USPEŠEN

Vzeti tem, ki imajo, da bomo vsi lepo povprečni

Objavljeno 06. februar 2012 21.30 | Posodobljeno 06. februar 2012 21.30 | Piše: Hermina Kovačič

Režiser Mitja Okorn (30) podira rekorde in leti v London na britanske oskarje.

Priletel je kot mina in že kot rosno mlad raztreščil najprej domačo, nato pa še tujo filmsko sceno. Če so ga na začetku gledali skeptično in nezaupljivo, se mu zdaj, vsaj doma, klanjajo vsi. Seveda, treba je najprej uspeti v tujini, da te začnejo ceniti tudi doma.

Poljaki so znoreli

To se je pravzaprav zgodilo režiserju, scenaristu in producentu Mitji Okornu (30), enfant terriblu filmskega sveta. Že pri 19 letih je posnel svoj prvi celovečerec Tu pa tam, do 31. rojstnega dne pa je že napisal scenarije, režiral in sproduciral dva dokumentarna filma, nekaj kratkih ter 27 glasbenih videov, ki so jih prikazali tudi na MTV. V okviru festivala Berlinale je kar dvakrat sodeloval pri Talent Campusu, programu za mlade talente znotraj berlinskega festivala, na katerem je predaval o tem, kako ustvariti nizkoproračunski film. Povabili so ga v London na srečanje pomembnih ustvarjalcev in inovatorjev britanske filmske industrije. Bil je tudi nominiran za nagrado IYFEY, ki jo British Council podeljuje mladim ustvarjalcem na področju filma. Postajal je vedno bolj vroč, a doma se ni nihče kaj dosti zmenil za njegov talent. In odkrili so ga Poljaki; zanje je ustvaril pet epizod TV-serije 39,5, nakar je sledil popolni bum s celovečercem Pisma sv. Nikolaju. Romantična zgodba, vredna Hollywooda, je bila lansirana ob pravem času: v senzibilnem decembru. Poljaki so dobesedno ponoreli.

»Film se po 12 tednih še vedno vrti na Poljskem, kar je svojevrsten rekord,« je za Slovenske novice povedal Mitja Okorn, čigar zaščitni znak je kapica na glavi. »Videti je, da se bo vrtel še najmanj tri tedne. Predvsem zaradi tega, ker so ga vse kinodvorane, ki so ga sicer že nehale predvajati, ponovno naročile za vikend okrog valentinovega.« Do zdaj ga je tam videl poltretji milijon, v blagajne pa je prispeval 44,303.224 poljskih zlotov, kar je krepko čez 10 milijonov evrov. »Producent filma je tako že zdaj zaslužil okrog 2,5 milijona evrov,« pove Mitja, ki dodaja, da ponudbe za predvajanje Pisem sv. Nikolaju prihajajo z vsega sveta. »Zanimajo se predvsem za nakup za naslednji božič: v Veliki Britaniji, Italiji, na Irskem …«

Iz komunizma je šel v kapitalizem

Trenutno snema tri reklame za banko BNP Paribas, ki, če naj verjamemo njihovi spletni strani, trenutno velja za eno najboljših na svetu, in stalno živi na Poljskem. Na moje vprašanje, zakaj so tam do njega prijaznejši kot doma, šaljivo in direktno, kot vedno, ustreli: »Zato ker je na Poljskem kapitalizem. In v kapitalizmu ljudje z denarjem – v tem primeru moji producenti – vedno potrebujejo sposobne in talentirane ljudi, ki vloženi denar tudi povrnejo in prinesejo zaslužek. V Sloveniji pa imamo še vedno preveč socializma in komunizma. Kar pomeni, da je treba podpirati nesposobne in nagajati sposobnim, da bi bili na koncu vsi enakopravni. Vzeti tem, ki imajo, in dati tem, ki nimajo, zato da bomo vsi lepo povprečni.«

Mitja Okorn je v petek za predvajanje Pisem sv. Nikolaju v Ljubljani prejel dve zlati roli, kar pomeni, da ga je pri nas videlo več kot 50.000 gledalcev. Hkrati pa je v enem od klubov v krogu prijateljev in navdušencev nad njegovim delom praznoval 31. rojstni dan. A nemiren, kot je, je že odhitel v Maribor na konferenco TEDx, nato pa leti v London na podelitev prestižnih filmskih nagrad bafta, ki so nekakšni britanski oskarji.

Deli s prijatelji