SPEKTAKEL

Menihi lomijo železo kar na lastnem telesu

Objavljeno 04. april 2016 19.24 | Posodobljeno 04. april 2016 19.24 | Piše: Roman Turnšek

Oboževalci borilnih veščin nestrpno pričakujejo nastop skupine Shaolin kung fu. Nenavadni menihi prihajajo iz osrčja Kitajske, z energijo premikajo tudi predmete.

Zanimiva skupina z več kot 1500-letno tradicijo bo svoje sposobnosti in del skrivnosti razkrila tudi slovenskemu občinstvu. Foto: PR

Nedvomno so najbolj nenavadni menihi na svetu in tudi med najslavnejšimi. Zanimivo tempeljsko skupino Shaolin kung fu, ovito v tančico skrivnosti še iz davnih časov templja Shaolin in celo še iz obdobja pred njegovim nastankom, je National Geographic označil kot vrhunec mojstrstva obvladovanja telesa, duha, energije in borilnih veščin kung fuja. To je še zanimivejše, ker ni prav pogosto, da imajo menihi zvezo s kung fujem. Ali pač? Kitajske meniške borilne veščine so se namreč razvile iz preprostega razloga. Njihovi samostani so bili velika zemljiška posestva, kar je vir precejšnjega rednega dohodka, zato je bila nujno potrebna zaščita, in odločili so se, da za to poskrbe kar sami.

Zanimiva skupina z več kot 1500 let dolgo tradicijo bo svoje sposobnosti in del skrivnosti tokrat prvič razkrila tudi slovenskemu občinstvu. Legendarni menihi bodo namreč 16. aprila v sklopu evropske turneje nastopili tudi v Ljubljani, kjer se bodo predstavili z dih jemajočimi vrhunskimi telesnimi vajami. Lomijo železne palice z udarjanjem ob svoje telo, lebdijo na osti sulic na najbolj občutljivih delih telesa, razbijajo zid z lastnim telesom in obvladajo še številne skoraj nadnaravne in spektakularne veščine, kot je premikanje predmetov z energijo in podobno.

Osupljive in celo šokantne spretnosti so plod odkrivanja in znanja številnih generacij in so se stoletja prenašale iz roda v rod. Nenavadni menihi prihajajo iz samostana v osrčju Kitajske, natančneje province Henan blizu svete gore Songshan. Kraj je za milijone budistov sveto mesto, za tiste, ki jih zanimajo meditacija, borilne veščine ter iskanje skrivnostne energije in duhovnosti, pa središče moči.

Interaktivno občinstvo

Shaolinski menihi svojo telesno vadbo izvajajo na najvišji možni ravni. Osupljivo in šokantno, saj so za kratek čas, če verjamete ali ne, imuni celo proti bolečini in poškodbam. To dosežejo z blokado in vzpodbujanjem energijskega toka či v človeškem telesu s pomočjo meditacije in dihalnih tehnik, isti tok pa uporabljajo tudi za zdravljenje. Do tega je dolga pot, zahteva veliko truda in časa, vsak je ne more prehoditi, zato menihi seveda odločno odsvetujejo, da gledalci kar koli iz njihovih prikazov zaradi nevarnosti poskušajo sami doma. Presenetljive in neverjetne predstave vrhunskih telesnih vaj menihov in mojstrov, ki so na meji mogočega ali že čez, vodi 77-letni mojster templja in skupine mladih menihov, imenovanih shamisti.

Tako kot videz predstave je zanimiva in nenavadna tudi njena vsebina. Čeprav so menihi mojstri borilnih veščin, je poleg teh na njihovih predstavah še vrsta drugih nenavadnih stvari. V dveurni predstavi občinstvo namreč spozna skrivnostni svet budistične filozofije ter mitov, modrost zen budizma ter kako doseči duhovno zrelost in moč obvladovanja svojega telesa. Z mogočnimi slikami in scenami prikažejo najvišje obvladanje kung fuja in či gonga. V predstavi interaktivno sodeluje tudi občinstvo, kar zagotavlja popolnoma novo videnje in občutenje skrivnostnega sveta menihov ter njihove mistične moči.

Menihi so se v poldrugo tisočletje dolgi zgodovini med drugim morali boriti celo proti piratom. Največjo zmago so izbojevali v Wengjiagangu. V bitki leta 1553 je 120 bojevnikov pod vodstvom meniha Tianyuana porazilo pirate, ki so jih lovili več kot 10 dni in 20 kilometrov daleč. Kot izhaja iz zgodovinskih zapisov, je bilo med pirati več kot 100 padlih, med menihi pa le štirje.

Študij v templju

Ime Shaolin se glede na dolgo in pestro zgodovino danes uporablja tudi kot blagovna znamka za tako imenovane zunanje stile kung fuja. Shaolin kung fu je šola z različnimi pristopi. V templju so se programi in treningi v dolgi zgodovini razlikovali ne le od obdobja do obdobja, ampak tudi po generacijah menihov. Kljub temu že od antičnih časov njihov vsakdanjik vključuje študij in prakso čan budizma ter kung fuja. Poleg tega ne gre pozabiti na siceršnje delo in dolžnosti, kot so čiščenje templja, delo na kmetijah, varovanje, vsakodnevno usposabljanje in drugo. Dan menihov se začne ob 5. uri in z vmesnimi obroki ter počitkom traja do 23. ure. Zanimivo pravilo je tudi, da se dan začne s praznim želodcem in z dejavnostmi že pred zajtrkom. Telo namreč najprej ogrejejo, in to do zajtrka traja najmanj eno uro.

Shaolin kung fu ima sicer več kot 100 ohranjenih stilov. Obstaja celo dokumentacija, posneta v več kot tisoč oblikah, zaradi katere Shaolin velja za največjo šolo borilnih veščin na svetu. Roman Turnšek Zanimiva skupina z več kot 1500-letno tradicijo bo svoje sposobnosti in del skrivnosti razkrila tudi slovenskemu občinstvu. Shaolin velja za največjo šolo borilnih veščin na svetu.

Deli s prijatelji