ANSAMBLI

Domače viže prvič gostil Ptujski grad

Objavljeno 02. september 2012 23.15 | Posodobljeno 02. september 2012 23.15 | Piše: Drago Vovk

Zmagoslavje ansamblov Petka in Nemir.

Občinstvu na Ptujskem gradu je bil najbolj všeč ansambel Petka (foto: Marko Novak).

Letos je slikovito zgodovinsko okolje Ptujskega gradu prvič gostilo najstarejši festival slovenske narodnozabavne glasbe. Odločitev prirediteljev, da preselijo praznik domače glasbe na grajsko dvorišče, je bila okronana z imenitnim razgledom na okolico Ptuja, na Dravsko in Ptujsko polje pa tja do Pohorja in Maribora.

Tudi vzdušje med ansambli in gledalci, ki so, kot običajno, do zadnjega kotička napolnili prizorišče, je bilo nadvse vedro in hkrati polno pričakovanja. Popoldansko vročino je zvečer pregnal osvežujoč vetrič in tako so se poslušalci in ansambli po festivalu zabavali še dolgo v noč. Le kako se ne bi, saj sta za ples in veselje ob Pajdaših poskrbela še zmagovalna ansambla Petka in Nemir.

Na festival se je sicer prijavilo 22 ansamblov, štirje niso ustrezali razpisnim pogojem, ducat in pol pa je bilo povabljenih na predizbor, ki se je odvijal maja v Preddvoru. Po pregledu poslanega gradiva in v skladu z razpisnimi pogoji ter po skrbnem poslušanju ansamblov in njihovih skladb je strokovna komisija sprejela deseterico, ki se je na festivalu predstavila s po dvema novima skladbama. Izvedbe in tudi skladbe je ocenjevala strokovna komisija v sestavi Franc Lačen, Urška Čop Šmajgert, Ivo Umek, Štefan Petek in Tone Horvat, sicer profesor glasbe v pokoju, dolgoletni glasbenik in tudi dobitnik Adamičeve plakete. Besedila pa so ocenjevali Jože Šmigoc, Liljana Klemenčič in Jože Skubic, predstavnik Društva pesnikov slovenske glasbe.

Občinstvu je bil najbolj všeč ansambel Petka

Ob koncu prepevanja in igranja je strokovna komisija za najboljši ansambel med kvinteti izbrala ansambel Petka iz Dobja, ki je prejel kipec orfeja. Najboljši ansambel med drugimi zasedbami z enako nagrado je postal Nemir iz Mokronoga. Nagrado za najboljše besedilo si je prislužila Vera Šolinc za besedilo Srčni muzikant, ki jo je zapel in zaigral ansambel Petka. Za najboljšo pevsko izvedbo pa je Korenovo plaketo dobila pevka ansambla Vihar Klara Lorger. Priznanja je bila izjemno vesela in nam je povedala: »Niti sanjati si nisem upala o Korenovi plaketi. Bila je močna konkurenca in mnogo ansamblov, ki bi si jo ravno tako zaslužili. Ampak kaže, da je to leto moje, in sem izjemno počaščena. S tem priznanjem vem, da sem na pravi poti in da se bom še naprej trudila razveseljevati poslušalce. Že kot deklica sem imela zelo rada glasbo, narodnozabavna je bila pri nas vsak dan v hiši. Moja zahvala velja tudi svetovalki Romani Cafuta, ki mi stoji ob strani že vse od začetka petja v ansamblu Vihar. Z njenimi napevi in besedili pa zdaj skupaj ustvarjamo nove viže v povsem našem slogu, ki so vedno znova odlično sprejete med poslušalci.«

Poslušalci na prireditvenem prostoru so izbrali najbolj všečni ansambel, in ta naziv si je priboril ansambel Petka, TV-gledalci in radijski poslušalci pa so največ glasov namenili skladbi Samotar, ki jo je zložil Denis Zupan, za glasbeno priredbo je poskrbel Marjan Turk, zapel in zaigral pa ansambel Nemir.

Triinštirideseti festival narodnozabavne glasbe Slovenije se je odvil prejšnji petek, na dan prireditve pa je izšla tudi festivalska zgoščenka, na kateri je objavljena po ena tekmovalna skladba vsakega udeleženega ansambla ter kot dodatek nekaj najvišje uvrščenih skladb po izbiri gledalcev in poslušalcev z lanskega festivala.

Deli s prijatelji