TURISTIČNA TRIBUNA - SLOVENCI NA POTI

Začinjeno s kajtanjem

Objavljeno 11. maj 2017 10.01 | Posodobljeno 11. maj 2017 10.01 | Piše: Ajda Janovsky

Direktorica in soustanoviteljica agencije STA potovanja Anuška Cerovšek Beltram uživa na potovanjih, ki so povezani z njeno službo, in tudi na tistih, ki si jih privošči zase, za dušo. V spomin so se ji posebno vtisnili Filipini.

Utrinek s ture z lokalnim vodnikom, ki je razkazal skrite kotičke mesta Singapur. FOTO: Osebni arhiv

Zaradi želje po odkrivanju sveta in novih kultur se je začela tudi zgodba agencije STA potovanja. »Ker sem v mladosti trenirala plavanje, sem že zelo zgodaj začela potovati, predvsem po Evropi. V srednji šoli sem bila navdušena nad ameriškimi filmi, ki so prikazovali, kako študenti delajo v njihovih tradicionalnih poletnih kampih, kjer otroke učijo različnih športnih in umetnostnih veščin. Takrat sem si rekla, da bom v študentskih letih zagotovo enkrat šla v takšen kamp. To se je seveda tudi uresničilo. Po vrnitvi v Slovenijo sem začela pri nas promovirati omenjene programe dela v tujini, kar je sovpadlo z ustanovitvijo agencije STA potovanja. Še danes smo najbolj ponosni prav na svoje programe poletnega dela in poletnih kampov v ZDA. V obeh primerih gre za zelo pristno spoznavanje ljudi, kulture in jezika tujih dežel. Letošnje poletje, denimo, tja potuje približno 200 mladih iz Slovenije,« pravi Anuška Cerovšek Beltram. Potovanja so del njenega poklica, a tudi zasebnega življenja.

»Z družino potujemo vsaj štirikrat na leto, od tega dvakrat na bolj oddaljene cilje, dvakrat pa se odpravimo po Evropi. Vmes je tudi nekaj poslovnih poti, ki pa jih poskusimo združiti z družinskimi počitnicami. Trenutno se skupaj odpravljamo v Azijo, kjer ima mož poslovno konferenco, tako bomo pot povezali z družinskim raziskovanjem Tajske in Kambodže,« pojasni.

Letalo, taksi, ladja

Med potovanji, ki so se ji vtisnila v spomin, je tisto v Singapur in na Filipine. »Z možem in otrokoma smo ju obiskali lansko pomlad. Filipini so znani po lepih peščenih plažah in so zelo priljubljen cilj tudi pri slovenskih popotnikih. Ponujajo ogromno možnosti za športne aktivnosti, kot so kajtanje (z možem sva navdušena kajtarja), potapljanje, treking, jadranje in še marsikaj. Ker je bil to naš prvi obisk teh krajev, smo si za Singapur vzeli štiri dni, na Filipinih pa smo ostali dva tedna,« pove. 
»Potovali smo z letalom in z javnim prevozom, sistem podzemnih železnic, taksiji in kombiji v Singapurju omogočajo zelo hitro potovanje, na Filipinih smo do različnih otokov prispeli tudi z ladjico. Ne glede na to, ali si sam, potuješ v paru ali z družino, bi vse te oblike priporočala tudi drugim. Če potuješ z družino, je zelo dobro vedeti, kakšen prevoz ponujajo določeni kraji, čeprav moram priznati, da smo pri tem zelo spontani. Ker z možem delava v potovalni agenciji, zase včasih kar malce pozabiva načrtovati takšne stvari, hkrati pa nama je ta spontanost tudi zelo všeč,« se nasmehne.

