POTENJE

Nekateri so za vroče

Objavljeno 11. avgust 2013 14.16 | Posodobljeno 11. avgust 2013 14.16 | Piše: S. I.

Znanstveniki pravijo, da razlike v učinkovitosti ni, treba je paziti le na uživanje zadostne količine vode.

Običajna ali vroča joga, to je zdaj vprašanje. Foto: Reuters

Navdušenka nad vročo jogo Karla Walsh se po uri napornih vaj počuti kot prerojena, a hkrati se sprašuje, ali vročina resnično poveča učinkovitost njenih vaj. Joga bikram in druge oblike joge, ki se izvajajo v razmerah, kjer temperatura preseže 40 stopinj Celzija, so vse bolj priljubljene. Strokovnjaki za telovadbo pravijo, da je vadba v segretem prostoru videti bolj naporna od običajne, v resnici pa ni nič kaj težja od običajne joge. Treba pa je paziti na hidratacijo.

Koristi so v glavi

»Koristi so pretežno v glavi,« pravi dr. Cedric Bryant z Ameriškega sveta za telovadbo (ACE). »Ljudje so prepričani, da je močnejše potenje povezano z intenzivnejšo vadbo, a to ne drži. Če se bolj potimo, ne pokurimo nič več kalorij.« Raziskovalci z univerze La Crosse v zvezni državi Wisconsin, ki so spremljali dva ducata prostovoljcev med vajami tradicionalne in vroče joge, so namreč ugotovili, da se telesna temperatura in srčni utrip med izvajanjem obeh različic nista prav nič razlikovala. Po Bryantovih besedah imajo ljudje jogo bikram raje preprosto zato, ker menijo, da so v toplem prostoru bolj gibčni. »Kar pa se tiče fizičnih koristi, denimo mišične moči, vzdržljivosti, elastičnosti in ravnotežja, enak rezultat dosežemo z običajno jogo.«

Vroča joga pomaga premagovati vroča poletja

Newyorška inštruktorica joge Taj Harris vročo jogo povezuje s fizioterapijo z grelnimi blazinami ali masažo z vročimi kamni. »Vročina omogoča telesu, da postane gibčnejše. Toplota pomaga tako sklepom kot tudi mišicam,« je prepričana Harrisova, ki verjame, da se v prostoru, ogretem na 33 do 38 stopinj Celzija, skrajša tudi čas za ogrevanje. Dr. Bryant poudarja, da je treba pri vsaki aktivnosti v vročem okolju poskrbeti za ustrezno hidratacijo in biti pozoren na znake pregrevanja: »Omotica, glavobol, slabost in mišični krči so opozorilni znaki, da telo vročine ne sprejema najbolje.«

Karla Walsh z začetka zgodbe pravi, da je bila najprej tudi ona skeptična, zdaj pa pravi, da ji vroča joga pomaga premagovati vroča poletja: »Zdaj se mi poleti ne zdi več tako naporno iti peš v službo.«

Deli s prijatelji