GLASBENA ODDAJA

Četrtkov večer jih ima 60

Objavljeno 31. maj 2013 10.15 | Posodobljeno 31. maj 2013 10.15 | Piše: Drago Vovk

Najstarejša radijska glasbena oddaja praznuje.

Naša najstarejša radijska glasbena oddaja Četrtkov večer domačih pesmi in napevov na Radiu Slovenija letos praznuje častitljivih 60 let. V tem času so ljubiteljem domače narodnozabavne glasbe predvajali že več kot 3000 oddaj. Sprva je bila to ena najbolj poslušanih radijskih oddaj sploh, priljubljenost pa je ostala do današnjih dni. Radio Ljubljana, pozneje Radio Slovenija, je to glasbo prvi predstavil ljudem in ima izjemne zasluge za njeno priljubljenost.

Najprej ljudske pesmi

Na začetku so v Četrtkovem večeru v živo nastopali zlasti izvajalci ljudskih pesmi in napevov – Vaški kvintet z Božem in Miškom, harmonikar Avgust Stanko, Rezika Koritnik in Sonja Hočevar, Tone Kozlevčar, Fantje na vasi, Beneški fantje in številni drugi godci in pevci. Po zaslugi oddaje in nastopov ansambla bratov Avsenik se je priljubljenost narodnozabavne glasbe zelo povečala, hitro je nastala vrsta mladih, novih ansamblov s svojim lastnim zvenom in izrazom: Štirje kovači, Dobri znanci, Veseli planšarji, Fantje treh dolin, Zadovoljni Kranjci pa ansambli Borisa Kovačiča, Mihe Dovžana z vokalnim kvintetom Gorenjci, Rudija Bardorferja, Vilija Petriča, Lojzeta Slaka in še mnogo drugih. Urednikov Četrtkovih večerov je bilo več, prvi je bil Janez Bitenc, sledili so Božo Grošelj, Boris Kovačič in Kajetan Zupan, leta 1980 pa je skrb za oddaje prevzela Irma Rauh.

Prijetnega sožitja med besedo in glasbo pa ne bi bilo brez pravih voditeljev, ki so tudi pripomogli k priljubljenosti in poslušanosti oddaj: Janeza Dolinarja, Anice Gladek, Eve Janc, Nadje Jarc, Nataše Bolčina Žgavec, Igorja Velšeta, Alenke Resman Langus, Bernarda Stramiča in Lucije Grm.

Mnogi, ki so tako ali drugače povezani s prvimi oddajami, se teh dobro spominjajo. Andrej Bergant jih ima še dobro pred očmi. »V našem Praprotnem pri Škofji Loki je po drugi svetovni vojni v cerkvi in ob drugih priložnostih prepeval zelo dober moški zbor, na plesih in ohcetih pa so igrali ljudski godci. Ko pa smo leta 1948 dobili prvi radio, je bil ta pri hiši kot član družine, kot največji družinski prijatelj, in bog ne daj, da bi se pokvaril. Takoj na začetku na Radiu Ljubljana ni bilo veliko slovenske ljudske glasbe, pa smo lovili kakšno avstrijsko postajo, da smo slišali kaj nam dopadljivega. Sicer bolj poredko so se oglasili Fantje na vasi, Avgust Stanko s harmoniko in Vaški kvintet z Božem in Miškom, potem pa naenkrat v Četrtkovem večeru zaslišimo Trio Slavka Avsenika s Francem Korenom in Danico Filiplič, kar je pri starih in mladih vzbudilo veliko odobravanje in zanimanje. Ko pa je nekaj četrtkov pozneje zaigral Gorenjski kvartet, ki se je pozneje preimenoval v Kvintet bratov Avsenik, je bilo treba pri hiši postoriti vse do osme ure zvečer, da smo lahko Četrtkov večer poslušali vsi zbrani v popolni tišini. Takratni večeri so prinašali občudovanje in presenečenja z vrhunskimi izvedbami Avsenikov, Slovenskega okteta in Fantov na vasi. Kar hitro nismo bili več zadovoljni z ljudskimi godci, ki so igrali stare češke in avstrijske viže, in tudi nas, najstniških pevcev, Fantje na vasi niso pustili ravnodušne, zato smo jih začeli hitro oponašati, že na našem prvem nastopu leta 1956. Nepozabno doživetje Četrtkovega večera je za Fante s Praprotna pomenilo leto 1964, ko so predvajali naše prve studijske posnetke pesmi, ki smo jih posneli za arhiv Radia Ljubljana, kot nagrado za prvo mesto pri sodelovanju v oddaji Pokaži, kaj znaš. Prav na tem nastopu nas je slišal Lojze Slak in že naslednje leto smo bili z njegovimi pesmimi spet na Četrtkovem večeru, kjer smo ostali kot gostje do današnjih dni,« se je poln čudovitih, nepozabnih spominov razgovoril dolgoletni tesni sodelavec Lojzeta Slaka.

Na obletnici 
130 glasbenikov

Kaj pa Franc Mihelič? »Še dobro se spominjam tistih prvih Četrtkovih večerov, ko se je družina zbrala pred radijskim sprejemnikom in smo navdušeno poslušali domačo glasbo. Že takrat je v meni rasla želja, da bi tudi jaz s svojim ansamblom nastopil v tej oddaji, in leta 1971 se mi je uresničila. Nastop v Četrtkovem večeru je bil zame veliko priznanje, saj so v tej oddaji lahko nastopali le najboljši in najizvirnejši ansambli. Oddaja je še po šestdesetih letih zelo priljubljena in želim, da bi bilo tako tudi v prihodnje.« In misli še nekoga smo zapisali: »Četrtkovih večerov se dobro spominjam še kot otrok. Saj takrat ni bilo drugega kot ta večer in čestitke poslušalcev ob nedeljah. Glasba slovenskih ansamblov me je takrat zelo navdušila in me spremlja še danes. Čestitke RTV Slovenija za teh 60 let. Dobro, da je še niso ukinili, kot se je zgodilo z oddajo Glasbeni spomini na TV. Z lepimi pozdravi, Rudi Poljanšek

Slavnostni glasbeni dogodek ob 60-letnici oddaje Četrtkov večer domačih pesmi in napevov se je zgodil sredi maja v Sodražici. Nastopilo je kar 18 domačih ansamblov, godcev in pevcev, seveda v živo, in na odru se je zvrstilo več kot 130 glasbenikov z vseh koncev Slovenije in zamejstva. Povabljeni so bili tudi avtorji besedil in skladatelji, ki so orali ledino na področju slovenske domače glasbe. Dogodek je posnela tudi TV Slovenija.

Deli s prijatelji