PO DOMAČE

Ljudski godec 
bosih nog

Objavljeno 30. april 2016 19.09 | Posodobljeno 30. april 2016 19.09 | Piše: Mojca Marot

Brežičan Lojze Ogorevc meni, da je poleg dobre glasbe zelo pomembna tudi skrb za zdravje.

Harmonikar in ljudski godec. Foto: Žiga Culiberg

Ljudski godec Lojze Ogorevc se je kot samouk začel učiti igranja harmonike pri 11 letih. »Igral sem predvsem ljudske in tudi Slakove pesmi, leta 1973 pa sem že ustanovil tudi svoj ansambel Lojzeta Ogorevca, ki je bil kvintet. Prvi nastop smo imeli v Pišecah,« se spominja Lojze, ki so mu Pišece tako prirasle k srcu, da jim je napisal celo himno. Pravzaprav je pesmi, posvečenih Pišecam, več. Ena teh je tudi viža Pišečki mlinarji. »Pišece so nekoč slovele po številnih mlinarjih. Kar 17 mlinov je bilo nekdaj aktivnih tu,« pravi Lojze, ki vodi tudi sestav Pleteršnikovih pevcev v Pišecah (imenujejo se po jezikoslovcu Maksu Pleteršniku), delujejo pa v okviru društva Pleteršnikova domačija. Ustanovil je tudi lastno skupino mešanih pevcev, s katerimi so ob spremljavi harmonike posneli pesem Pišece, preljubi naš kraj, ki je postala pišeška himna.

Z Miheličem prodajala inštrumente

Pri 19 letih je iz Pišec odšel v Ljubljano, saj je dobil zaposlitev na glasbenem oddelku v Metalki, njegov sodelavec pa je bil prav tako znani glasbenik Franc Mihelič. »Prodajala sva glasbene inštrumente, ki jih takrat ni bilo lahko dobiti,« pove Lojze, ki je pozneje inštrumente še skoraj 20 let prodajal tudi na glasbenem oddelku veleblagovnice Brežice. Nekaj časa je bil še glasbeni urednik na radiu Brežice, tako da ga je glasba spremljala povsod, v službi in doma. Lojze Ogorevc je bil tudi tisti, ki je pred brežiško veleblagovnico organiziral prvo srečanje narodno-zabavnih ansamblov, ki se je odlično prijelo, udeleževali so se ga tudi mnogi znani ansambli.

Še vedno pa Lojze Ogorevc veliko nastopa. Prvotna zasedba ansambla se je sicer nekajkrat spremenila, danes so ob njem še Rajko in Mirko Šolar ter Robert Kerin. Posebni so v tem, da so se odločili posneti tudi venček zagorskih pesmi ob spremljavi diatonične harmonike, pa dalmatinski venček zabavnih melodij. »Venčki so med ljudmi zelo priljubljeni. Za zagorske pesmi smo se odločili zato, ker pač mejimo na te kraje in se njihov vpliv čuti pri mojem ustvarjanju. Ne nazadnje pa glasba tako ali tako ne pozna meja,« pravi Lojze, znan tudi po tem, da je eden najbolj fit muzikantov pri nas.

»Vsako jutro pretečem šest kilometrov po gozdnih poteh do Svetega Vida nad Čatežem, igram košarko, kar malo pa sem obseden s tem, da naokoli hodim bosih nog,« prizna muzikant, ki je nedavno svoj zdrav zajtrk predstavil v oddaji Slovenski pozdrav in z njim obnorel številne Slovence. Kakšen je ta zajtrk, je zaupal tudi nam. 

Lojzetov zajtrk 

Pomešamo pet vrst bio žitaric: drobni kosmiči ječmena, ovsa, rži, pšenice in pire. Zatem dodamo sedem vrst bio semen: bučna semena, lan, črni sezam, konopljo, pegasti badelj pa ovsene in pirine otrobe. Zmesi dodamo še domače orehe, mlete lešnike, bio kakav, bio cimet, kostanjev med, cvetni prah, propolis in mleto suho sadje. Na koncu vse sestavine pomešamo s šestimi decilitri tople vode in zaužijemo. Ob tem pa Lojze Ogorevc vsako jutro popije tudi koprivin čaj.

Deli s prijatelji