UŽALJENI

Zvezde iz bivše Juge hodijo našim v zelje

Objavljeno 17. februar 2014 09.19 | Posodobljeno 16. februar 2014 22.02 | Piše: E. N.

Na ptujskem karnevalu bodo pretežno nastopili tuji izvajalci, slovenskih le za vzorec.

Severina je med Slovenci izjemno priljubljena. Foto: Mediaspeed.net

Zavist, tekmovalnost, neenotnost in še kaj med slovenskimi glasbeniki niso nekaj posebno novega. A domači pevci in pevke so zdaj vendarle skupaj povzdignili glas: jezijo se namreč na kolege iz republik nekdanje Jugoslavije. Veliko tamkajšnjih glasbenikov namreč pogosto nastopa na različnih slovenskih prireditvah in našim zvezdam gre to, da jim balkanski kolegi redno hodijo v zelje, zdaj že pošteno na živce.

To se je pokazalo na prihajajočem ptujskem pustnem karnevalu, ki bo trajal 12 dni. Tam bo poleg domačih kar 14 najbolj zvenečih imen, ki nekaj veljajo v bivšem jugoprostoru, med njimi Severina, Parni valjak, Plavi orkestar, Prljavo kazalište, Crvena jabuka in Seka Aleksić. Slovenska scena sicer ne bo povsem spregledana, saj bodo nastopili tudi Modrijani, Rebeka Dremelj, Kingston, Čuki ter Atomik harmonik, vendar so v opazni manjšini.

Kar ljudje želijo

Koncertna agencija Unico se je zato znašla na tapeti in poskrbela za precejšnjo razburjenost in negativne odzive. »Res je, da je več tujcev, to vidi vsak, ki vzame v roke program kurentovanja. Vendar se ti 'poznavalci' slovenske glasbe ne zavedajo, da smo menedžerji prodajalci tistega, kar si ljudje želijo in kar na koncu koncev tudi polni dvorane in šotore. Tudi v supermarketih, denimo, ne prodajajo le domače slovenske čokolade, ampak tudi avstrijske, pa se ob to nihče ne obregne. Ta trenutek Severina, Parni valjak in drugi polnijo dvorane bolje kot nekateri naši izvajalci. In verjemite mi, da bi bil sam najsrečnejši človek na svetu, če bi lahko 12-dnevni program sestavil samo s slovenskimi izvajalci, pa se ob tem ne bi bal, da obisk ne bo zadovoljiv. Takšna prireditev, kot je kurentovanje, zahteva velikanski finančni vložek in zato seveda program, za katerega smo organizatorji prepričani, da pije vodo,« je za Slovenske novice povedal organizator programa in direktor agencije Unico Matej Pojavnik. Dodal je, da se s podtikanjem in zavistjo redno srečujejo, a da delajo po predpisih in vsaj doslej še niso utrpeli škode: »In to kljub temu, da včasih pod noge poleg polen dobivamo tudi hlode.«

Pa vendarle: Zakaj hočemo tujce in ne domačih? Očitno na naši glasbeni sceni nekaj res ne poteka tako, kot bi moralo. Mnogo glasbenikov se denimo pritožuje, da nekatere radijske postaje ne vrtijo slovenske glasbe. Trdijo, da je država res sprejela zakon z določitvijo odstotka vrtenja domače glasbe, ni pa definirala tudi ure. Tako se marsikje slovenska glasba vrti ponoči, podnevi pa tuja.

Poleg številnih anonimnežev sta svoje negativno mnenje o prihajajočem kurentovanju podala tudi Oriana Girroto in Andrea Effe, ki menita, da so organizatorji nekulturni in primitivni. Drugače misleči pa jima odgovarjajo, da sta res pogumna, da dvajset ali trideset tisoč obiskovalcem rečeta, da so brez okusa. »Na koncu koncev je veliko odprtje kurentovanja, na katerem nastopajo Modrijani in Severina, razprodano, drugi dan, na katerem nastopajo Rebeka Dremelj in Parni valjak, pa zelo blizu temu, prav tako bodo vsi drugi dnevi odlično obiskani,« je svoj lonček pristavil še Dušan Ris, direktor PP gostinstva in eden od organizatorjev.

Okusi so res različni in prav je tako, a dejstvo je tudi, da slovenska glasbena scena peša in da je skrajni čas, da se jo oživi. Zato bi bila po mnenju mnogih najpreprostejša rešitev, da se poslušalcem ponudi tisto, kar želijo poslušati, in da so vsi slovenski izvajalci, predvsem tisti, ki lahko živijo od glasbe, večkrat slišani na domačih radijskih postajah. 

Deli s prijatelji