KNJIGA

The Boss odslej tudi za najmlajše

Objavljeno 05. september 2014 23.40 | Posodobljeno 05. september 2014 23.42 | Piše: T. P.

Novembra prihaja prva otroška knjiga izpod peresa Brucea Springsteena. Letošnje poletje se je glasbenik prvič usedel tudi na režijski stolček.

Velikih pevcev, katerih pesmi presegajo okvire časa in združujejo generacije, ne odlikuje zgolj izjemen glas, ampak se v njih skrivajo tudi poeti, pisci in aktivisti, ki univerzalna sporočila človeštvu prevedejo v skladbe ter se dotaknejo milijonov. Kot je to vsekakor tudi Bruce Springsteen, ob Bobu Dylanu eden najvplivnejših tekstopiscev 20. stoletja, ki si je z brezčasno glasbo pripel 21 grammyjev, dva zlata globusa in oskarja. A čeprav je z več kot 120 milijoni prodanih albumov verjetno dosegel skoraj vsak delček sveta, bo zdaj dosegel tudi občinstvo, ki je bilo doslej zunaj njegovega dometa. Kratkohlačnike, za katere je svojo pesem Outlaw Pete (Izobčenec Pete) pretvoril v otroško knjigo, ki v trdi in elektronski izdaji prihaja na knjižne police na začetku novembra.

Z naukom za vse starosti

»Dojenček se je rodil na apalaški poti, pri šestih mesecih je imel za sabo že tri mesece zapora. V plenicah in golonog je oropal banko ter dejal: 'Ljudje, ime mi je Izobčenec Pete,'« je pred petimi leti zazvenela Springsteenova pesem, v kateri pa je ilustrator in pisec Frank Caruso nemudoma prepoznal potencial, ki presega dimenzijo glasbe. »Ni napisal le čudovite pesmi, ampak je ustvaril tudi izjemen lik. Že ko sem pesem prvič slišal, sem v mislih videl knjigo,« je dejal Caruso, ki ga je prestopniški dojenček spomnil na literarne velikane, kot sta Tom Sawyer in Huckleberry Finn, ter za svojo vizijo počasi navdušil tudi glasbenika. »To je v resnici zgodba o moškem, ki poskuša preseči svoje grehe,« pa je o 56 straneh pripovedi, ki jo je slikovno opremil Caruso, dejal Bruce, ki želi tudi z otroško knjigico, podobno kot s pesmimi, ljudem na srce položiti brezčasen nauk. Stvari, ki jih storiš, ne moreš odstoriti. Dejanj ne moreš vzeti nazaj. Zato je, čeprav v preobleki kavbojke za najmlajše, namenjena vsem. »Ne glede na starost. Za vse, ki imajo radi dobro kavbojko,« je še pridal Jonathan Karp, predstavnik založniške hiše Simon and Schuster, ki je pod svoje okrilje vzela zvezdnika.

Najprej režija, nato knjiga

V 50-letni karieri je vsekakor naredil ogromno, a čeprav bo letošnjo jesen zakorakal že v svoje 65. leto, glasbenik, ki si je z garaštvom prislužil vzdevek The Boss (Šef), še nikakor ne načrtuje izpreči. Nasprotno. Svoje lovke razteza tudi v sfere zunaj glasbene industrije, četudi črpa navdih prav iz glasbe.

S podobnim vetrom pod krili se je Springsteen usedel tudi na režijski stolček in s pomočjo Thoma Zimnya posnel svoj filmski prvenec. Na osnovi zadnjega albuma High hopes, ki je luč ugledal na začetku letošnjega leta, je namreč posnel kratek, dobrih 10 minut dolg filmček Hunter of Invisible Game. Tega je julija objavil na svoji spletni strani, zanj pa ni napisal le glasbe in ga režiral, ampak se je pojavil tudi v vlogi naslovnega junaka. Moškega, ki v apokaliptičnem svetu rešuje otroke. 

Deli s prijatelji