VEČER

An flet‘n večer z ducatom novih viž

Objavljeno 24. junij 2015 23.53 | Posodobljeno 24. junij 2015 23.54 | Piše: Mojca Marot

Slovenski muzikantje so za najboljši nastop na 15. festivalu viž v narečju osvojili plaketo Škofje Loke. Všečna skladba govori o pršutu in drugih kraških dobrotah, brez katerih v Vipavi seveda ne gre

Slovenski muzikantje so absolutni zmagovalci 15. festivala viž v narečju. Foto: Marko Novak

Slovenski muzikantje, stari znanci narodno-zabavne glasbe, so z vižo v ritmu polke z naslovom Naše d'brwte, ki jo je uglasbil Primož Kosec, besedilo zanjo pa je dodal Milan Jež, osvojili najvišjo nagrado – plaketo Škofje Loke. Vodja zasedbe Igor Šink je po razglasitvi vsem mladim ansamblom položil na srce, naj vadijo in nastopajo čim več, da bodo nekoč prepričali strokovno komisijo.

Občinstvo so s poskočno skladbo z naslovom Ke se parjatli ukop naberema najbolj prepričali Raubarji in prejeli leseni kip vandrovčka, delo slikarja in kiparja Petra Jovanoviča, strokovna komisija pa je menila, da je Blaž Jenkole prav zanjo ustvaril najboljšo melodijo. Najboljše besedilo za pesem z naslovom Muj maj v izvedbi zamejskega ansambla Ognjenih 7 je po mnenju Francke Benedik in Igorja Pirkoviča, ki sta ocenjevala besedila, v notranjskem narečju napisala njihova pevka Barbara Gropajc. Letos so prvič podelili tudi dve enakovredni nagradi sklada Zveze sindikatov vseh glasbenikov Slovenije. Prejeli sta ju viži z naslovom Dons je an flet'n večer ansambla Marcela IN, ki je prepričal z mladostjo, vokalom, melodijo in pozitivnim sporočilom besedila, ter Muj maj v izvedbi že omenjenih Ognjenih 7, ki so navdušili z zanimivim dvoglasjem, izvedbo in ritmom, ki sovpada z njihovim imenom. Vodovnikovo plaketo, poklanja jo Društvo pesnikov slovenske glasbe v sodelovanju z občino Zreče, pa je za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil osvojil Bernard Miklavc, ki jih je ustvaril že okoli 300 za najboljše slovenske zasedbe.

V Škofji Loki so nastopili še ansambli Dor ma cajt, Hozentregarji, Eks'tra band, Jelen, Kontrabant in Kolovrat, vse nastopajoče pa bodo na flet'n večer spominjali ročno izdelani srčki – medeni kruhki mojstrice domače in umetnostne obrti Cirile Šmid iz Železnikov. Direktor Radia Sora Marjan Potočnik upa, da bodo festival zmogli obdržati pri življenju še vsaj pet let, do naslednjega okroglega jubileja. Omenjena prireditev, edina, na kateri lahko slišimo pristna slovenska narečja, bi si to vsekakor zaslužila. 

Deli s prijatelji