OSEBNOST TEDNA

Poslovna ženska z obilo domišljije

Objavljeno 25. november 2012 15.30 | Posodobljeno 24. november 2012 20.52 | Piše: Maja Debeljak

Barbara Lapajne Predin se je po uspešnih vlogah med prvimi lotila zasebnega gledališča, zdaj pa se ukvarja predvsem s producentskim delom.

Barbara Lapajne Predin. Foto: Mediaspeed.net

In smo šli. To je naslov knjige domišljijskih zgodb za otroke, ki jo je napisala Barbara Lapajne Predin. Ne, ne ustvarja le njen mož Zoran. Res pa se Barbara, sicer diplomirana igralka in magistrica socioloških znanosti, drži bolj v medijskem ozadju. A gre ves čas naprej.

Študentki igre na AGRFT, ki je leta 1987 diplomirala z vlogo v predstavi ljubljanske Drame Zločin na kozjem otoku, se je obetala izvrstna igralska kariera. Dobila je univerzitetno Prešernovo nagrado in študentsko Severjevo nagrado. Za vlogo v filmu Kormoran Borisa Cavazze (1986) so jo za najboljšo debitantko razglasili na festivalu v Nišu in tudi na tednu slovenskega filma v Celju. S Kormoranom pa je poleg omenjenih nagrad dobila še nekaj – bodočega moža Zorana namreč, ki je za film napisal glasbo. Odtlej, poročila sta se leta 1994, hodita naprej skupaj, z njima pa tudi pet otrok, trije Zoranovi iz prvega zakona in dva njuna. So trdno povezana, ambiciozna in uspešna družina.

Moški pod posteljo

Igralki Barbari so leta po diplomi zaznamovale predvsem filmske in televizijske vloge – Trinajstica, Nekdo drug, Pripovedke iz medenega cvetličnjaka, Do konca in naprej, Primer Feliksa Langusa, Triangel, od leta 1999 do 2003 je bila Pupa v Vrtičkarjih. Glede gledališča – igrala je v nekaj vlogah v ljubljanski Drami in v Novi Gorici – pa je Barbara leta 1993 s prijateljico in sosedo Zvezdano Mlakar vzela stvari v svoje roke. Uprizorili sta predstavo Moški pod posteljo, ki je nastala po literarni predlogi Duška Radovića Ženski razgovori, jo na gostovanjih po vsej Sloveniji odigrali več kot 100-krat, nato pa ustanovili še gledališče Levi breg. Med drugim so tam uprizorili Jesihov Triko in Ibsenove Strahove.

Takrat se je zasebnega gledališča upal lotiti le malokdo, Barbara pa je igralstvo počasi vse bolj prepletala s producentskim delom, ki zdaj prevladuje. Največ dela, čeprav ne počne le tega, pa ima seveda s projekti svojega nadvse produktivnega moža. Magistrirala je leta 2007 z nalogo Agencija – alternativni regulator zaposlovanja igralcev, zdaj je direktorica njune agencije Artbiro, na katero je Barbara prenesla dejavnost Levega brega. Med drugim sta v koprodukciji s CD nastali predstava Sahib – impresije iz depresije, v kateri je zaigral Branko Završan, in predstava za otroke Krava Rozmari.

Prepir se je končal z zabavo

Oba z Zoranom sta podjetna, tudi malce deloholika. S tem, da večino časa preživita skupaj, zakonca Predin, bolj redka obiskovalca družabnih dogodkov, če teh ne ustvarita sama, nimata težav. Drug na drugega vplivata pozitivno, dopolnjujeta se, pravi Barbara. »Sem popoln Barbarin izdelek. Funkcionalen, zanesljiv, vedno nasmejan,« pravi Zoran. Pa še prepirati se znata. »Pomembno je, da nisi žaljiv in da se znaš pobotati.« Najlepši spomin imata na prepir na poročnem potovanju v New Yorku. Končal se je namreč z veliko zabavo v pubu v središču Little Italy. Z veliko glasbe, seveda, in na račun lastnikov puba. Barbara priznava, da je vmes s strahom malce preračunavala, koliko ju bo vse skupaj nazadnje stalo. A plačala sta le kavo, ki sta jo naročila, takrat še sprta.

Preračunavanja, koliko bo kaj stalo, je v Barbarinem direktorskem življenju seveda precej. Časi so težki, nekateri ljudje pa polni zavisti. Zoran zna povedati kakšno krepko o stvareh, ki se mu ne zdijo pravilne. Ne mara sprenevedanja. Na sodišče sta morala že oba z Barbaro. Res ni vedno lahko, ko se ljudje spotikajo ob uspeh in podjetnost drugih. Ne, to ni dober čas za sanjarjenje niti za potovanja. Predinovi so vedno šli radi po svetu. Zdaj so potovanja pomaknjena daleč v negotovo prihodnost, pravi Barbara.

V takih časih seveda koristi domišljija. Barbara, čeprav je poslovna ženska, je ima obilo. V osnovni šoli sta se s prijateljico ob popoldnevih podajali na sanjska potovanja. Z Zvezdano Mlakar sta pred leti pripravljali ure pravljic, jih pripovedovali po šolah in bolnišnicah. Tako je nastala serija Barbarinih pravljic In smo šli, ki je od septembra tudi ena prvih otroških slovenskih digitalnih knjig, ki jo pod naslovom And Off We Go lahko berete na Amazonovem e-bralniku Kindle. To je zbirka zgodb za otroke med 8. in 14. letom. Opremljene so z ilustracijami Sare Šavelj, z njimi pa želi popeljati otroke na domišljijska potovanja na različne konce sveta in jim pokazati, da »so razlike tiste, zaradi katerih je naš svet lep, pisan, pester pa tudi zelo žalosten, napačno razumljen in sovražen«. Barbara si želi, da bi vsi občutili ljubezen in hkrati znali poiskati svoje male sreče. Eni od njenih, takšni bolj veliki, je ime Zoran. 

Pet vprašanj 
za Barbaro Lapajne Predin

Vaša najizrazitejša značajska lastnost?
Moja dobra in slaba lastnost je, da vedno povem to, kar mislim.

S kom bi si želeli preživeti dan?
Vsaj kratek klepet z Martinom Luthrom Kingom, morda ena ura pogovora z Aung San Su Či, ostanek dneva pa z mojim prezaposlenim sinom Žigo.

Vaša največja razvada?
Čokolada.

Vaša najljubša knjiga?
To je pretežka odločitev, zato se bom odločila za zadnjo knjigo, ki me je prevzela: Jonathan Franzen, Svoboda.

Vaša najljubša jed?
Obara z lisičkami in ajdovimi žganci.

Glasujte za osebnost meseca

Novembra smo predstavili štiri osebnosti tedna: Igorja Samobora, Mišo Molk, Anžeta Kopitarja in Barbaro Lapajne Predin. Za osebnost meseca lahko zdaj glasujete na naši spletni strani in se potegujete za privlačne nagrade. Več o glasovanju na: www.slovenskenovice.si/osebnost

 

Deli s prijatelji