GLASBA

Cat Stevens – mojster kompozicije in dinamike

Objavljeno 07. oktober 2014 09.35 | Posodobljeno 07. oktober 2014 09.35 | Piše: Andrej Predin

Na Dunaju bo 13. novembra nastopil sloviti angleški kantavtor Yusuf Cat Stevens. Predstavil bo svoje aktualne skladbe in seveda največje uspešnice bogate kariere.

Še dober mesec nas loči, preden bo v četrtek, 13. novembra, v dunajski Stadthalle nastopil velikan avtorske glasbe Steven Demetre Georgiou, bolj poznan kot Yusuf Cat Stevens. V Angliji rojeni 66-letnik je v glasbeni karieri prodal več kot 100 milijonov albumov in imel zavidljivo vrsto uspešnic. Pesmi, kot so Morning Has Broken, I Love my Dog, Matthew and Son ali Wild World, spadajo med klasike folk rocka in jih uvrščamo med obvezen repertoar vsakega poštenega kitarista. S tem pa smo šele načeli seznam njegovih hitov: Lady D’Arbanville, Peace Train, Can’t Keep It In, The First Cut is the Deepest, Moonshadow, Father and Son, Where do the Children Play in vrsta drugih, ki jih imamo v ušesu in ne vemo, komu bi jih lahko pripisali.

Cat Stevens, sin Švedinje in Grka s Cipra, se je proslavil z izjemnimi ljubezenskimi in družbenokritičnimi besedili ter svojevrstnim kantavtorskim igranjem na kitaro. Njegov slog je v sedemdesetih posnemala vrsta glasbenikov, še posebno pa način, kako je skladbe, ki so prvotno nastale zgolj na kitari, uspešno preslikal na odre z večjim številom glasbenikov. Njegove kompozicije so bile – in ostajajo – med najbolj nalezljivimi, čeprav niso nikoli nastale z namenom, da bi bile všečne ali očarale. Cat Stevens je mojster kompozicije in dinamike, kar še vedno dokazuje na koncertih in novih ploščah.

Njegov koncert na Dunaju bo za marsikoga zadnja priložnost, da ga doživi v živo, saj velja Yusuf za nadvse muhastega in svojeglavega izvajalca. Spomnimo se, da je decembra 1977 doživel nesrečo in se spreobrnil v islam, prodal je vse kitare in denar namenil dobrodelnim organizacijam. Svoje ime je spremenil v Yusuf Islam in obrnil hrbet glasbeni karieri, da bi se posvetil dobrodelnosti in študiju islama. Leta 1995 je začel ustvarjati islamsko muziko, na svetovno glasbeno sceno pa se je vrnil šele leta 2006 na prigovarjanje sina. Takrat je izdal prvo skladbo po 28 letih z naslovom An Other Cup, maja 2009 pa je izdal novi album Roadsinger. »Sin Muhammad je prinesel domov svojo prvo kitaro. »Prste sem dal na ubiralko in prijel akord C, presenetil sem se. Še vedno sem ga imel v krvi, vse skupaj se mi je zdelo tako prav, zato sem ponovno začel igrati,« se spominja Yusuf. »Zelo dolgo sem bil odsoten, ločen od moje publike. Ljudje niso več verjeli, da bom še kdaj posnel kak album. Ponovno sem začel, kar znam najbolje – s svojo glasbo slikati slike in pripovedovati pripovedke, ki delujejo na zelo človeški, osebni in intuitivni ravni.«

Zaradi spreobrnitve v islam je bil deležen številnih obtožb in nevšečnosti. Ne nazadnje še danes zasluži debel milijon evrov na leto zgolj iz pravic za skladbe na ime Cat Stevens, denar pa v glavnem namenja muslimanski skupnosti, predvsem šolam in podobnim ustanovam. Neredko je bil soočen z očitki, da podpira tudi ekstremističnie skupine, kar vztrajno zavrača. Tako so mu že prepovedali vstop v Združene države, ga zaradi podpore Palestini izgnali iz Izraela, podtikali so mu tudi, da podpira fatvo na Rushdieja.

Na dunajskem koncertu bo postregel s programom, ki bo mešanica njegovih aktualnih skladb in starih uspešnic. Zaradi velikega povpraševanja svetujemo, da si vstopnico čim prej priskrbite.

Deli s prijatelji