IZ PRILOGE VIKEND

Po ameriško verjame v moč pozitivnega mišljenja

Objavljeno 16. februar 2013 20.09 | Posodobljeno 16. februar 2013 20.07 | Piše: Teja Roglič

Slovenska predstavnica na Evrosongu bo Hannah Mancini.

Foto: Klemen Razinger

»Kako sem vesela, da lahko končno govorim o tem, do zdaj sem morala vse skrivati,« je v smehu povedala Hannah Mancini, ki jo je TVS izbrala, da bo letos predstavljala Slovenijo na izboru za Pesem Evrovizije. Vikend je namreč prvi dobil priložnost, da na kratko prisluhne pesmi in se pogovori z njo, še preden je bila pesem Straight Into Love javno predstavljena. Američanka, ki v Sloveniji živi že šest let, je med pogovorom očarala z nalezljivim optimizmom.

Vse se je začelo s klicem s TVS. Rekli so, da želijo, da bi vi letos predstavljali Slovenijo. Kaj pa pesem, so imeli že kaj pripravljenega?

Ko so me poklicali, sem bila prijetno presenečena. Pesmi niso imeli, vprašali so me, ali imam kaj materiala. Na Evrosong so želeli poslati nekaj elektronskega, jaz pa tako ali tako ustvarjam takšno glasbo. Poslala sem jim nekaj pesmi, ena jim je bila zelo všeč, a težava je bila, da jo je lani moj prijatelj že zavrtel v svoji radijski oddaji. Takrat se mi je to zdelo super, zdaj pa mi je bilo malo žal (smeh). A potem so mi rekli, da lahko nekaj pripravim v dveh dneh, in to je bil velik izziv. Zbrala sem svojo ekipo, producenta Gregorja Zemljiča in Erika Margana ter hrvaškega producenta, tam je namreč ta zvrst glasbe zelo razvita. TVS je želela nekaj za mednarodni trg, zato smo ustvarili nekaj sodobnega. Oni trije so naredili produkcijo, aranžma in zložili glasbo, jaz sem prispevala melodijo, vokalne linije in besedilo. S TVS smo potem dobili odgovor, da jim je všeč.

Je TVS želela z izborom posnemati lansko zmagovalko Loreen, ki je tudi imela plesno pesem?

Morda, čeprav mislim, da so pač hoteli pesem za mednarodni trg. Pesmi si nista podobni, Straight Into Love se začne z norim dubstep uvodom, ki bo mnoge presenetil, a jaz verjamem, da moraš biti drzen. Na odru bo imel prav ta uvod velik učinek. Ne bo pa na odru nič podobnega Euphorii.

Se strinjate, da izbor za Pesem Evrovizije postaja vse bolj predvidljiv, zmagovalec že pred prireditvijo dobi ogromno pozornosti, kar se pozna tudi pri glasovih?

Gotovo, zaradi interneta in družabnih omrežij so nekateri že prej v ospredju, to se je zgodilo tudi lani. A jaz upam, da bo Slovenija letos presenetila, nihče ne bo pričakoval takšne pesmi in upam, da bo to prineslo tudi podporo.

Boste dobili več pozornosti tudi vi, ker ste iz ZDA?

Upam, da bo več pozitivne kakor negativne publicitete, ne vem, ali sem prva Američanka, ki bo nastopila (smeh). Saj je tudi Kanadčanka Celine Dion nastopila za Švico. Sicer pa sem v Sloveniji že šest let, počutim se Evropejka, vedno sem želela živeti v Evropi.

V ZDA verjetno niste gledali Evrosonga?

Ne, mislim, da tega niti ne predvaja nobena televizijska postaja. Vedela sicer sem za to, zdelo se mi je super. Ko sem se preselila sem, sem takoj začela spremljati, vsako leto gledam z veseljem. Vsakega glasbenika, ki si želi nastopati na velikih odrih, to privlači.

Glasba, ki jo ustvarjate v Sloveniji, do zdaj ni bila ravno znana vsem, nastopate v manjših klubih, delate bolj elektronsko glasbo. Zdaj vstopate na nov teren?

