi člani Društva harmonikarjev Mirna Peč, Orkester Nika Polesa, Vrhovski zvoki in mnogi drugi. Med prijavljenimi so bili denimo tudi Sebastian Meglic iz Švedske pa brat pokojnega Lojzeta Slaka Matija Slak, član mirnopeških harmonikarjev, kot tudi Janez Grilc, po domače Grabnar iz Podnarta. Težko ga je zgrešiti, pravi eden od glavnih organizatorjev in blejski podžupan Toni Mežan, saj ima daleč največje brke med udeleženci. Tudi dekleta so redne udeleženke prireditve, izpostavili so Tanito Brečko iz Celja. Zaradi visokih temperatur je bilo letos na Bledu opaziti precej manj harmonikarjev v narodnih nošah kot prejšnji dve leti, zaradi zastojev na cesti pa so številni godci zamudili nastop. Kot je povedal Toni Mežan, »prireditev ni tekmovalnega značaja, zato je toliko bolj pomembno druženje«. Srečanje harmonikarjev so poleg podžupana odlično izvedli Uroš Ambrožič, Grega Antolin in Iztok Pesrl, vodja ansambla Slovenski pozdravi. »Ideja, da bi na Bledu organizirali takšno srečanje harmonikarjev, se mi je porodila že leta 2004 ob praznovanju 1000-letnice Bleda, a se zaradi različnih razlogov to ni realiziralo vse do leta 2013. Moram reči, da smo z odzivom zelo zadovoljni, zato bomo prihodnje leto v še obsežnejši obliki dogodek ponovili,« je povedal Mežan. Prireditev sta domiselno vodila Niko Rakovec in simpatična Majči Bobnar. Organizatorja srečanja sta bila Občina Bled in Turizem Bled s partnerji v projektu, Promotiva dogodki, Aktivni oddih, Slovenski pozdravi. Najstarejši udeleženec je bil 88-letni Albin Valant iz Bodešč pri Bledu, najmlajši pa komaj petletni Luka Grahor iz Grahovega Brda.

Na prireditvi so se spomnili tudi pokojnega Slavka Avsenika, avtorja znamenite skladbe Otoček sredi jezera in častnega občana občine Bled. Organizatorji so bili zadovoljni, pravi Toni Mežan, »da je Galerija in založba Avsenik med tistimi, ki nam pomagajo pri nagradnem skladu za to prireditev«. Ob koncu dogodka je bilo še žrebanje nagrad za udeležence. Največ sreče je imel Vinko Marinšek iz Postojne, ki je prejel diatonično harmoniko Poličar iz rok izdelovalca harmonik Braneta Poličarja iz Preddvora pod Storžičem. Lajbič gorenjske narodne noše, narejen po meri srečnega harmonikarja Jožeta Zaluberška iz Velenja, bo zanj izdelala pokroviteljica Marija Mojca Berce iz Selc.

Za prevoze harmonikarjev s parkirišč na začetku Bleda do Festivalne dvorane in nazaj je brezplačno poskrbelo podjetje Bled Tours. Drugič je v Festivalni dvorani na Bledu potekal Blejski zlati mikrofon – mednarodno pevsko tekmovanje za otroke, najstnike in odrasle v organizaciji Studia Osminka. Zmagala je 17-letna Antonija Dora Pleško iz Splita.

 

Deli s prijatelji