Čarobni Boracay

V Singapurju je družina bivala v hotelu, na Filipinih pa v apartmaju, ki se jim je zdel, ker so potovali z otroki, nadvse udoben. »Na Filipinih smo zamenjali dve lokaciji, najprej smo bili v glavnem mestu Manila, potem pa večino časa na znanem turističnem otoku Boracay, ki je zaradi čudovitih belih plaž in ugodnih vetrovnih razmer odlična lokacija za kajtanje in druge športne aktivnosti, kot so snorkljanje, potapljanje, vožnja s kajakom in supanje,« razkriva sogovornica. Na Filipinih so videli in izkusili različne posebnosti dežele ter okusili tudi lokalno hrano. »Ta ni tako raznolika kot na Tajskem, na primer. Pri izbiri pijače prevladujejo kokosova voda, rum in pivo ter mangovi smutiji. Od zanimivih jedi bi izpostavila mariniranega piščanca v sojini omaki z rižem (adobo chicken) in sladico halo halo, uživali pa smo tudi v vseh okusih in oblikah manga. Sicer lahko na otoku Boracay najdemo številne korejske restavracije in markete, celo McDonald's in eno res odlično italijansko restavracijo.« V Singapurju so med nekajdnevnim postankom spoznali čudovite sprehajalne parke, ogledali so si živalski vrt in dirkalne steze ter pokušali dobro hrano. Od vsega, kar so počeli, je največji vtis nanje naredil otok Boracay, ki je odlična lokacija za kajtanje. »Na Filipinih so me navdušili tudi prebivalci, ki so bili zelo prijazni in gostoljubni,« doda.

Anuška si bo potovanje zapomnila tudi po manjši neprijetnosti. »Sin Tristan je na poti od Singapurja do Manile dobil zelo visoko vročino. Ko smo na letališču prehajali skozi carino, jo je detektor za telesno temperaturo zaznal, zaradi česar so nas poslali iz vrste. Takrat smo se za trenutek ustrašili, da bomo morali ostati v karanteni. No, na srečo smo se temu izognili, sinu so samo izmerili temperaturo in nam dejali, da moramo ob prihodu na končno destinacijo takoj obiskati zdravnika. Zaradi takšnih izkušenj je še bolj pomembno, da si na potovanjih z otroki opremljen z različnimi analgetiki, ki lahko olajšajo težave, preden ti uspe priti do zdravnika. Pomembno je tudi, da izbereš cilje, za katere si prepričan, da je tam poskrbljeno za zdravniško pomoč. Po večini držav (izjema so nekatere afriške) obstajajo klinike, kjer poskrbijo zate ob večjih in manjših zdravstvenih zapletih,« razloži.

Družina ni veliko nakupovala. »Na potovanjih ne iščemo priložnosti za nakupovanje in le redkokdaj kupimo spominek. Večinoma prinesemo domov kakšen magnet za hladilnik in pošljemo nekaj razglednic; tako je bilo tudi tokrat. Lahko bi rekla, da s tem sledimo splošnim smernicam – če je bilo pred 15 leti zelo priljubljeno nakupovanje v Aziji (Bangkok, Singapur) in Severni Ameriki (New York), ker v Evropi določenih izdelkov nismo mogli kupiti, trenutno kaže, da se potovanja vedno manj povezujejo z nakupovanjem. V ospredju so posebne izkušnje, spoznavanje ljudi, njihovih kultur in načina življenja.« Dodaja, da je Singapur po cenah zelo primerljiv z zahodnoevropskimi mesti, mogoče je celo malenkost dražji, Filipini pa so zelo poceni, še cenejši od Tajske.

Hitro zapustite Manilo

In kaj bi družina svetovala popotnikom, ki načrtujejo potovanje v kraje, ki so jih obiskali sami? »Predvsem naj čim manj časa ostanejo v Manili – nekajdnevni postanek je povsem dovolj, da občutiš to milijonsko mesto – in pot čim prej nadaljujejo do čudovitih filipinskih otokov, kjer lahko prevandraš oddaljene vasice, občuduješ riževa polja, spoznaš nenavadne običaje in obiščeš ene res najlepših plaž na svetu. Udeležiš se lahko tudi različnih aktivnosti v naravi, se odločiš za treking turo z lokalnim vodnikom, denimo. Takšna potovanja organiziramo tudi v naši agenciji, pri čemer gre za edinstveno izkušnjo. Na določeni destinaciji, med katerimi so tudi Filipini, se lahko posameznik na večdnevni turi pridruži skupini tujcev, ki jo sestavlja od deset do petnajst ljudi, večinoma so Nemci, Američani, Kanadčani, Skandinavci, Avstralci in Novozelandci. Če se želiš umakniti spoznavanju sopotnikov, imaš še vedno dovolj svobode, da lahko tudi sam odkrivaš skrite kotičke,« odgovarja. Priporoča tudi ogled Singapurja z lokalnim vodnikom: »Eden izmed njih nam je v nekaj urah razkazal mesto, lahko smo ga vprašali za nasvet glede izbire restavracije in podobno.« Veseli se že prihodnjega potovanja v te konce.

 

Deli s prijatelji