TAMBURAŠKA SKUPINA

Dupljakom manjka samo ministrstvo za zdravje

Objavljeno 26. oktober 2014 13.30 | Posodobljeno 26. oktober 2014 13.30 | Piše: Mojca Marot

Tamburaško skupino Dupljak odlikuje zven tamburic.

Tamburice so se pri nas znova uveljavile šele zadnja leta. »Po drugi svetovni vojni je tamburaštvo pri nas zamrlo, saj je bilo povsod mogoče slišati le harmoniko. Po osamosvojitveni vojni pa se je zadeva malce obrnila. V narodno-zabavno glasbo je tamburico uvedel Toni Verderber, danes pa z njo zmagujejo izvajalci na različnih festivalih, tudi na Emi in slovenski popevki, pri čemer imam seveda v mislih naše dobre prijatelje Prifarske in Zlate muzikante. Vsekakor pa se zaradi zvena tamburic nekoliko razlikujemo od drugih tudi mi in smo bolj prepoznavni predvsem v narodno-zabavni glasbi, da ne kopiramo vsi samo Slaka ali Avsenika,« pravi Marjan Lisac, vodja skupine Dupljaki, ki prihaja iz majhne vasi Fara v občini Kostel. Tam se tradicija glasbenega ustvarjanja prenaša iz roda v rod.

»Že naši pradedje, dedje in očetje so bili dobri muzikanti in pevci, navsezadnje smo skoraj vsi v naši vasi tudi v sorodu,« še razloži Lisac. In doda, da so bili vsi Dupljaki pred tem člani Folklorne skupine Kostel, ki je zaradi pomanjkanja kadra prenehala delovati. »No, posredni krivci za naš nastanek pa so Prifarski muzikanti, ki so si kupili nove inštrumente in stare podarili nam. Sprva smo bili Dupljaki štirje, in sicer Aleš Marolt, Alen Klarič, Josip Tomac in moja malenkost,« pravi Lisac. Potem so k sodelovanju povabili še pevki Majo Mišmaš in Tino Južnič, pa Matijo Krkoviča - Tičeta, ki igra na 130 let stari slovenski harmoniki, ter bračista Gregorja Memedoviča, ki ga je po enem letu uspešno zamenjal Borut Česnik. Sašo Križ pa je pred dvema letoma na bugariji zamenjal Klariča.

Pika na riti

Dupljaki, ki se z glasbo ne ukvarjajo profesionalno, se radi pošalijo, da imajo pokrite skoraj vse resorje, tako različne izobrazbe in poklice imajo. »Imamo pokrito vse, od policije do šolstva, občinske uprave, računovodstva, elektriko, lesarstvo, turizem pa do samega vrhovnega sodstva. Zato se včasih pošalimo, da nam v izrednih razmerah po neprespanih nočeh manjka samo še ministrstvo za zdravje.« Dupljaki so si ime nadeli po dvolitrskem bokalu ali štefanu vina. Lahko bi bili tudi škrljaki (klobuki) ali postole (čevlji), a je dupljak dobil na glasovanju največ točk.

Brez dvoma so postali najbolj prepoznavni po skladbi z naslovom Na riti imaš piko. Tudi zato, ker je hudomušna, enostavna in gre hitro v uho. »Ko smo to skladbo peli v najbolj mondenem češkem turističnem središču Karlovy Vary v dvorcu, kjer so snemali zadnjega Jamesa Bonda, je pesem v češčini zvenela 'na zadku máš tečku', v Srbiji pa 'na guzi imaš tačku'. In je, kakopak, povsod zažigala in je še vedno hit, zato smo jo posneli tudi v turbo verziji,« pove Lisac.

Še posebno so Dupljaki ponosni na častnega člana Vaska Vasilija Poliča, ki je o njih napisal tudi knjigo z naslovom Zgodbe in miti iz Dupljaka. »Vasko je pesnik in pisatelj, ki mu ni para,« pravijo Dupljaki, ki so Vaska povabili na snemanje zadnjega videospota za najnovejšo hudomušno skladbo z naslovom Neža i Kata.

Deli s prijatelji