LOVKE

Veselko: biohrana ni tako zdrava, kolikor je draga

Objavljeno 18. marec 2013 13.09 | Posodobljeno 18. marec 2013 13.09 | Piše: Danica Lovenjak

Po izobrazbi zdravnik, po poslanstvu igralec Borut Veselko uživa v gastronomiji. Ne ponaša se z najbolj razširjeno izkušnjo dveh otrok, teh ima kar šest.

Paprikaš za predjed. Foto: Dejan Javornik

Borut Veselko, šarmanten slovenski igralec, še zdaleč ni dober samo v igralskih vodah, ampak bi se izkazal tudi kot zdravnik. O tem sem se prepričala, ko sva se dobila v gostilni As v središču prestolnice. Uživala sva v eni izmed njegovih strasti, to je hrana. Za začetek sva naročila malvazijo in 53-letni Borut je ob tem povedal: »Rad imam slajša vina. Pri naročanju pa se prepustim natakarjem.« Tudi pri glavni jedi se je prepustil natakarici, ki je predlagala domače raviole s tartufato in z radičem.

Pomaga kravam

Borut velja za družinskega človeka, prosti čas rad preživlja s svojimi otroki in se z njimi igra. »Otroške igre so eden izmed hobijev.« Rad ima predvsem adrenalinske igre. »Kup različnih igrač sem naredil, na primer gugalnico,« in mi da vedeti, da je tehnični tip. Ker pa je pragmatik in naju ob biodinamičnem vinu zanese v druge vode, takoj pove svoje mnenje: »Vsakič, ko ti hoče kdo kaj prodati, razen dobre volje, se vprašaj, kje ima delnice.« Prav tako odkrito poudari: »Dobra stran biohrane in vsega tega je, da proizvajalci pazijo, kaj počnejo. Da bi bila biozadeva toliko bolj zdrava in toliko bolj dobra, kot je dražja, tega pa ne verjamem. Ljudje se bojijo gensko spremenjene hrane. Ampak vsa hrana, ki jo danes uživamo, je na neki način že gensko spremenjena.«

Zato verjame, da je prava mera ravnotežje in da nobena skrajnost ni dobra. »Menim, da je tudi vegetarijanstvo škodljivo, čisti mesojedci pa so bolni ljudje. Mislim, da je treba z živalmi humano ravnati. Zdi se mi pa trapasto, da ne bi jedel neoplojenih jajc, saj s tem nobenega ne ubijem. Če pijem mleko, tudi nobeni kravi nisem škodil, celo omogočil sem ji življenje.« Ob tem priznava: »Drugače pa črvov nimam preveč rad, zato imam rajši jabolka, ki so bila pravočasno škropljena. Črvi se namreč zažrejo v cvet. Hkrati pa plesni, ki proizvajajo aflatoksine, ne rastejo na škropljenem sadju. Aflatoksini so zelo kancerogeni in naravni. To je ena od naravnih substanc, ki jih lahko ješ, in boš zagotovo umrl za rakom.«

Uspešni niso bili premožni

Njegova ugotovitev, da vse naravne stvari niso zdrave in vse kemične stvari niso škodljive, izhaja iz študija medicine. »In ker imam zdrav pogled na življenje,« dodaja. Ko dobiva za predjed paprikaš, razkrije, da ima na vikendu vrtiček. »Zelo bio. Vse mi bramor požre,« in se nasmeje. Kot zdravnik ni bil zaposlen niti dneva, edino v jugoslovanski vojski je delal v ambulanti. Borut je tudi eden izmed redkih Slovencev, ki imajo šest otrok. »Če imajo ljudje otroke radi, potem ne vem, zakaj jih nimajo. Ljudje imamo napačne predstave, kaj naj bi nam prineslo srečo in zadovoljstvo. Zelo veliko jih poskuša živeti normalno, imeti izkušnjo dveh otrok. S tem sicer marsikdo najde veselje in srečo, ampak ne toliko, da bi imel štiri ali šest otrok, ker so vsi avtomobili narejeni za štiri ljudi, ker je pragmatično in ceneje imeti samo dva otroka.« Ugotavlja še: »Starši se tudi velikokrat izgovarjajo, da so otroci dragi, da jim je treba vse omogočiti ... Mislim, da danes ni problem v tem, kaj lahko otroku ponudiš, ker če bi bilo to res, bi bili otroci najbogatejših ljudi najboljši, najsrečnejši, najuspešnejši, pa je ravno obratno. Najuspešnejši so pravzaprav tisti, ki živijo v relativno toplem družinskem okolju, zunaj velikih mest ... Ljubljančanov je relativno manj uspešnih kot podeželskih ljudi. Ko gledaš seznam sto petdeset najuspešnejših, vidiš, da ti ljudje praviloma niso iz premožnih družin. Seveda so tudi izjeme, ki potrjujejo pravilo.«

Ko nama prinesejo glavno jed, pride mimo njegov sin, s katerim se dogovori, da se po intervjuju dobijo doma. Ob uživanju v hrani Borut pove: »Jem zelo malo mesa, zelo rad imam zelenjavo, pravzaprav vedno rajši. Zelo rad imam tudi razne oreščke, razne kombinacije, ki jih v slovenski kuhinji redko srečaš, v vzhodnjaški pa so nekaj normalnega.« Pravi, da se mora človek poslušati, jesti iz užitka in zmerno. »Predvsem pa porabiti vse, kar poje,« in prizna, da rad fizično dela. »Na vikendu je veliko dela in z veseljem naredim vse sam, na primer drva za zimo.« Trenutno dela pri avtorskem projektu, predstavo v zvezi z izbrisanimi. »Moram reči, da so spoznanja o politiki in politikih neprijetna, ne razumem vsega. Marca bo premiera predstave 25.671. To je približno toliko, kot je prebivalcev Celja. Približno toliko je bilo izbrisanih. Nikjer drugje na svetu se to ni zgodilo. 25.671 imen z naslovi je bilo izbrisanih iz registra stalnega prebivalstva brez zakonske osnove.«

Ko mine uživanje, se Borut odpravi nazaj k svojim otrokom. 

Deli s prijatelji