POSEL

Pevec Marko Vozelj dela na polžji farmi

Objavljeno 19. maj 2013 20.10 | Posodobljeno 19. maj 2013 20.12 | Piše: Polona Pirc

Glasbenik v okolici Višnje Gore pripravlja teren za nove goste. Trg za njegove bio polže bo sprva Italija.

Pevsko kariero bo oplemenitil (foto: Ljubo Vukelič).

Nekdanji pevec skupine Čuki Marko Vozelj, ki se je pred leti pevsko osamosvojil in začel nizati zmage na glasbenih festivalih, je zadnje čase medijsko bolj izpostavljen zaradi svoje podjetniške žilice.

Zaposlen je v družinskem podjetju Vigo, ki izdeluje zaščitne ovratnice in kozmetiko za pse in mačke. Lastnica podjetja je mama Metoda, uradni zastopniki pa oče Branko, brat Igor in pa – Marko. A tu se podjetniška zgodba glasbenika, ki je zaslužek od visokih honorarjev, ki so jih nekoč prejemali Čuki, očitno pametno naložil, še ne konča. Na najeti njivi v okolici Višnje Gore, kjer si je za svojo družino postavil lepo hišo z bazenom, Marko pripravlja vse potrebno za novi posel – vzrejo polžev.

Dragocena slina

Polži ponekod v tujini niso vrtna nadloga, marveč nasprotno, kulinarična dobrota in zato tržna niša. Zelo radi jih na krožniku vidijo v Italiji, zato se je Marko povezal z eno od tamkajšnjih farm za polže vrste Helix Aspersa mueller. Uporabljajo jih v prehrani, kozmetiki in v zdravstvene namene. Njihovo meso je zelo zdravo, saj vsebuje veliko vitaminov A, D3, B1, B6, B12 in mineralov (cink, magnezij, železo). Uporabna je tudi njihova slina, ki naj bi čistila kožo, gladila gube, brazgotine, strije, odpravljala akne in starostne pege; polžja krema menda velja za pravi dermatološki čudež. V medicini jih uporabljajo za izdelavo sirupa, ki lajša težave pri bronhitisu.

Čeprav naj bi bilo pri Vozljevih po naših informacijah že vse pripravljeno za farmo (celo videonadzor zemljišča, kjer se bodo pasli dragoceni polži), je bodoči vzreditelj povedal, da še ni tako daleč in da polžev pri njih še ni, se pa na njihov prihod intenzivno pripravljajo.

Odkup zagotovljen

Zemljo so že pred časom poslali na analizo v Italijo, poleg tega se je Marko že izobraževal na italijanski farmi. Vozljevi polži bodo bio, kar pomeni, da bodo rasli in živeli v enakih razmerah kot v naravnem okolju. Po šestih mesecih so nared za prodajo. Kilogram, od 80 do 100 polžev, stane 22 evrov. Za primerjavo še to: v povprečni mali porciji v gostilni dobite šest polžev, v veliki pa 12.

Jajčeca bo dobival iz Italije, dobavitelju bo nato prodajal vzrejene živali. Z dobaviteljem ima že dogovorjeno odkupno ceno, pravi Vozelj, ker pa seveda vsak podjetnik gleda na zaslužek, si bo poskušal najti še druge odjemalce.

Pevec računa, da bo farma v dveh letih povrnila vložena sredstva. »Kje pa naj bi polži sicer uspevali, če ne v Višnji Gori, ki ima polža še celo v grbu,« se pošali.

Za posel se je odločil, ker z družino živi povezano z naravo, poleg tega se prehranjevalne smernice spreminjajo tudi pri nas, kjer polžev na krožniku nismo vajeni. On jih je prvič jedel pred kakšnimi 20 leti. »V restavracijo ne grem zato, da bi jedel polže, občasno pa jih pojem,« je še povedal 45-letni podjetnež.

Deli s prijatelji