OBLETNICA

Dan, ko je zastal dih

Objavljeno 04. julij 2016 18.50 | Posodobljeno 04. julij 2016 18.51 | Piše: Mojca Marot

Minilo je leto dni od smrti nepozabnega Slavka Avsenika. V prihodnjih dneh vrata odpira povsem prenovljen Muzej Avsenik.

Gregor Avsenik. Foto: mediaspeed.

BEGUNJE – V Begunjah, vasici pod Begunjščico, so vajeni obiskov turistov iz domovine in tujine, ki se med potepanjem po Gorenjski ustavijo pri njih. V dolino Drage jih pravzaprav vodi glasba, a ne katera koli, pač pa narodno-zabavna, katere začetnika sta bila brata Vilko in Slavko Avsenik. Čeprav se je Slavko pred enim letom poslovil, pa veličina glasbe, ki jo je ustvaril skupaj z bratom, ostaja in živi naprej. V zakladnici je namreč še veliko melodij, ki niso dočakale, da bi jih slišala tudi druga ušesa. In prav to je najdragocenejša dediščina Slavkovega vnuka Saša, ki s svojim ansamblom iz pozabljenih ali še nikoli predvajanih skladb briše prah in jih ponuja v poslušanje vsem, ki so željni znova in znova poslušati Avsenikove viže. Pa tudi sicer pri Jožovcu nikoli ni dolgčas, za kar skrbi družina Grege Avsenika, ki poleg kulinaričnih vrhuncev obiskovalcem v gostilni ponuja tudi vrhunske glasbene večere. Kmalu pa bo vrata odprl tudi povsem prenovljen muzej s stalno razstavo Ansambla bratov Avsenik.

Čeprav se je Slavko Avsenik pred letom dni poslovil, veličina njegove glasbe ostaja in živi naprej.

Lani 60 let 
znamenite Golice

Drugi julij 2015 bo za vedno ostal zapisan v zgodovino kot dan, ko je mnogim ob novici, da se je Slavko Avsenik poslovil, zastal dih. Številni glasbeniki radi poudarjajo, da je to, kar je ustvaril, posnel in skupaj z bratom Vilkom prispeval v zakladnico slovenske glasbe, neponovljivo in danes tudi zaradi časa, v katerem živimo, nedosegljivo. Vse plošče in kasete z glasbo, ki sta jo ustvarila, so namreč postale zlate, nekatere celo diamantne, skupaj pa je bilo posnetih in prodanih 32 milijonov nosilcev zvoka. Slavku pa se je pred več kot 60 leti v ljubljanski tekstilni tovarni Tonosa, ob ropotu statev, ob katerih je kot navaden delavec prebedel prenekatero noč, porodila melodija za polko Na Golici, ki velja za eno največkrat predvajanih instrumentalnih skladb v Evropi. Danes pa je mogoče Golico slišati tako na vrhunskih športnih dogodkih kot preprostih vaških veselicah. Saj poznate tisti rek, da ni veselice brez Golice. In prav ta in še na tisoče drugih melodij ostaja in mnoge odmevajo na številnih koncertih tako doma kot tudi v tujini, saj je v svetu nekaj sto posnemovalcev Avsenikove glasbe.

Avsenikov festival 
spet prihodnje leto

»Z nastopi številnih domačih in tujih glasbenikov smo v Begunjah konec avgusta lani, le poldrugi mesec po smrti Slavka Avsenika, izvedli že tretji tradicionalni Festival Avsenik, ki smo ga posvetili 60-letnici skladbe Na Golici, obenem pa spominu na Slavka, ki se je poslovil v 86. letu,« pravi Nataša Farkaš, direktorica gostinstva Tradicije Avsenik. Letos festivala ne bo, bo pa drugo leto in priprave nanj so v polnem teku. Prav tako so 26. novembra lani, na rojstni dan Slavka Avsenika, njemu v spomin odprli vrata Muzeja Avsenik in krajane povabili na ogled dokumentarnega filma z naslovom Spomin – Naših 60 let ob Avsenikovih melodijah, ki je nastal v sodelovanju s slovenskim programom italijanske deželne televizije Rai FJK.

Sicer pa so v Begunjah pozimi začeli popolno prenovo Muzeja Avsenik, ki je bil zato nekaj mesecev zaprt, vrata pa bo ponovno odprl v prihodnjih dneh. Kot pravi Slavkov sin Gregor Avsenik, je muzej v tem času dobil povsem novo preobleko pa tudi dodatno vsebino, saj bo poslej v njem mogoče brskati tudi po Avsenikovih posnetkih na prikazovalnikih, prav tako pa si bodo posamezniki, in ne zgolj skupine lahko ogledali dokumentarni film o fenomenu Avsenik. »Poleg vseh zlatih plošč, ki jih je prejel Ansambel bratov Avsenik v vseh desetletjih, smo na novo uredili tudi zbirko gramofonskih plošč, zbirko priznanj, inštrumentov in osebnih predmetov ansambla,« še razkriva Gregor Avsenik. Posebej pa je poudaril, da je bila to, da bi prenovili muzejsko zgodbo in bi muzej dobil svojo pravo podobo, želja celotne družine Avsenik. Nenazadnje si to zaslužita tako brata Slavko in Vilko kot tudi številni ljubitelji njihove glasbe. 

Deli s prijatelji