NA EKS

Učenje v alfa stanju

Objavljeno 01. avgust 2017 10.30 | Posodobljeno 01. avgust 2017 10.30 | Piše: Danica Lovenjak
Ključne besede: komentar

Individualnemu treningu je sledilo poslušanje v alfa stanju s pomočjo kisikove terapije.

Alfa učenje FOTO: K. N.

Znanje tujega jezika je danes izjemnega pomena, če že ne kar samoumevno. Ko se srečamo z različnimi načini učenja tujih jezikov, množico najbolj radovedno pritegne tisto v alfa stanju. Kot nekaj zunajzemeljskega se sliši. Tudi v meni je ta metoda hitrega učenja vzbudila zanimanje, zato sem jo preizkusila. Posebna tehnika omogoča, da se tujega jezika naučiš štirikrat hitreje kot na običajnih tečajih.

Brez znanja tujega jezika so nam zaprta marsikatera vrata, tudi pri poslu. Tega se še kako zaveda cenjen podjetnik Janez Škrabec, ki mi je v zadnjem intervjuju zaupal, da se mu znanje jezikov zdi ena izmed največjih vrednot. Ker z Rusi posluje že vrsto let, tekoče govori tudi njihov jezik.
»Nerad poslujem z ljudmi, s katerimi se ne morem direktno pogovarjati.« Vpliven poslovnež mladim tudi svetuje, da naj gredo vzhodno, ne zahodno. V tem duhu sem se tudi jaz lotila ruskega jezika, seveda čisto od začetka, brez predznanja. Zanimalo me je, ali se res lahko na hitro naučim uporabne komunikacije, in to na lažji način, kot je klasična dolgotrajna pot učenja tujih jezikov. Še prej sem se seveda pozanimala o tem hitrem učenju, ki ga je v sredini 60. let razvil bolgarski zdravnik, psiholog in psihoterapevt dr. Georgi Lozanov. Učenje je celostno, vključuje obe možganski polovici, celotno telo, zavest in podzavest. Poteka, kot že omenjeno, v alfa stanju, to je stanje popolne sproščenosti in usmerjene pozornosti, ko naši možgani nihajo pod 12 herci. Vendar, alfa stanje ni hipnoza! Dokazano je, da se z učenjem poveže delovanje leve in desne možganske polovice, kar bolj aktivira dolgoročni spomin, omogoča bistveno počasnejše pozabljanje vsebin in izboljša tudi splošni spomin. Skozi dan deluje bolj leva možganska polovica in smo v stanju beta. Zato je proces hitrega učenja tujih jezikov v alfa stanju dokazano bolj efektiven proces učenja.

Holistični center Karnion že od leta 1991 trenira tuje jezike v alfa stanju. Da se lahko v alfa stanju sprostite hitreje, uporabljajo možganski spodbujevalnik z dihalnim biofeedbackom, izdelan po tehnologiji iz Nase. Ta vsebuje zdravilno rumeno svetlobo, ki se v medicini uporablja za preprečevanje in zdravljenje bolezenskih simptomov zaradi stresnega načina življenja. V kombinaciji s pravilnim dihanjem je najkrajša pot do alfa stanja, do harmonizacije obeh možganskih polovic in s tem maksimalnega povečanja učljivostnih kapacitet. V svojem 26-letnem delovanju so v praksi ugotovili, da se poleg hitrega učenja izboljša tudi spomin za 20 odstotkov. Tako pretelovadimo tudi možgane. Pri meni je učenje ruščine trajalo pet dni po štiri ure na dan. Enournemu individualnemu treningu z rusko profesorico Elviro je sledilo aktivno poslušanje v alfa stanju s pomočjo kisikove terapije za boljšo pozornost in spomin, nakar sem poslušano vsebino aktivirala med pogovorom s profesorico. Na koncu je bilo na vrsti aktivno poslušanje nove vsebine na bioeresonančni blazini za sproščanje in revitalizacijo. V enem tednu sem na ta način osvojila najmanj 1300 elementov tujega jezika.

Tudi Anita Ogulin, predsednica ZPM Ljubljana Moste-Polje, se je odločila za učenje jezika v alfa stanju. »Zasledila sem njihov način učenja tujih jezikov in se odločila poskusiti. V polsnu je vse jasno, vse znanje se prebudi in presenečena sem bila, koliko sem razumela.« Meni, da je dandanes znanje tujih jezikov veliko bolj pomembno, kot je bilo nekoč, zato se je odločila izpopolniti angleščino. »Moje znanje je z leti opešalo, pogosto sem se znašla v situacijah, ko sem morala komunicirati v tujem jeziku.« Metoda je zagotovo učinkovita tudi po mojih izkušnjah in pomeni popolno individualizacijo vsebin, saj se učiš vsebine, ki te zanimajo in jih uporabljaš v vsakdanjem življenju ali na delovnem mestu. Po 40 šolskih urah te metode se kot popolna začetnica znam sporazumeti s tujcem, v preprostem jeziku predstavim sebe, svoj poklic, družino. Prav tako znam brati in pisati v cirilici, kar je bilo zame povsem nekaj novega. Seveda za to moraš tudi sam kaj narediti in se sproti učiti, saj je količina novega znanja odvisna predvsem od nas samih.

Največjo prednost tega učenja vidim v dolgoročnem pomnjenju. Po običajnem tečaju se namreč pozabljanje začne takoj in se tako v treh mesecih pozabi 65 odstotkov naučenega. Vsekakor je jezik kapital za vse življenje, ki pa se ga da pridobiti tudi v zelo omejenem času.

Deli s prijatelji