VRNILI SO SE

Film o Mladih levih je 
romantična komedija

Objavljeno 27. januar 2017 23.17 | Posodobljeno 27. januar 2017 23.18 | Piše: Andrej Predin

V kinomatografe je prišel glasbeno-dokumentarni film o Mladih levih.

Mladi levi v prenovljeni zasedbi. Foto: Dejan Javornik

Pred dobrima dvema letoma se je na odre vrnila legendarna skupina Mladi levi. Gre za prvi slovenski soul bend in pionirje domačega jazz rocka, ki so se zbrali leta 1966 in se poimenovali po filmu The Young Lions (Edward Dmytryk, 1958) in istoimenskem romanu Irwina Shawa. Mladi levi so veljali za glasbene virtuoze, ki so se lahko po izvedbeni moči in odrskem nastopu brez težav primerjali z mednarodno najbolj uspešnimi glasbenimi skupinami. Zasedba je igrala po vseh koncih Jugoslavije, ob sobotah pa so imeli redne nastope v ljubljanski Hali Tivoli, kamor so brez težav zvabili na tisoče ljudi.

Saksofon že postavil v kot

Pobuda za obuditev skupine je prišla, potem ko so zaigrali na poroki hčerke Dušana Kajzerja. »Med igranjem smo opazili, da smo na odru vsi razen Matjaža (bobnar Matjaž Deu, op. a.). Saj smo tukaj Mladi levi, smo si rekli, povabili še njega, in tako se je začelo,« nam je zaupal saksofonist in ustanovni član skupine Jernej Podboj. »Sprva je vse zvenelo čudno, zdaj pa je veliko bolje. Za nami je ogromno dela. Čeprav smo vmes ohranjali prijateljske stike in se srečevali v različnih skupinah, kot sta Greentown Jazz Band in Remake Swing Quartet, nekateri lep čas niso prijeli za inštrument. Nisem ga igral 30 let. Malo pred penzijo sem začel igrati klarinet, igral sem v pleh muziki, ki je dobra šola za glasbenike. Saksofon pa je bil zapuščen. Dva inštrumenta sem moral poslati v tovarno v Pariz, da so mi ju restavrirali.«

K sodelovanju so takrat povabili tudi pevca Matevža Šaleharja - Hama, ki spada med naše najprepričljivejše in najbolj karizmatične vokaliste. »V nekem obdobju sem poslušal Mlade leve, ker so bili v Sloveniji najbližje soulu. Nikdar si nisem mislil, da bom lahko pel pri njih, zato se povabilu seveda nisem mogel upreti.« Skupini sta se po obuditvi pridružila še izvrstna mlada glasbenika Igor Matković in Peter Ugrin.

Mladi levi so

Vasko Repinc – klaviature
Aleš Strajnar – kitara, vokal
Matjaž Deu – bobni
Dušan Kajzer – bas
Igor Matković – trobenta
Marko Misjak – trobenta
Jernej Podboj – tenor, sopran saksofon
Boris Glozančev – pozavna, alt saksofon
Jernej Jung – vokal
Matevž Šalehar – vokal

Snemali brez denarja

V četrtek so v ljubljanskem Koloseju premierno predvajali glasbeni dokumentarec Mladi levi: polnost časa, ki je nastal pod režisersko taktirko Dejana Bratoćanina, ki ga poznamo po videospotih, gledaliških predstavah in dokumentarnem filmu Doma v Afriki. »Skozi ustvarjalni proces smo se soočali s številnimi ovirami,« se spominja Bratoćanin. »Najprej smo morali na hitro zbrati ekipo, saj smo morali začeti takoj in razložiti, da obstaja možnost, da za delo ne bomo plačani. Ta možnost se je uresničila, za produkcijo nismo imeli denarja. Prav tako smo iskali način, kako priti do filmskega arhiva. Spraševali smo se, ali je brez denarja sploh mogoče narediti dober film. Ker so Mladi levi takrat že na polno vadili, smo šli takoj v akcijo oziroma sem šel na začetku sam. Da se ne ustrašijo celotne ekipe. Na prvih nekaj vajah nisem dobil nič, saj so bili zelo sramežljivi, ko pa so začeli uporabljati svoj originalni jezik, levovski sleng, in so me sprejeli kot člana benda, sem dobil pristnost z vso sočnostjo.«

Tudi na filmske festivale

Glasbeni dokumentarec Mladi levi: polnost časa je festivalsko premiero doživel v tekmovalnem programu Festivala slovenskega filma 2016 v Portorožu, predvajali pa so ga tudi na zaključku Festivala evropskega in mediteranskega filma 2016 v Piranu, na festivalu MUVI 2016 v Lizboni, Ouchy festivalu in L.A. Cinefestu. »Dokumentarec je bil med gledalci super sprejet. Zelo me veseli, da smo naredili dokumentarni film, ki je tudi zabaven, ko se dvorana smeji točno tam, kjer smo predvideli. Zato pravim, da smo v bistvu naredili romantično komedijo. Trenutno je film v distribuciji Fivije v kinu Komuna in Koloseju, prek Art kino mreže obiščemo še druge slovenske kraje. Na vrsto bodo prišli tudi filmski festivali v regiji.«

Bratoćanin, ki trenutno razvija scenarij za celovečerni igrani film z delovnim naslovom Kaj ste počeli, ko je umrl Michael Jackson?, se je med snemanjem še bolj otresel predsodka, da starost ni kul. »To je neka družbena stigma, da ko ostariš, postaneš nezanimiv državljan, breme družbe. Levi dokažejo, da ni tako. Polnost časa.«

Deli s prijatelji