BANGKOK

Pečeni žužki lepotca pač niso premamili

Objavljeno 10. april 2014 21.35 | Posodobljeno 10. april 2014 21.36 | Piše: Maja Kepic

Mister Slovenije 2013 Matjaž Kumelj je zaslovel kot član najstniške skupine All4play, zadnje čase pa galahko spremljate tudi v nedeljskem šovu Znan obraz ima svoj glas. Pevec se že nekaj let intenzivno ukvarja z manekenstvom, prav po zaslugi tega pa je videl že precej sveta, predvsem Azije.

Kot maneken je za azijski trg zelo zanimiv. Foto: Osebni arhiv

Že od nekdaj sem rad potoval. S skupino All4play smo spoznavali predvsem Balkan, imeli smo več nastopov po mestih iz naše bivše skupne države. Sicer pa se mi je z osvojitvijo naziva mister Slovenije odprlo še mnogo več. Kot model sem šel delat na Daljni vzhod in lahko rečem, da mi je Azija pisana na kožo, saj sem pustolovski tip. Odlično sem se počutil v naprednem Seulu v Južni Koreji, a največji vtis je name naredila tajska prestolnica Bangkok.

To mesto je nekaj res posebnega, v trenutku me je očaralo. Tam sem živel tri mesece, in ker sem bil popolnoma sam in sem bil prisiljen, da se vklopim v družbo, lahko rečem, da mi je v tem času uspelo zelo dobro spoznati njihovo kulturo in ljudi. Tajci so mi bili zelo všeč, saj so mnogo bolj sproščeni, kot smo mi, in tudi če smo na ulici kdaj kakšno zapeli, so nam vrnili nasmeh. To je čudovito. Čisto preprosta gesta, ki pa jo pri nas le redko doživiš. Pa tudi veliko manj obsojajo. Vsak živi svoje življenje, bolj kot slabe opazijo dobre lastnosti človeka ter znajo pohvaliti,« pove 25-letni lepotec, ki pa svojega domačega kraja, Novega mesta, kljub vsemu ne bi menjal za nič na svetu. »Predvsem gneča v Bangkoku se mi je na koncu zdela že nevzdržna. Da z avtomobilom prideš z enega konca mesta na drugega, potrebuješ več ur! Res sem pogrešal umirjenost majhnih mest, ki jih imamo pri nas.«

Tajska kulinarika, pravi Matjaž Kumelj, je kot nalašč zanj. »Riž in čim bolj raznovrstna zelenjava sta glavni sestavini tamkajšnjih jedilnikov, oboje obožujem in jem v velikih količinah, tudi kadar sem doma. Vsak dan sem pil kokosovo mleko in razne sadne napitke, ki se v vročih dneh zelo priležejo. Sem pa na tržnici prvič videl, kako pripravljajo pečene žuželke. Ampak res ne vem, kaj bi se moralo zgoditi, da bi to poskusil. Pogledal sem jih in fotografiral, tukaj se je stvar zame tudi končala,« se zasmeje postavni temnolasec.

Domačini Bangkoku rečejo Khrungthep, kar v prevodu pomeni Mesto angelov. Slovi po tisočerih budističnih templjih. Najbolj znan je Grand Palace ali Kraljeva palača, v njem je Wat Phra Kaew, prepoznaven po kipu Smaragdnega Bude in najpomembnejši tempelj na Tajskem. V bližini je Wat Pho, najstarejši tempelj, ki so ga gradili kralji za potrebe izobraževanja in je znan po najdaljšem ležečem kipu Bude na svetu, ki počiva v nirvani. Na levem bregu reke Chao Phraya pa stoji tempelj Wat Arun ali tempelj Jutranje zore, ki je dobil ime po indijskem bogu zore – Aruni.

Matjaž pravi, da je zaradi Bangkoka postal drugačen človek. »Začel sem drugače razmišljati, postal sem bolj odprt in si razširil obzorja. Tega se ne da naučiti iz knjig, ampak moraš občutiti kulturo nekega naroda in na svoji koži izkusiti njihov utrip.«


Destinacija:

Bangkok, Tajska

Plus: ljudje

Minus: izgubljeni kovček na bangkoškem letališču

Šoping: oblačila in obutev 

 

Deli s prijatelji