ZDRAHE NA RTVS

VIDEO: Filli: Pozivanje k neplačevanju je kaznivo dejanje

Objavljeno 03. september 2015 14.35 | Posodobljeno 03. september 2015 15.15 | Piše: A. L., A. K.

Marko Filli, Ljerka Bizilj in Jadranka Rebernik so pojasnili situacijo na nacionalki. Množica pred vrati je vpila: »Smrt fašizmu, svoboda ljudem!«

Jelena Aščić ob prihodu na TVS.

Kot je bilo napovedano, se je ob 12. uri začela tiskovna konferenca, ki jo je sklicalo vodstvo RTV Slovenija. Generalni direktor Marko Filli, direktorica Televizije Slovenija Ljerka Bizilj in odgovorna urednica informativnega programa Jadranka Rebernik so se odločili medijem pojasniti spremembe na TVS, ki so razburile tako številke honorarne sodelavce kot tudi javnost. Jeleno Aščić so odslovili z Dnevnika, z Erikom Valenčičem so prekinili sodelovanje, Helena Milinković ne bo več vodila Globusa. 

Potem ko je Društvo novinarjev Slovenije opozorilo na številne sporne kadrovske in programske spremembe, je generalni direktor Filli na tiskovni konferenci pojasnil, da bodo statuse honorarnih sodelavcev urejali v prihodnjih mesecih. Ob tem se je pohvalil, da je v svojem mandatu zaposlil prek 500 ljudi, od tega je bilo 350 rednih zaposlitev. »A nihče nima garancije, da bo tu za vekomaj,« je še dejal, med njegovim govorom pa so prisotni ves čas zvonili z zvonci.

Filli je povedal, da je izmišljotina, da so odpustili Jeleno Aščić, prav tako ni bila odpuščena Helena Milinković. »Nadaljuje delo. Ni bila odpuščena. Globusa ne bo vodila, ker ga bo redno zaposlena sodelavka.«

Biziljeva je dejala, da so letos dobili 4,5 milijona evrov, kar pomeni plačilo za 200 ljudi. 

Pred stavbo vpili

Generalni direktor je še pojasnil, da Erik Valenčič ni bil politično odstranjen, medtem pa so ljudje pred stavbo televizije vpili: »Smrt fašizmu, svoboda ljudem!« Filli je nadaljeval, da trenutno na RTVS ne gre za odpuščanja, temveč zgolj za to, da nekaterim sodelavcem ne bodo več podaljševali pogodb. »S sindikati smo dogovorjeni, da bomo sodelavce obvestili vsaj en mesec prej. Vključno z Valenčičem,« je dejal.

Med množico je bilo nekoga slišati, da »so ljudje tam, da sprašujejo«. Filli je dejal, da je tam, da odgovarja na vprašanja, ob tem pa vprašal, ali je predolg. Večina se je strinjala, da je, nato pa se je slišal smeh. Filli je nadaljeval, da ne razume vprašanja in ali so teksti že napisani, nato pa se je iz množice zaslišalo: »Buuuu!«

Biziljeva: Nekatere boli

Na kritike se je odzvala tudi Biziljeva, ki je dejala, da je »nekje naletela na anarhične razmere«. »To urejamo. Nekatere to boli,« je dodala in izpostavila, da imajo vodstvo na voljo 4,5 milijona evrov manj. Biziljeva ugotavlja, da je večina vseeno vesela, da so se razmere končno začele urejati. Pravi, da je treba delati za plačo. 

Biziljeva se sprašuje, ali bo nacionalna hiša socialna ustanova ali bodo delali dober program za gledalce.

Tako Filli kot Biziljeva sta se odzvala na kritiko, da je programski svet razpravljal o tem, da ni primerno, da bi Aščićeva vodila Dnevnik ob državnih in verskih praznikih. »Tega ne bi nikoli dovolila. Tudi moj dekliški priimek je bil na -ić.« Ob tem je povedala, da ne more dovoliti, da vsi branijo svoje položaje. 

Na vprašanje, kako komentirajo pobude, da se preneha plačevati RTV-prispevek, je Filli dejal, da je pozivanje k neplačevanju kaznivo dejanje. 

O Eriku Valenčiču je Biziljeva dejala, da z njim ni imela veliko opravka ter da ni bil stalni sodelavec in da se je nazadnje morala opravičiti, ker je »v eni oddaji zmanipuliral eno osebo«. Besede Biziljeve so prekinili vzkliki. Nadaljevala je, da se je zavzela zanj. Da pa ni želel delati vsakodnevno in vseh stvari ter da je v pol leta zaslužil 3000 evrov. Dodala je, da se nekateri honorarci nočejo redno zaposliti, ker da tako bolje zaslužijo. Rebernikova je dodala, da Valenčič ni bil odvisen od njih. Pravi, da je res, da je v začetku leta posnel dokumentarec, »ki je bil dober, ampak slabo gledan«.

Traven ne bo urednik, plačan pa bo 2900 evrov bruto mesečno

Na vprašanje o Bojanu Travnu je Biziljeva rekla, da on obvlada televizijski medij. Traven kot honorarni sodelavec mesečno prejme 2900 evrov bruto, kar da je primerljivo z ostalimi plačami v hiši. Rebernikova je dejala, da Traven ne bo urednik Dnevnika, ampak bo svetovalec, ki bo skrbel za integracijo parlamentarnega in informativnega programa, implementacijo novih programov. »Je eden večjih poznavalcev televizije, ki je delal tudi v tujini.« Zaradi zadev, ki jih ima Traven na častnem novinarskem razsodišču, pa Rebernikova odgovarja, da vsebinsko ne bo vplival na oddaje, ampak se bo ukvarjal s strukturo oddaj. Da ni prisoten na jutranjih uredniških sestankih, bo pa jeseni prisoten več in večkrat v desku, je še dodala.

»Ne vem, če bi si želel, da bi bili najbolj gledani v državi«, pravi Filli in dodaja, če se pogleda vsebino, se vidi, kakšne vsebine so to, pri čemer se nanaša na resničnostne šove in odgovarja na kritike o »rumenizaciji RTV Slovenija«. 

Biziljeva bi (včasih) šla med honorarce ...

»Večkrat sem rekla sodelavcem, da bi bila raje honorarna sodelavka. Ker sem deloholik, bi bila morda bolje plačana, kot sem zdaj«, je dejala Biziljeva in ponovila, da se nekateri niti nočejo redno zaposliti, ker kot honorarci zaslužijo bolje. Javni sektor boli. »Tisti, ki dela, ga ne morem plačati.«

Filli je dodal, da hišo vodi za 4200 evrov bruto plače.

Zaposlitev 300 honorarcev pomeni manj denarja za ostale, dodaja Filli, vsi pa imajo izpolnjene pogoje glede izobrazbe. Biziljeva pravi, da so letos zaposlili osem stalnih honorarcev, osem pa jih še bodo.

O odpuščanju in prekinitvi sodelovanja je Filli dejal: »Če bi jaz s svojim odstopom to rešil, bi to takoj naredil. Ampak bo prišel nekdo drug namesto mene, z magično palčko tega ne morem storiti.« 

Deli s prijatelji