PTUJSKI FESTIVAL

Ansambli iščejo nove izzive

Objavljeno 03. september 2014 00.00 | Posodobljeno 03. september 2014 00.21 | Piše: Mojca Marot

Na najstarejšem, 45. festivalu narodno-zabavne glasbe sta slavila ansambla Vikend in Ognjeni muzikanti, Korenovo plaketo je prejela Zdenka Šafarič, nagrado za besedilo pa posmrtno Majda Rebernik.

Zdenka Šafarič iz Prleškega kvinteta je ponosna lastnica letošnje Korenove plakete, ki jo za najboljšo vokalno izvedbo vsako leto podelijo pevcu, pevki ali pevcem. Foto: Mojca Marolt

Ptujski festival narodno-zabavne glasbe velja med ansambli za enega prestižnejših. Na njem se je v 45 letih zvrstilo več kot 1300 novih melodij, ki jih je predstavilo več kot 400 zasedb tako iz Slovenije kot zamejstva. Organizatorji, Radio-Tednik Ptuj in Agencija Geržina Videoton produkcija iz Maribora, se lahko pohvalijo, da je prav omenjeni festival pomembno vplival na razvoj in rast narodno-zabavne glasbe pri nas, hkrati pa bogati tudi kulturno in turistično ponudbo Ptuja ter Spodnjega Podravja.

Festival ima prihodnost

Narodno-zabavni festivali imajo prihodnost, saj jih mladi, ki si šele utirajo pot na sceno, potrebujejo. »Petinštirideset let ni zanemarljiva doba in upam, da jih bo ptujski festival imel še vsaj enkrat toliko,« pravi Štefan Petek, ravnatelj Glasbene šole Karola Pahorja na Ptuju.

Moteči navijači

Na letošnjem se je predstavilo devet ansamblov, in sicer Šok kvintet, Petan, Savinjski kvintet, Veseli Dolenjci, Prleški kvintet, Biseri, Sekstakord, Vikend in Ognjeni muzikanti. Prav slednji so bili po mnenju strokovne komisije najboljši ansambel med klasičnimi kvinteti, ansambel Vikend pa med drugimi zasedbami. Korenovo plaketo za najboljšo vokalno izvedbo je prejela Zdenka Šafarič, članica Prleškega kvinteta, prav ta ansambel pa je izvedel tudi skladbo z naslovom Med drobci spomina, za katero je besedilo napisala Majda Rebernik in si prislužila nagrado za najboljše besedilo. V imenu že preminule avtorice jo je prevzel njen mož Franci Rebernik, bolj znan kot eden od štirih fantov s Praprotna.

Festival je zaradi letošnjega nepredvidljivega vremena izzvenel v športni dvorani OŠ Ljudski vrt, kjer imajo zaradi akustike toliko več dela tonski mojstri in producenti, a je tudi letos ekipi mariborskega regionalnega centra RTV uspelo pripraviti popoln neposredni prenos za prvi program TV Slovenija. Tudi letos pa so nekatere zmotili preveč razgreti navijači posameznih ansamblov, katerih glasno navijanje je bolj spominjalo na nogometno tekmo.

Zakaj ni najbolj znanih

Ne glede na to pa se številni strinjajo, da je prav nastop na ptujskem festivalu nekaj posebnega. »Ansambli so bili letos dobro pripravljeni,« je za Nedeljske novice dejal eden od petih članov strokovne komisije Mike Orešar, sicer član zasedbe Igor in zlati zvoki ter avtor, glasbeni aranžer in producent. »Ne vem pa, čemu se ansambli pri nas, ko enkrat zmagajo, festivalov ne udeležujejo več. Pravzaprav bi morali biti na njih tudi znani in taki s kilometrino, kot na primer Modrijani ali Ansambel Franca Miheliča. Šele takrat bi lahko dobili najboljšega med najboljšimi in bi imeli festival v pravem pomenu besede,« meni Orešar.

In ima prav, a vprašanje je, kako bi najboljše prepričali, da se jim ne bi zdelo podcenjujoče, če bi se kosali z mlajšimi in manj izkušenimi. Prav tako član strokovne komisije za glasbo Štefan Petek, sicer ravnatelj Glasbene šole Karola Pahorja na Ptuju, pa je dejal, da je razveseljivo, da je bilo letos v najstarejšem mestu več kvintetov. »Kar se tiče same izvedbe, je bilo opaziti nekaj zanimivih idej. Ansambli iščejo nove izzive in poskušajo tudi mešati glasbene sloge, s čimer ni čisto nič narobe. In prav je, da ima narodno-zabavna skladba tudi elemente jazza ali rocka,« meni Petek. 

Deli s prijatelji