V SPOMIN

Cimbale in harmonika

Objavljeno 13. oktober 2015 17.13 | Posodobljeno 13. oktober 2015 17.15 | Piše: Mojca Marot

Edini ansambel, ki v zasedbi ohranja cimbale, in to v kombinaciji s harmoniko, je ansambel Stanka Fajsa iz Rogaške Slatine.

Ansambel Stanka Fajsa iz Rogaške Slatine je edini pri nas, ki ima v svojem cimbale. Foto: osebni arhiv

Prijateljem harmonike je zelo ljuba skladba, ki sta jo ustvarila Vilko in Slavko Avsenik, Ansambel Stanka Fajsa iz Rogaške Slatine pa jo je lani posnel skupaj z izjemnim virtuozom, žal že pokojnim cimbalistom Adamom Bicskeyjem. Ni pa to edina skladba, ki jo je harmonikar Stanko Fajs s svojim ansamblom posnel v sodelovanju s tem priznanim virtuozom, s katerim so sodelovali tudi mnogi drugi glasbeniki, med njimi Vlado Kreslin, Šukar itd. Za eno zgoščenko se jih je nabralo.

Na njej je 14 melodij, tudi Harmonika in cimbale, za katero je glasbo napisal Fajs, besedilo pa dodal Tone Gaberšček. Trenutno je Ansambel Stanka Fajsa edini ansambel, ki slovensko narodno-zabavno glasbo izvaja s cimbalami. »V zadnjih treh mesecih zelo veliko nastopamo, za našo zvrst glasbe pa se še posebno zanimajo v tujini, predvsem v Avstriji in Nemčiji, veliko nastopamo tudi pri nas, vse od Gorenjske do Prekmurja,« pravi Fajs, ki pravi, da začetki njegovega ansambla segajo v leto 1988. Do danes so posneli štiri nosilce zvoka, poleg že omenjene zgoščenke, ki je izšla lani, kaseto z naslovom Pri Založniku ter zgoščenki Vsakdo mora imeti prijatelja ter Ker glasbo rad imam.

Igral je kraljici Elizabeti II.

Adam Bicskey se je rodil na Madžarskem, študij glasbe je končal na glasbenem konservatoriju Bele Bartoka v Budimpešti. Poleg igranja na cimbale je obvladal še klavir, harmoniko, violino, klarinet, flavto, saksofon, tolkala in vibrafon, cimbale pa so bile njegovo osnovno in najljubše glasbilo. Z velikim Gardijskim orkestrom madžarske vojske se je leta 1969 ustavil v Sloveniji in zaradi ljubezni tudi ostal. S svojim virtuoznim igranjem je navduševal staro in mlado, Jože Privšek ga je imenoval kar veliki mojster. Leta 1973 je skupaj s Tomom Jonesom in Sonnyjem Rollinsom igral celo na dvoru kraljice 
Elizabete II.

»V vseh teh letih sem za svoj ansambel ustvaril 28 avtorskih skladb, lani pa sem se glasbenega ustvarjanja lotil z novim pristopom in začel poleg tria s pevskim duetom v narodno-zabavno glasbo uvajati cimbale. Muziciranje v tovrstni zasedbi je tako pri poslušalcih kot glasbenih strokovnjakih naletelo na zelo pozitiven odziv, zato sem vesel, da nam je po smrti Adama Bicskeyja v naše vrste uspelo privabiti prav tako odličnega cimbalista Danija Kolariča,« pravi Fajs. Ob njem in Kolariču so člani ansambla še Jožica Fajs ter Rok in Ivan Murn.

»Najbolj zanimivo na naših nastopih je, da ljudje med plesom, ko zaslišijo cimbale, kar obstanejo, naredijo krog in nepremično zrejo tako v cimbale kot cimbalista ter občudujejo njegovo muziciranje. Seveda je to še posebno izrazito, kadar igramo slovensko narodno-zabavno glasbo,« pove Fajs, ki 22. oktobra zvečer v Rogaški Slatini pripravlja koncert v spomin na virtuoza Adama Bicskeya, ki bo prav zaradi zvena cimbal nekaj posebnega. Imel bo tudi humanitarno noto, saj bodo ves izkupiček namenili zdravljenju Jakoba Zupana (akcija za Jakobove sanje). Na tem koncertu, ki ga bo povezoval Franci Podbrežnik, bo nastopil tudi Ansambel Saša Avsenika, posebna gostja pa bo Bicskeyeva hčerka Kaja s šmarskim big bandom.


Deli s prijatelji