GLASBA

Carla odslej med 
pariškimi šansonjeri

Objavljeno 06. oktober 2012 11.44 | Posodobljeno 06. oktober 2012 11.45 | Piše: A. G.

Grand Dame, privlačna Carla Bruni Sarkozy, se vrača h glasbi.

Fotografirana pred dobrim mesecem

Francozi so si zadnji septembrski vikend lahko ogledali glasbeno oddajo v čast 88-letnemu šansonjerju, avtorju, igralcu in pevcu Charlesu Aznavourju, ki se ga je oprijel vzdevek Yesterday, ter njegovim slovitim predhodnikom od nesmrtne Edith Piaf do Jacquesa Brela. V nostalgični oddaji v pariški Olimpiji je sodelovalo še 17 šansonjerjev, med njimi imenitna Patricia Kaas. Zvezda večera pa je bila 44-letna in 178 centimetrov visoka nekdanja francoska prva dama Carla Bruni Sarkozy, ki je očitno že prebolela izgon iz raja (Elizejske palače) in se ujela: našla se je v svoji večni veliki ljubezni – glasbi. Zlobneži so prerokovali, da se ji bo zrušil svet in bo kmalu zapustila malega Napoleona, ambicioznega moža, ki se zdaj prebija skozi življenje kot odvetnik. Nekoč razburljiva in potem vzvišena dolgonoga lepotica, ki je kot predsedniška žena sodelovala v pariškem filmu Woodyja Allena, je v oddaji delovala elegantno in dostojanstveno. Za sobotni večer s pomenljivim naslovom Včeraj znova (Hier encore) je oblekla diskreten temen hlačni kostim, bledica je prekrila neizrazno obličje, njenemu nastopu je manjkalo gest in komunikacije, glas pa je bil močno pridušen.

Znova brez Jaggerja, Costnerja, Trumpa

Nov človek, povsem drugačna ženska? Do leta 2007 je bila Carla manj uspešna tekmica svoje polsestre, tri leta starejše uspešne igralke in režiserke Valerie Bruni Tedesci. Resda je bila za njo dokaj uspešna kariera fotomodela, še bolj se je proslavila z nekonvencionalnim in brezkompromisnim življenjskim slogom. Izvira iz stare in zelo bogate italijanske umetniške družine. Oče Alberto je pojem med skladatelji dvanajsttonske lestvice, mama Marysa Borini je bila znana koncertna pianistka.

»Starši in sestra so me razvajali s kulturo, za kar sem jim izjemno hvaležna! Podarili so mi okus in življenjski slog,« pravi Carla, ki je ob neki priložnosti dodala, da je strastna in zahtevna ženska, kar je dokazala v številnih aferah, ki so razburkale javnost. Med drugim je ljubimkala z Mickom Jaggerjem, na seznamu njenih poslastic so se menda znašli še glasbenik Eric Clapton, telesni čuvaj Kevin Costner, za nameček pa še ameriški milijarder Donald Trump, ki ga je obvladala šele slovenske gore rož'ca. V svobodomiselni Franciji, kjer so vajeni nekonvencionalnih ljubezenski razmer à la Francois Sagan, si je privoščila znanega intelektualca starejšega letnika Jean-Paula Enthovena, da bi si potem odščipnila še njegovega poročenega sina, filozofa Raphaela Enthovena. Leta 2001 si jima je rodil sin Aurelian, ki zdaj živi z mamo.

Med najbolje plačanimi

Družina se je v 70. letih minulega stoletja, ko je bilo Carli devet let, odselila iz Italije v Francijo, kjer je družinska razvajenka kmalu odkrila nagnjenost, željo in potrebo po neskončni lahkotnosti bivanja. Že takrat je bojda nadvse rada prepevala in se spremljala na kitari. Na željo staršev se je vpisala na umetnostno zgodovino, a je že pri 19 letih odnehala in se posvetila karieri v soju žarometov pred fotoaparati in kamerami.

Bila je toliko privlačna in nekonvencionalna, da se je res znašla v elitni manekenski družbi s Claudio Schiffer in Lindo Evengelista, nosila je oblačila in modne dodatke velikih hiš, kot so Valentino, YSL, Lagerfeld, Chanel ter Dolce & Gabbana. Vsekakor je bila nekaj let med najbolje plačanimi fotomodeli na svetu. Ko se je modni svet ohladil (»Manekenstvo je kot šport, s 30 leti si iztrošen ali mrtev!« je nekoč dejala), se je prvič vrnila k prvi ljubezni – glasbi.

Po Juliji svoboda?

Leto dni po sinovem rojstvu je izdala prvi album Quelqu'un m'a dit, kljub drugačnim napovedim je bila z njim uspešna tudi zunaj francoskih meja. Nezahtevne skladbe na osnovi dveh, treh akordov, kot si sledijo osnovni prijemi na kitari, in precej naivna, a zelo, zelo nedolžna besedila, ki se jih da interpretirati tudi kot večne življenjske resnice in modrosti, so bile ljudem očitno všeč. Vseskozi je trdno verjela v svoje glasbeno poslanstvo, a je usoda hotela, da je jeseni 2007 srečala vročekrvnega madžarskega Francoza Nicolasa Sarkozyja, ki se je sklenil uresničiti kot Napoleon in sončni kralj hkrati. Tudi njo je osvojil v prvem naletu, a si kmalu ljubosumno grizel ustnice.

Carlo, ki je vztrajno trdila, da ni moškega za vse življenje, je blišč Elizejske palače povsem omamil, la premiere dame je svobodomiselni nazor pogoltnila, dahnila da, veliko in večno ljubezen pa dokazala, ko je 19. oktobra lani rodila hčer Giulio. A na glasbo ni pozabila in še v albumu Kot da ničesar ni bilo (Comme si de rien n'etait, 2008) svojo odločitev podkrepila s slavospevom zvestobi in tradicionalnemu družinskemu življenju. Tisti, ki jo bolje poznajo, dvomijo, da bo tako tudi ostalo, če odvetnik Nicolas ne bo brž poskrbel za soj žarometov in glamur v novem življenju Madame Sarkozy.

Deli s prijatelji