POLETJE V CELJU

Veronika spet doma

Objavljeno 12. julij 2016 23.00 | Posodobljeno 12. julij 2016 23.00 | Piše: Mojca Marot

Vrhunec Poletja v Celju je bila premiera zgodovinskega muzikala Veronika Deseniška, ki je jemal dih in v katerem je moči združila ekipa 70 izvrstnih umetnikov in ustvarjalcev iz vse Slovenije.

Predstavo sta si ogledala tudi predsednik Borut Pahor in celjski župan Bojan Šrot. Foto: Gregor Katič

Celoten Stari grad je zasijal v vsej svoji čarobni podobi in za hip smo se vrnili v zgodovino – kakšnih 600 let nazaj, v čas, ko je še živela Veronika Deseniška, ki je ljubila Friderika II. Celjskega in je morala zaradi te prepovedane ljubezni celo umreti. Znani televizijski novinar in igralec Janez Usenik pa je z zgodovinskih knjig obrisal prah in spisal nekoliko drugačen scenarij, kot ga poznamo, in nastal je muzikal v produkciji Društva za glasbeno gledališče Slovenije v sodelovanju z Mestno občino Celje, Zavodom Celeia Celje in Hišo kulture Celje. Pod muzikal sta se podpisala dva izvrstna izvršna producenta Miha Firšt in Tilen Naraks, režisersko palico je vzel v roke Marko Plantan, asistent režije je bil Luka Marcen, glasbo je prispeval skladatelj Leon Firšt, dirigiral pa Simon Dvoršak. Glavni vlogi Veronike in Friderika so ustvarjalci zaupali pevki Evi Černe in vsestranskemu ustvarjalcu Klemnu Bunderli. Ljubezenska zgodba Veronike in Friderika, ki se je končala tragično, je resnična srednjeveška zgodba, ki je bila že v preteklosti navdih številnim literatom.

»Očitajo mi, da hud zločin sem zagrešila, a moj greh je le, da sem na slepo ljubila … Pa saj dobro vem, kaj sem storila, mogočnim ljudem na pot sem stopila...« v muzikalu poje Eve Černe v podobi Veronike, ki ji je avtor muzikala namenil nekoliko drugačno usodo, kot jo poznamo iz zgodovine. Dovolil si je namreč nekaj več svobode, ki je potrebna za pripoved čudovite zgodbe o v zakonu nesrečnem Frideriku II., ki je v oddaljenih Desenicah po naključju srečal Veroniko, med njima pa je takoj vzklila simpatija. Njegova žena Elizabeta Frankopanska je Veroniko kot svojo pomočnico vzela s seboj na dvor. Tu so se stvari dramatično zapletle, ko je preprosta plemkinja popolnoma prevzela Friderika. Po sumljivi smrti Elizabete, ki razbesni njeno družino, pa so se Celjani znašli na robu vojne.

Celjanom v navdih, 
škandal za grofe Celjske

V muzikalu se Veronika po Elizabetini smrti poroči s Friderikom, a jo grofje Celjski pozneje žrtvujejo, da bi se ubranili pred napadalci. Friderik pa da Veroniki v spomin zgraditi mesto, ki ga spominja na njuno ljubezen. »Zgodba o Frideriku in Veroniki, dveh zaljubljencih, ki jima sreča ni bila naklonjena, že od nekdaj navdihuje Celjanke in Celjane. Verjetno ni nikogar, ki se ne bi kdaj vprašal, kakšno bi bilo danes naše mesto in kakšna bi bila usoda Slovenije, če bi se zgodovina pisala drugače. Kaj bi bilo, če bi Veronika in Friderik živela srečno do konca svojih dni in imela veliko potomcev? Bi imeli še danes knežjo družino? Tega nikoli ne bomo izvedeli, lahko pa po zaslugi ustvarjalcev muzikala podoživimo to čudovito, tragično ljubezensko zgodbo, ki je bila v tistih časih pravi škandal za družino Celjskih,« pa je misli strnil celjski župan Bojan Šrot

Deli s prijatelji