ZAČETKI

Prve službe slovenskih politikov: od baletnika do komunalca

Objavljeno 19. julij 2016 23.24 | Posodobljeno 19. julij 2016 23.24 | Piše: Anita Krizmanić

Nikoli ni prezgodaj, pa tudi prepozno ne za začetek gradnje kariere, slednje je vedno najtežje. Mladi so velikokrat prisiljeni poprijeti za vsakršno delo, ki ni vedno dobro plačano, zato pravijo, da je pot do uspeha lahko zelo trova.

Zmago Jelinčič Plemeniti. Foto: Mediaspeed

Takšni so bili tudi karierni začetki nekaterih slovenskih politikov, ki so morali v dijaških in študentskih letih početi marsikaj, da so napolnili denarnico in jim ni bilo treba za vsako stvar prositi staršev. Zaupali so nam, katero počitniško delo so opravljali, kakšne izkušnje so si nabrali in kako so jim te prišle prav pozneje v življenju. Prav vsi se ob tem strinjajo, da delo krepi človeka in da je izjemno pomembno, da se mladi preizkusijo na čim več področjih, saj v prvi vrsti veljajo in na koncu tudi pretehtajo izkušnje ter odgovornost do dela.

Začel je kot baletnik

Prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti se dobro spominja svojih prvih delovnih izkušenj. »Kot študent sem v Slovenskem narodnem gledališču Opera in balet služil denar kot honorarno zaposleni baletni plesalec, in to kar osem let. Prvo redno zaposlitev sem dobil kot farmacevt v ljubljanski tovarni zdravil Lek, ki je bila takrat še trdno v slovenskih rokah, dokler je pozneje Drnovšek in Dragonja nista prodala tujcem,« nam je zaupal in dodal, da je poletno delo pomembno tudi zato, da se mladina nauči reda, discipline in odgovornosti, da si ustvari pravi odnos do denarja in način, kako priti do njega. »Pa tudi gradnja medčloveških odnosov je pomembna. Sicer pa mislim, da bi bilo treba bolj kot poletno delo znova uzakoniti služenje vojaškega roka. Današnja moška populacija je vse preveč ´pomehkužena´, tako da jo ženski del močno prekaša. V vsem.«

S prvo plačo do računalnika

Poslanec in vodja poslanske skupine Nove Slovenije Matej Tonin nam je zaupal, da je bilo njegovo prvo počitniško delo v Komunalnem podjetju Kamnik. »Svoj prvi denar sem zaslužil v srednji šoli, zanj pa sem si kupil nov računalnik. Delo na komunali je bilo lepo in zanimivo, posebno všeč mi je bilo delo na terenu,« se prve službe spominja Tonin, ki meni, da je izjemno pomembno, da mladi čim prej pridobijo delovne izkušnje, saj jim lahko pomagajo v življenju. Prav zato zagovarjam, da bi v Sloveniji uvedli dualni šolski sistem,« še pravi.

Oglašal se je na številki 1188

Tudi karierni začetki poslanca Socialnih demokratov Matjaža Nemca so zelo zanimivi. Prvi denar mu je namreč prinesla velika ljubezen do nogometa. »Zagnani najstniki smo v naši vasi namesto posedanja po klopeh in v gostilnah takoj po šolskem zvoncu zbezljali na nogometno igrišče in ob resnih treningih pokazali, da zmoremo svojo energijo unovčiti tudi za zaslužek kakšnega evra. Plačani smo bili po uspešnosti na tekmah in menim, da je edino merilo za uspeh pri delu, da te vlečejo notranji vzgib, zadovoljstvo in veselje do dela,« nam je zaupal Nemec in dodal, da so bili ti zneski sicer bolj simbolični, a si je kljub temu z zasluženim denarjem lahko privoščil kakšen izlet s prijatelji. Do denarja so mu že v mladosti privzgojili odgovoren odnos in po zaključku srednje šole se je oprl zgolj na lastne finance. »Prvo resnejšo službo sem dobil v klicnem centru Telekoma, na številki 1188. Med dolgimi urami, ki smo jih s sodelavci preživeli v centru, so se stkala iskrena prijateljstva, pa tudi ljubezen. Sodelavko iz klicnega centra sem predstavil svojemu dobremu prijatelju, skupaj sta še danes,« se spominja Nemec.

Od turističnega vodnika do portirja

Generalni sekretar Zavezništva Alenke Bratušek Jernej Pavlič je že med študijem delal v različnih podjetjih, v prodaji in na drugih področjih, kjer so rezultati odvisni od sposobnosti in dela. S poslovnimi partnerji je med študijem razvil nekaj uspešnih začetnih idej in podjetij, pri čemer se je veliko naučil. Med temi projekti sta najzanimivejša turistični vodnik po Sloveniji SloveniaExplorer in zabavna spletna televizija Clipsna.com. Po zaključenem podiplomskem študiju ga je farmacevtsko podjetje Krka, d. d., izbralo za prodajo na kazahstanskem trgu. Zagotovo najzanimivejši podatek, ki je zaznamoval njegovo karierno pot, pa je ta, da je v študentskih letih opravljal delo portirja v hotelu Lovec na Bledu.

Preberite več v Suzy, naši novi tabloidni reviji Slovenskih novic, ki izide vsak petek. Najdete jo v bližnji trafiki, še bolje pa bo, če se nanjo naročite in jo boste dobili v svoj nabiralnik. Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. oziroma pokličite na brezplačno številko 080 11 99.

image

Deli s prijatelji