GLAS

Anna Calvi še pred petimi leti ni pela niti pod tušem

Objavljeno 10. februar 2014 21.03 | Posodobljeno 10. februar 2014 21.03 | Piše: Andrej Predin
Ključne besede: Anna Calvi

V Ljubljano prihaja vse bolj popularna Britanka, njen mentor je sam Brian Eno.

V četrtek, 27. februarja, bo v ljubljanskem Kinu Šiška eden najtežje pričakovanih koncertov, saj nas bo obiskala izjemna britanska glasbenica Anna Calvi. Ko je leta 2011 izdala prvenec Anna Calvi (Domino Records), je naletela na izjemen odziv glasbenih kritikov in občinstva, vendar takrat med glasbenimi kolegi ni bila več neznanka. S svojim osupljivim pristopom h glasbi si je prislužila spoštovanje velikanov, kot sta Nick Cave in Brian Eno. Slednji še danes velja za njenega mentorja, v nekem intervjuju jo je označil za največjo glasbenico po Patti Smith. Pa še to, na prvencu ji poje spremljevalne vokale. Ne preseneča, da so jo kot predskupino predstavljale velike zasedbe Interpol, Arctic Monkeys in Grinderman.

Zanimivo je, da je Anna kljub glasbeni izobrazbi začela prepevati šele, ko je že pošteno zakorakala v dvajseta leta. »Imela sem fobijo pred petjem do pred petimi leti. Nisem prepevala v šoli, niti pod tušem. Imela sem čustveno blokado glede poslušanja lastnega glasu. Zato je moj glas postala kitara, že ko sem bila najstnica, tako sem se izražala,« je pred časom razkrila v nekem intervjuju. Fobijo je premagala tako, a se je za dolga obdobja zaklenila v sobo in prepevala ob posnetkih Edith Piaf in Nine Simone. To razkritje je seveda presenetilo vsakega, ki pozna njeno glasbo, saj je njen vokal izjemen, samosvoj in predvsem prepričljiv. Če ga je že treba kam umestiti, potem ga je najbolje postaviti nekam med blues in opereto. Anna premore osupljivo otožnost, ki je imuna proti patetiki ali kiču. Ne preseneča, da jo radi primerjajo z Jeffom Buckleyjem in PJ Harvey. S slednjo jo povezuje tudi producent in bobnar Rob Ellis.

Anna je uspešno kariero začela, potem ko je sestavila skupino z multiinštrumentalistko Mally Harpzan in bobnarjem Danielom Maidenom-Woodom. In če se sprašujete, kako je mogoče tako bogato glasbo z albuma preliti v trio, boste presenečeni, saj Anna na odru zveni še bolj prepričljivo. Prvenec je snemala v studiu Black Box v Franciji leta 2010. Uporabila je starodavno analogno opremo in ustvarila samosvojo in prepoznavno zvočno sliko. »Glasbo dojemam vizualno, rada ustvarjam vzdušje. Poskušam ustvariti cel svet v okviru skladbe,« je pojasnila za Telegraph. »Različna glasbila si predstavljam kot barve, zato dobimo vtis slike. Glasbo potrebujem, da pridem iz zelo čustvenega prostora. Z njo rada hipnotiziram ljudi, jih odpeljem nekam drugam. Ljudi rada počasi zvabim v svet.« Če je njen prvenec zaznamovan z nekakšno gotsko tragiromantiko, ima njen aktualni album One Breath, ki je izšel oktobra, manj rockerskega značaja in več atmosfere. Lahko bi trdili, da gre za bolj osebni in kontrastni album, vendar še vedno nezmotljivo Annin. Najboljše pa je, da prihaja v Ljubljano v cvetu prodornosti, ko jo poskušajo zapeljati najbolj pomembni in ugledni odri na svetu. Pa še to, za ogrevanje bo poskrbela odlična domača izvajalka Aphra Tesla v postavi Aphra Tesla Operating System Incorporated. Torej glasbenega dogodka nikakor ne gre zamuditi. Za vstopnico je v predprodaji treba odšteti 16 evrov.

 

Deli s prijatelji