KRALJI

Ciganski kralji 
so romski beatlesi

Objavljeno 13. marec 2017 15.07 | Posodobljeno 13. marec 2017 15.09 | Piše: Roman Turnšek

Sloviti Gipsy Kings letošnjo turnejo začenjajo 1. aprila v Stožicah v Ljubljani.

Dokler gre vse po maslu, člani glasbenih skupin radi rečejo, da so kot družina. To je tudi razumljivo, saj ne nazadnje skupaj zaradi dela preživijo veliko časa na nastopih in potovanjih. Legendarna skupina Gipsy Kings (Ciganski kralji) pa bi družina ostala tudi, če bi se člani sprli in razšli. Tudi v resnici jih namreč vežejo prave družinske vezi. Skupina je sestavljena iz dveh družin, Reyes in Bailardo. Člani so pred leti prepevali že z očeti in strici, nato z brati, danes pa s sinovi. Gojijo edinstveno glasbeno mešanico tradicionalnih slogov flamenka, popa, latino ritmov in drugih.

Nicolas Reyes je v nekem intervjuju razkril, da so bili vsi že v zgodnjem otroštvu povezani z glasbo in da obstaja posebna legenda, imenovana Gipsy. »Ko stari ciganski kitarist in pevec pride do konca življenjske poti, poje in igra nosečnici. Otrok, ki se bo rodil, bo rojen s talentom.«

Očitno je glasba zapisana tudi v njihovih genih. »Kot otroci smo gledali očete in strice, ki so igrali. Želeli smo, da bi to počeli tudi mi. Najprej smo poskusili na kitarah starejših bratov, po mnogo potrganih strunah so nas začeli učiti. Danes je tako z našimi potomci,« doda Nicolas.

Ime dala Američanka

Biti družina zasebno in v službi ima prednosti, a tudi slabosti. Tonino Bailardo o tem pravi: »Družina je po našem prepričanju najpomembnejša. Delati kot družina pa je povsem druga stvar. Enkrat je preprosto, spet drugič težave pridejo kar na lepem in same od sebe.« Kljub temu pa skupina brez prekinitve deluje že od leta 1978, zato je neizogibno, da kljub ohranjanju glasbenih korenin sledijo modi. Izvajati morajo tudi skladbe drugih zvrsti, ki gredo v uho, če želijo zadovoljiti množice poslušalcev. »Naši vplivi so z vsega sveta. Seveda so na nas zelo vplivali glasbeniki, ki smo jih poslušali kot otroci in fantje, Paco DeLucia in Manitas de Plata, a tudi Elvis Presley, Louis Armstrong, Django Rienhardt.

Skupina, ki so jo poimenovali tudi Romski beatlesi, se je na začetku imenovala Los Reyes, kar pomeni kralji, na enem od nastopov pa jim je neka Američanka rekla, da so ciganski kralji. Fantje so prvotno ime spremenili v Gipsy Kings in nato zasloveli tudi po svetu. Sodelovali so že z mnogo drugimi znanimi glasbeniki, z Joan Baez, Bobom Marleyjem, skupino Bananarama, Goranom Bregovićem, zavrnili pa so povabilo za gostovanje na turneji slovitih The Rolling Stones, ker so bili zasedeni.

Brižitka odprla vrata

Mnogi so prepričani, da je za njihov dokončni preboj najprej na francosko, nato pa tudi na svetovno sceno najbolj zaslužna legendarna filmska igralka Brigitte Bardot. Po naključju jih je ob neki priložnosti slišala peti v Saint-Tropezu, takrat majhnem ribiškem mestu na Azurni obali, ki je prav zaradi nje postalo svetovna turistična meka. Njihova ciganska glasba jo je tako navdušila, da jim je odprla vrata na nastope za znane zaključene družbe v Saint-Tropezu, z njeno pomočjo so hitro zasloveli tudi drugod. 
»Ko še niso bili slavni, sem tudi nastopala z njimi. Hodili smo na poroke in rojstnodnevne zabave, bila sem njihova plesalka. Bila sem bosa, v širokem krilu, z rožami v laseh in brez make upa. Ljudje so me gledali in govorili, neverjetno, kako je ta plesalka podobna Brigitte Bardot,« se je smeje se spominjala francoska igralka v dokumentarcu BB in glasba. Skupina ji je posvetila tudi eno svojih najbolj znanih skladb, La Dona.

Ko so dosegli mednarodni uspeh, jih je kar malce prestrašil. »Nadvse smo si ga želeli in tudi delali zanj, a ko se je zgodilo, smo imeli kljub temu mešane občutke in živčnost. Jaz, denimo, sem imel kar nekaj časa prav poseben strah. Nenehno sem se bal, da nam bo na gostovanjih v tujini kdo ukradel potne liste, zaradi česar se ne bomo mogli vrniti domov,« pravi Reyes.

Potovanja kot takšna pa jim nikoli niso delala preglavic. »Konec koncev so naši predniki stoletja potovali. Očitno imamo to v genih. Edino, kar se je spremenilo, je to, da so oni potovali s prikolicami in konji, mi pa z avtomobili in letali,« doda. »In zdaj se policisti peljejo pred nami, ne vozijo se več za nami,« se muzajo.

Turneje niso več pogoste

Kaj menijo o svoji slavi? »Bili smo polni energije in želja, da najdemo svoje mesto pod soncem, da bi zasloveli. A nihče od nas si nikoli ni mislil, da bodo stvari šle tako na veliko. Bili smo veseli, da se nam je uresničilo, kar smo si želeli. Ogenj, ki nas je gnal, in poslušalci so nas spodbujali, da smo nadaljevali, in nam pomagali do sem, kjer smo danes. To je odlična izkušnja in neverjetno potovanje. Radi imamo svoje delo,« pravijo. Slava in denar jim omogočata, da sami določajo, koliko in kdaj bodo delali. Zanimivo je, da so zmanjšali število gostovanj in turnej. »Turneje nimamo več tako pogosto, saj naredimo približno le petdeset ali šestdeset koncertov na leto in lahko izberemo mesta, kjer želimo nastopati. Tako vedno znova odkrijemo nove dežele, kjer je povsem nova publika, poleg vsega tega pa nam ostane dovolj časa, da smo z najbližjimi in da živimo zdravo življenje, daleč stran od stresnih situacij.«
Je postala glasba zaradi interneta ogrožena? »Ne. Glasba je eden prvih medijev v zgodovini, internet pa je eden izmed zadnjih trendov. Dobra stvar tega je, da lahko vsak zainteresirani raziskuje vse glasbene zvrsti. Internet nikoli ne bo izpodrinil koncertov v živo. In še nekaj: mi smo v živo še precej boljši.«

 

.

Deli s prijatelji