TO PA SE DA ŽIVETI!

Veste koliko tisočakov kapne Modrijanu Blažu iz blagajne RTV SLO?

Objavljeno 28. avgust 2017 13.22 | Posodobljeno 28. avgust 2017 13.24 | Piše: S. E. N.

KUD Modrijani in zlata jama TV-nacionalke.

Jan Plestenjak in Modrijani. Foto: Voranc Vogel

Od kulturnega ustvarjanja se da prav dobro živeti. Z dobičkom. Dokaz je DJ Umek, ki posle vodi kot Uroš Umek, s. p. in ni zgolj eden najuspešnejših slovenskih glasbenikov, ampak tudi s.p.-jev. Javna objava letnih poročil razkriva, da je bilo njegovo poslovno leto lani vrhunsko. Ustvaril je kar 643.000 evrov prihodkov in prikazal 105.000 evrov dobička. Kar je tisočaka več kot leto prej, ko je ustvaril 104 tisočake, čeprav je v letu 2015 njegov s.p. zabeležil »samo« 442.000 evrov prihodkov. Res pa je bilo za kralja elektronske glasbe, ki deluje v mednarodnem okolju, zmagovito leto 2014, ko je ustvaril kar 268.000 evrov dobička. In DJ Umek je res zgodba o uspehu, brez državnih subvencij ali nakazil. V bazi protikorupcijske komisije Erar namreč ne najdemo niti enega evra, ki bi ga sloviti didžej dobil iz proračuna.

Modrijani imajo dve lizinški pogodbi – nekako tipično slovensko – za avtomobile.

Uroš Umek je sicer res pravi biznismen. Evidenca Gvin razkriva, da je ob s.p. tudi ustanovitelj in 15- ali 16-odstotni lastnik podjetij oziroma d.o.o.-jev FM Musick, FM agencija, Viberate in UMEK 1605 k. d. Futuristični marketing pa je pristal v stečaju, Matrix Music, Sibscribe-o-Matic in Topdeejays.com, ki je delniška družba, pa niso več povezani z njim.

Slovenski estradnik Jan Plestenjak, ki je prevzel vlogo lomilca ženskih src, je manj transparenten od Umeka. S. p. je odprl prvega marca lani, ker je tako imenovani normiranec, pa njegovi poslovni prihodki niso javni. So pa javni podatki družbe Planet Talent, o katerem k pojasnilu k računovodskim izkazom beremo, da je osnovna dejavnost družbe, katere solastnika sta Plestenjak in Boštjan Menart, glasbena produkcija in trženje koncertov Jana Plestenjaka. Lani so ustvarili 288.000 evrov prihodkov in prikazali 54.000 evrov čistega dobička. Leto prej je podjetje z dvema zaposlenima končalo v rdečem ali skoraj 19 tisočakih minusa, kljub 140.000 evrom prihodkov. Plestenjak in Menart sta skupaj tudi gostinca v družbi Do raja. Ta je imela lani precejšnje težave, v pojasnilu k računovodskim izkazom na Ajpesu beremo: »Družba je v letu 2015 imela velik izpad dohodka iz naslova adaptacije Cankarjeve ulice. Zaradi tega vzroka je bila družba v likvidnostnih težavah in smo v letu 2016 poravnavali obveznosti do dobaviteljev iz preteklega leta. V letu 2017 smo zaradi kratkih valut (3-7 dni) dosegli dogovor z dobavitelji o podaljšanju roka plačila, kar bo ugodno vplivalo na likvidnost podjetja.«

643.000 evrov prihodkov je prikazal DJ Umek.

Čez pol milijona evrov prihodkov je imelo lani tudi Kulturno umetniško društvo Modrijani. Gotovo so zadovoljni, saj so prihodke od leta 2015, ko so zaslužili 232 tisočake, podvojili. Leto prej tudi ni bilo slabo, naneslo jim je 431 tisočake. V pojasnilih k računovodskim izkazom beremo, da imajo Modrijani dve lizinški pogodbi, nekako tipično slovensko, za avtomobile. Kupili so boxerja in jumperja. »Kratkoročne terjatve imajo rok dospelosti do enega leta, pretežni del so terjatve do kupcev, preostalo pa so terjatve do države za nepriznan DDV in preveč plačan davek iz dobička,« še razkrivajo v pojasnilih, kjer so se pohvalili tudi z Nočjo Modrijanov: »V letu 2016 je društvo organiziralo Noč Modrijanov v dvorani Zlatorog v Celju in spet dvakrat napolnilo dvorano do zadnjega kotička. Vsled tega so se tako prihodki kot stroški zelo povečali v primerjavi z letom prej. Ustvarjeni presežek prihodkov povečuje vrednost društvenega kapitala.«

Zastopnik društva je Rok Švab, ki je tudi ustanovitelj družbe Vox nova in espeja Rok Švab Instrumentalist. Tudi Blaž Švab ima kot moderator espe, a mu prihodkov ni treba razkrivati. Razkriva jih aplikacija protikorupcijske komisije Erar, iz katere je razvidno, da je od oktobra 2013 od javnega zavoda RTV Slovenija dobil nakazanih že 103.000 evrov. 

Deli s prijatelji