NA EKS

Mamila v zaodrju slovenske scene

Objavljeno 10. julij 2017 13.22 | Posodobljeno 10. julij 2017 13.52 | Piše: Dejan Vodovnik

Droga je zagotovo prisotna na slovenski sceni. Toliko kot povsod.

Policisti so pred dnevi zaradi suma posesti in preprodaje prepovedane droge odvzeli prostost 20-letnemu Ljubljančanu. Pri njem so namreč našli skoraj 400 gramov heroina, poleg tega pa še nekaj drugih prepovedanih drog in tudi orožje. Preiskovalni sodnik je zanj odredil pripor, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

V hišni preiskavi so namreč policisti 20-letniku zasegli približno 380 gramov heroina, nekaj več kot deset gramov kokaina, pet tablet rivotril, pištolo in naboje, digitalno tehtnico, denar, več listov s telefonskimi številkami ter več mobilnih aparatov.

Tako je videti vedno več sporočil, ki jih do javnosti pošljejo vrli policijski uradniki.
In kakšno zvezo ima to s sceno; našo, glasbeno sceno? Omenjeni primer najbrž nikakršne, vendar vseeno.

Pred časom je Tina Gaber, ki je v javnosti postala znana kot miss Hawaiian Tropic, ugledna manekenka in top fotomodel, za diplomsko nalogo na fakulteti za družbene vede pod mentorstvom docenta dr. Sama Uhana izbrala naslov Bela estrada. V nalogi je poskušala ugotoviti, kakšen je odnos ljudi s slovenske estrade do prepovedanih drog in kako so že razširjene. Pomagala si je tudi z analizo ankete, ki so jo izvedli med 530 slovenskimi estradniki, koliko se jih predaja prepovedanim snovem, katere so najbolj priljubljene in koliko denarja v povprečju porabijo za nakup drog. Že takrat je bilo v zraku čutiti, da je Tina Gaber dregnila v področje, pred katerim si vsi bolj ali manj zatiskamo oči.

Ni še preteklo veliko Ljubljanice, vmes pa je bilo zagotovo pokajene kar nekaj trave, ko je Dragan Bulič, znani radijski glasbeni urednik in eden redkih, poleg Jerneja Veneta, ki ju številni označujejo za iskrena podpornika slovenske scene, na vprašanje, koliko droge je na slovenski glasbeni sceni, dejal, da je »še kako navzoča, koliko in kaj, pa je težko reči«. Dodal je še, da je droga »zagotovo prisotna, tako kot povsod«!

Je zadel žebljico na glavico in poleg omenjene Tine Gaber dregnil v osje gnezdo? Najbrž!

Droge, predvsem marihuana, so postale del svetovnega vsakdanjika. To je dejstvo, ki ga ne moremo zanikati, pri čemer vprašanje o posledicah te realnosti, vsaj na teh straneh, puščamo ob strani. Nobenega dvoma ni, da so droge soustvarile mnogo pesmi in albumov. Pa ne le to, pomagale so pri ustvarjanju celotnih generacij in kultur.

O tesni povezavi med uporabo drog in ustvarjanjem glasbene umetnosti smo lahko poslušali in brali že večkrat. Zares malo je namreč največjih glasbenikov, ki se niso predali skušnjavi in so ob ustvarjanju ostali popolnoma trezni. Droge so bile tako rekoč povsod. The Beatles, Woodstock in vsi najpomembnejši dogodki ter izvajalci v moderni glasbeni zgodovini so povezani z njimi. Heroin je vzel mnogo glasbenih genijev: Kurta Cobaina, Jimija Hendrixa, Janis Joplin ...

Čeprav se število različnih vrst drog povečuje iz dneva v dan, bo v pričujočem zapisu glavno mesto zavzela najbolj nedolžna od vseh: marihuana.

Marihuana je ena najbolj poznanih in dostopnih drog na svetu, zato ni nobeno presenečenje, da je vplivala na glasbenike v skoraj vseh žanrih. Za nekatere je pomenila le dodatno zabavo in sprostitev, medtem ko je bila za druge sveta. Če se svet deli na Beatle in Stonese, lahko rečemo, da je (bil) ves svet zadet: The Beatles, nekoč tisti dobri fantje popularne glasbe, so bili pod močnim vplivom različnih psihoaktivnih substanc, tudi konoplje. Paul McCartney, pevec skupine, naj bi prvič kadil travo z legendarnim Bobom Dylanom. Izleti Rolling Stones v deželo narkotikov pa so postali pravi miti.

Pri nas ni skoraj nič drugače. »Kar dobro stopajo (nekateri!) naši glasbeniki po tej poti,« mi je ob kozarčku osvežitve sredi razgretega asfalta dejal uniformirani znanec pod krinko.

Deli s prijatelji