SICILIJA

V istem hotelu kot Brad Pitt

Objavljeno 05. februar 2017 12.04 | Posodobljeno 05. februar 2017 12.06 | Piše: Tina Horvat

Priljubljen igralec Jernej Kuntner je navdušen nad Sicilijo. Organizacijo potovanja je prepustil prijatelju iz turistične agencije, potem pa užival ob hrani in vinu, arheoloških znamenitostih, tamkajšnjih navadah in vonjih, predvsem pa v času, ki ga je preživel z družino. Vsi pa so bili šokirani, ko so na poštnih nabiralnikih zagledali napise v slovenščini.

Kot Mercatori iz Tv Dober dan je obiskal tudi zibelko italijanske mafije Corleone. Foto: osebni arhiv

Jernej Kuntner kot lokalni politik nastopa v Usodnem vinu, sicer pa se ga najbolj spomnimo po liku podjetnega Mercatorija iz serije TV Dober dan. Priljubljen dramski in televizijski igralec se je nekaj časa posvečal tudi gostinstvu, a se je kmalu vrnil v igralske vode. Zdaj v glavnem ustvarja za otroke, zaposlen je pri Dramskem odru za otroke – DOM. Seveda si mora po napornih igralskih izzivih tudi polniti baterije, zato zelo rad potuje. Včasih je zelo rad improviziral, a z leti in otroki je to odpadlo. »Otroka, Rok in Lina, sta že kar velika, tako da z ženo Moniko ostajava vedno večkrat sama, očitno bodo spet na vrsti nove improvizacije in nova potovanja,« nam je povedal.

Zgodovina, mizerija, okusi

Kot odličen namig za potovanje je omenil Sicilijo. Obiskal jo je že leta 1997, z Mestnim gledališčem ljubljanskim, kjer je bil takrat zaposlen. Potovanje je organiziral pokojni Zlatko Šugman in ostalo mu je v globokem spominu. Povsem mogoče je, da je kdaj v prejšnjih življenjih tam že bival, pripoveduje, zato se je tudi odločil, da bo vse skupaj poskusil podoživeti z družino. »Otroka sta že dovolj velika, da jima je jasno in razumljivo vse, kar si je tam za ogledati... Sicilija je imenitna, polna nasprotij, zgodovine in moderne mizerije, polna okusov, novih vonjev, tudi polna ljudi. Tam smo bili namreč lani, konec julija in v avgustu, ravno ko imajo Italijani svoj vsenacionalni dopust – feragosto.«

Kot že rečeno, pri Kuntnerjevih še ni čas za improvizacijo in samoorganizacijo potovanj, zato je šel Jernej k prijatelju Radivoju iz turistične agencije in ta mu je vse pripravil, od hotela do najema avtomobila. »Leteli smo iz Trsta v Trapani na severozahodu otoka, od tam smo z avtom, prek mesteca Erice, prispeli v Scopello, vasico nad Calo dei Faraglioni, to je ena od najbolj znanih plaž v Sredozemlju. Pogosto tam posnamejo kakšen film, tudi konec Oceanovih 12.« Kuntnerjevi so v Scopellu bivali prav v hotelu Tenute Plaia, kjer sta bivala tudi Brad Pitt in Catherina Zeta-Jones, ko sta snemala Oceanovih 12. Hotel je nekakšen kmečki turizem, Italijani mu rečejo agriturismo, a je veliko višjega ranga kot pri nas, kar je Jerneja včasih prav motilo. Je namreč bolj preprost kot fin človek.

»Seveda je vse malce dražje, sploh v bolj nobel hotelih ali restavracijah. A dobi se tudi hrano in pijačo, recimo vino, po čisto dostopnih cenah. Kosilo za štiričlansko družino tako stane približno 70 evrov, če pa se prehranjuješ bolj po domače, s tem mislim z njihovimi lokalnimi specialitetami, pa prideš veliko ceneje skozi. Na primer, arancini so ocvrta kepica riža, polnjena ali z mocarelo ali mesnim ragujem, v velikosti jabolka, stanejo pa 2,5 evra. S tem se čisto dobro naješ in si sit do naslednjega postanka in obroka.«

Tudi v slovenščini

Sicilija je zelo bogata z arheološkimi lokacijami kot tudi z naravnimi in umetnimi čudesi, obvezni za ogled pa so po Jernejevem mnenju zagotovo mestece Erice, arheološko območje Segesta s templjem, vulkan Etna, mesti Taormina in Corleone in ne nazadnje Palermo in njegove tržnice pa tudi druge znamenitosti. Zanimivi sta tudi plaži Faraglioni v mestu Scopello in plaža San Vito lo Capo v istoimenskem mestecu, seveda pa tudi še mnogo drugega, odvisno od časa, ki ga imamo. Zelo pa ga je presenetila neka malenkost, nad katero je bil dobesedno šokiran. Na poštnih nabiralnikih po vsej Siciliji so napisana navodila v slovenščini! Da, prav ste prebrali, ne samo v italijanščini, ampak tudi v nemščini in našem jeziku, torej v jezikih manjšin. »Neverjetno lep občutek je, ko to vidiš, saj čutiš spoštovanje in ponos do svojega naroda. Le škoda, da nisem naredil kakšne fotografije, kot sem hotel, a je sinu zmanjkalo baterije,« je navdušen nad sosedskimi odnosi med Slovenijo in Italijo.

Kakšni pa so ljudje? »Pravzaprav s prebivalci nimaš kaj dosti stika, ker šibaš od ene lokacije do druge. Pri tem srečuješ v glavnem turistične delavce, ki so seveda izjemno prijazni, jasno, saj jim nosimo denar in se tega zelo dobro zavedajo. Bolj kot pri nas...«

Posebno pozornost pa si po vsej verjetnosti zasluži tamkajšnja hrana. »Uf, to je pa vprašanje zame, sem velik tovrsten uživač, bon culo, kot pravijo Italijani. Hrana in vino Sicilije sta tako obsežna tema, da je preprosto ne morem obdelati površno. Obstaja pa ena velika resnica: na Sicilijo moraš iti vsaj enkrat v življenju, da jo okusiš!«
 

Destinacija: Sicilija, Italija

Plus: življenje kot v časih nonotov

Minus: cene so previsoke glede na to, da greš v času nazaj

Šoping: najboljši so nakupi na tržnicah, kjer koli na otoku

 

Deli s prijatelji