POP-ROCK

Ethnotrip za ljudsko glasbo novega tisočletja

Objavljeno 05. marec 2013 22.17 | Posodobljeno 05. marec 2013 22.17 | Piše: Andrej Predin

Prekmurska skupina Ethnotrip je z istoimenskim prvencem navdušila ljubitelje glasbe.

V zasedbi so sami izkušeni glasbeniki (foto: osebni arhiv).

Skupino Ethnotrip so leta 2009 ustanovili štirje glasbeni pedagogi, ki so se kalili v številih zasedbah, kot so Mlada Beltinska Banda, Marko Banda, L'amour Fou, ter nastopajo z raznimi folklornimi skupinami, so člani in vodje pevskih zborov ali nastopajo kot solisti.

Na svoj repertoar uvrščajo večinoma ljudske skladbe

Skupina Ethnotrip:

Tjaša Šimonka – vokal

Miha Kavaš – violina

Aleksander Varga – bas kitara

Primož Kramberger – klavir

Njena formacija je bila sprva predvsem priložnostna, vendar so se po uspešnem prvem nastopu odločili, da bodo postali stalna zasedba. Svojo zdajšnjo postavo so utrdili lani, ko se je Tjaši Šimonka na vokalu, Mihi Kavašu na violini in Primožu Krambergerju na klavirju pridružil izkušen baskitarist Aleksander Varga. Člane zasedbe Ethnotrip združuje ljubezen do ljudske glasbe v vseh pojavnih oblikah, kar dokazuje njihov pravkar izdani prvenec, na katerem so svoje mesto našle ljudske skladbe od Anglije, Madžarske prek držav nekdanje Jugoslavije do Prekmurja. »Vsake toliko eden od nas pride na vaje s predlogom, kateri komad bi lahko naredili. Izberemo pač tisto, kar nam je všeč in o čemer mislimo, da je primerno za našo zasedbo – s tem mislim predvsem na inštrumentalno sestavo skupine. V našem repertoarju so pretežno ljudske pesmi, najde pa se tudi kakšna, katere avtor je znan, a tudi te so navadno po svojem zvenu ljudske. To so v bistvu tako rekoč ponarodele pesmi,« nam je zaupala Tjaša. »Naš prvotni namen je približati ljudsko glasbo tudi tistim, ki ji nikoli niso zares prisluhnili. Ljudske pesmi, ki jih izvajamo, so navadno v neki novi preobleki in ravno to jih naredi za poslušalca zanimive. Ker je repertoar zelo raznolik, verjamemo, da se za skoraj vsakega lahko najde pesem, ki mu bo všeč.« Temu lahko le potrdimo, saj ob poslušanju njihovega prvenca skladbe slogovno delujejo zelo usklajeno, članom skupine je uspelo najti aranžmajsko uravnilovko, ki temelji na njihovi izvajalski odličnosti in glasbeni zrelosti – redko naletimo na skupino, ki ima že na prvencu izdelan lasten slog.

Snemanje albuma Ethnotrip

Snemanje istoimenskega albuma Ethnotrip se je začelo novembra lani v Kulturnem domu v Veržeju. Skladbe so bile posnete tako, da so jih odigrali vsi glasbeniki hkrati, medtem ko se danes glasbila večinoma snemajo posebej ali v parih. Pod dokončen zvok plošče se je podpisal Peter Ošlaj, za videz pa je poskrbel Matej Nemec. Kako deluje album v živo, se je lahko 23. februarja na predstavitvenem koncertu prepričalo občinstvo v domači Lendavi. Takrat so se jim na odru pred razprodano dvorano pridružili Kristian Majcen na kitari in Boštjan Baša na harmoniki, Urban Kolar na trobenti in Marko Markovič - Maki na tolkalih. »Ko smo bili pred izidom zgoščenke, smo se zavedali, da je naš prvenec nekaj posebnega. Dali smo res vse od sebe in mislim, da se to tudi vidi in sliši. Do zadnjega pa seveda ne moreš vedeti, kako bodo to zadevo sprejeli poslušalci. Pričakovali smo dober odziv, a moram reči, da je bil še veliko boljši od pričakovanega.« Po izidu prvenca bodo člani skupine nekaj časa namenili snemanju videospota, vendar ne želijo razkriti, za katero pesem ga bodo posneli. Priložnost, da jim prisluhnemo v živo, se nam bo ponudila že 14. marca, ko bodo nastopili v ljubljanskem klubu Zlati zob, in 23. marca na nastopu v mariborskem Klubu KGB.

 

 

 

Deli s prijatelji