OBČINO MUČI BREZPOSELNOST, ŽUPAN PA...

Severinin popust
 za župana Švagana? Plačal "samo" 20 tisočakov

Objavljeno 30. september 2015 11.18 | Posodobljeno 30. september 2015 11.24 | Piše: Moni Černe

Za avgustovski nastop hrvaške zvezdnice je občina Zagorje ob Savi, ki jo muči brezposelnost, po naših podatkih plačala 27.000 evrov, po zagotovilih župana pa »samo« dobrih 20.000 bruto.

Občina Zagorje ob Savi vsako leto 9. avgusta praznuje spomin na napad revirske partizanske čete na orožniško postajo v Zagorju leta 1941. Občinski koledar prireditev 2015 je poln slovesnosti vse od 24. julija do 26. septembra. V okviru tega so v soboto, 8. avgusta, občinski veljaki gostili hrvaško pevko Severino Vučković Kojić s skupino. Plačala jo je občina Zagorje, ki se ji očitno zdi najbolj primerno povabiti najdražjo hrvaško gostjo na slovensko občinsko praznovanje. Gostovanje slovenskega glasbenika ob praznovanju hrvaškega občinskega praznika bi bila po naših izsledkih znanstvena fantastika. Po zanesljivih informacijah so veljaki zdaj mladoporočenki iz občinskega proračuna plačali kar 27.000 evrov za 120 minut nastopa!

Da stvar ni tako resna in da so za Severinine popevke pred gasilskim domom plačali dosti manj, za Bulvar pojasnjuje župan Zagorja ob Savi Matjaž Švagan: »Občinski proračun je ta nastop stal 20.540 evrov bruto. To letos ni bil edini nastop omenjene pevke v Sloveniji in zanesljivo ne najdražji.«

Dodajmo, da je javno in jasno, da Dalmatinka za manj kot 20.000 oziroma 25.000 neto ne vstane iz postelje.

Vztraja pri Severini

Je mogoče, da je Sevka v primeru socialno ogrožene slovenske občine spustila ceno za 10.000 evrov? Skonto gor ali dol, znesek je odločno previsok.

Zakaj ne gostijo izključno slovenskih glasbenikov, ki so dobri, primerni in stanejo manj, sprašujemo, a Švagan vztraja pri Severini: »Program praznovanja je sestavljen tako, da privabi najširši krog obiskovalcev, ki imajo seveda tudi različne okuse. Tako letošnje praznovanje kot tudi prejšnja vselej vključujejo po večini slovenske pevce in zasedbe s posebnim poudarkom na domačih skupinah iz Zagorja in vsega Zasavja. Na letošnji Zagorski noči in Noči pred nočjo je bilo vsega skupaj več kot 20.000 obiskovalcev. Od tolikšnega obiska so imeli vsekakor korist gostinci v Zagorju pa tudi domači gasilci, ki so skrbeli za del gostinske ponudbe na prizoriščih in so tako tudi zaslužili za pokrivanje stroškov svojega delovanja, kar je dobro za občinski proračun. Morda je res koga motil nastop omenjene pevke, tistih več kot 10.000 ljudi, ki so bili med njenim nastopom na prireditvenem prostoru, zagotovo ne.«

Da je prav občina, ki jo vodi, socialna bomba, da krajani živijo pod pragom revščine, da še vedno niso sanirane posledice naravnih nesreč, naštevamo in vprašamo, zakaj niso te lepe vsote razdelili med visok odstotek obolelih občanov. Župan: »Zaradi prireditve ni bil okrnjen noben izmed socialnih transferjev, ki jih je v proračunu za več kot dva milijona evrov. Najbrž se strinjate, da se brez tega koncerta ne bi povečalo število delovnih mest v Zagorju, kjer je brezposelnost sicer problem. V takih gospodarskih in družbenih razmerah, ko je na vsakem koraku mogoče doživeti pesimizem, v Zagorju ob Savi poskušamo gojiti optimizem in pozitivno energijo, in tudi taki dogodki, kot je Zagorska noč, pripomorejo k temu. Vsi, ki pridejo, vidijo, kakšen razvoj je dosegla občina v zadnjih dvajsetih letih od zaprtja rudnika in se preobrazila v sodobno evropsko mesto.«

Švagan doda še nekaj resnic: »Za vse našteto in še za marsikateri drugi problem porabljamo sredstva iz proračuna občine Zagorje ob Savi, zaradi praznovanja občinskega praznika ni prizadeto nobeno drugo področje! Seveda bi se lahko odpovedali vsem prireditvam, ugasnili luči, prenehali urejati mesto, ki slovi po urejenosti, in bi se sprijaznili z dejstvom, da je kriza in se nič ne da. Vem, da občanke in občani občine Zagorje ob Savi s tem ne bi bili zadovoljni, saj imajo radi svoje mesto, radi živijo v urejenem okolju, in ko je čas za to, se radi tudi zabavajo.

Dvomimo, da lačne, bolne Zagorjene skrbi, kako je urejeno mesto, koliko luči je prižganih in koliko ugasnjenih. Dejstvo je, da se množica občanov vsak dan sprašuje, kaj dati na krožnik sebi in svoji družini.

Deli s prijatelji