Nikoli se nisem trudila, da bi ustvarjala za vse, glasba, ki jo delam, je underground, delam z disko producenti, z Mikom Valom delam tech house, privlačijo me manj komercialni žanri. Xequtifz pa je moja matična skupina, možnost, da nastopam v živo. A tudi pesem Straight Into Love je vse prej kot generična.

A ljudje vas bodo zdaj na primer tudi prepoznavali na cesti?

Gotovo, a kot vsako leto bo tudi letos na začetku veliko pozornosti namenjene meni, potem pa bo vse skupaj izzvenelo.

Kakšne cilje imate na Švedskem?

»To really kick butt« (smeh) – konkretno jih sesuti. Hočem se dobro odrezati, hočem, da so Slovenci ponosni name, hočem, da je pesem ljudem všeč. Nočem vsega jemati preresno, treba je tudi uživati, a seveda vse izpeljati profesionalno.

A če se ne boste uvrstili v finale, boste morda slišali očitke, da bi bilo drugače, če bi na Evrosong odšel nekdo, ki bi bil izbran od občinstva?

Nisem pomislila na to, morda se to lahko zgodi. A se ne bo (smeh). Verjeti moraš v moč pozitivnega mišljenja, glede tega sem zelo ameriška (smeh).

Kakšna je bila izkušnja na Emi 2011?

Takrat so me ljudje v Sloveniji bolje spoznali. Slišala sem, da je bila tista Ema ena najboljših, in sem ponosna, da sem bila del tega.

Kaj pravite o tekmovalcih, ki na Evrosongu stavijo predvsem na šov? Na primer ruskih babic in irskih dvojčkov Jedward.

Meni sta bila Jedward všeč, všeč so mi bile tudi babice (smeh). Vsaka država ima drugačen proces izbire, vsako leto ima država drugačno idejo od prejšnjega leta. Mi smo doslej pošiljali balade, zdaj pošiljamo nekaj hitrega, Hrvati so lani poslali plesno pesem, letos pošiljajo klapo. Šov je pomemben, a najpomembnejši je ves paket, dobra pesem, dober šov in dober nastop.

Kaj pa sosedsko deljenje točk in mnenja, da Slovenija ne bi mogla nikoli zmagati?

Poznam geopolitične statistike, kdo glasuje za koga, a če imaš dobro pesem, bodo glasovali zate. Poglejte Azerbajdžan, ki se je vzel od nikoder. Nič ni nemogoče, ne glede na velikost.

Pred Evrosongom vas čakajo potovanja in promocije. Kaj boste naredili, da boste prepričali ljudi?

Zanima me, kaj bodo o tem povedali na TVS, kaj so naredili v preteklih letih, morda letos vsega tega ne bo, ker ni bilo koristno. A jaz sem pripravljena na vse, šla bom, kamor bomo lahko šli. Morda je letos tudi finančno teže, a jaz sem pripravljena na vse, moraš se izpostaviti, pokazati čim več že pred nastopom.

Boste posneli videospot?

Da, sestavljamo koncept, hočemo, da je narejen čim bolje.

Katere skladbe, ki so predstavljale Slovenijo na Evrosongu, so vam najljubše?

Všeč so mi bile Sestre, zabavna pesem, dobra ideja, tekst, glasba in produkcija. Vem, da so tu ljudje gledali na to kot na šalo, a meni se je zdelo dobro. Všeč mi je bila tudi Maja Keuc, ima močan glas. In seveda Nuša Derenda z Energy.

V Sloveniji ustvarjate že šest let. Kako gledate na našo glasbeno sceno?

Ker je trg majhen, ljudje ne delajo toliko alternativne glasbe, radijske postaje je ne promovirajo. V ZDA gre alternativnim skupinam dobro, ker je dovolj ljudi, ki jih posluša. Želim si, da bi bilo več trga za to glasbo. Je pa tudi veliko strahu in obotavljanja pred tem, da bi ustvarili nekaj izvirnega. Ustvarjalci rečejo, to je dobro za Slovenijo, tega tu še ni bilo. Morali pa bi reči: ustvarimo nekaj, česar ni bilo še nikjer. Preden sem prišla sem, sem živela deset let v Hollywoodu, mislila sem, da sem dosegla že vse, a kot kaže, ni tako (smeh).

Deli s prijatelji