OSEBNOST TEDNA

Kam, za vraga, sploh spada?

Objavljeno 14. april 2013 22.39 | Posodobljeno 14. april 2013 22.39 | Piše: Maja Debeljak

Tako se sprašujejo mnogi, ko poslušajo petje Katje Šulc, ki se sprehaja od šansona prek popevke do urbanega popa – in ne mara meja.

Med pogovorom s Cirilom Zlobcem na lanski podelitvi Delove nagrade Kresnik na Rožniku. Foto: Medispeed.net

Nedavno je izšel njen drugi album Twisted Delight. Eklektični spoj več žanrov – tako svojo glasbo opiše dekle, rojeno leta 1973 v Krškem, ko jo sprašujejo, kam, za vraga, sploh spada. Katja Šulc se namreč izmika vzorcem, sprehaja se od šansona prek popevke do sloga, ki se spogleduje z Beyonce ali Lady Gaga, če hočete.

Čustvena in čutna

Mala Katja je zelo rada pela. Malo večja Katja je potrebovala precej časa, da si je priznala, da to prav zares zna. In da si je upala, seveda. Najprej so bili ples, pevski zbor, recitiranje, vodenje šolskih in tudi malo večjih občinskih prireditev. Tipična pot dekleta, ki v lokalnem okolju malce izstopa. V Ljubljano je šla študirat sociologijo kulture in germanistiko. V prvem poskusu je diplomirala, a ni prav dobro vedela, kaj naj s tem počne. Malo jo je mikalo novinarstvo, na nekdanji ne prav dolgo trajajoči televiziji, imenovani Gajba, se je srečala z nastopanjem, s kamerami in prijateljico Vesno Milek. Ko je šla Gajba v franže, so jo povabili na nacionalko, na kateri je že nekaj let ena od voditeljic oddaje Knjiga mene briga. Knjige so ji bile vedno blizu, po navadi jih bere več hkrati, poezijo najraje na glas.

Najprej se je dobro naučila nemščine. Gospa, h kateri je, ko je bila še otrok, hodila na učne ure, ji je predstavila tudi nemške pesnike in ji ta za mnoge trdi jezik približala z nežnejše plati. »Sem čustvena in čutna, nenehno padam v različna čustvena stanja, dramatiziram …« se opiše Katja, ki je znanje nemščine izkoristila za prevajanje. Najbolj odmeven je bil njen prevod avtobiografije Hansa Christiana Andersena Pravljica mojega življenja.

V Mehiki se je našla

Ja, vsi okoli Katje so živeli svojo pravljico, ona si je dolgo ni upala. Vsaj čisto zares ne, čeprav se je klasično petje učila tudi pri Diegu Barriosu Rossu. Potem se je šla, še študentka, s sestro potepat po Mehiki. Za kakšen mesec. Katja je ostala štiri. Zato ker jo je neki bend povabil na oder, ko so jo opazili v občinstvu, ko je zavzeto pela z njimi. V mesecih, ki jih je preživela v Mehiki, je odločitev za glasbeno pot dokončno dozorela. Tam, v latinskem svetu, ki ji je še vedno blizu, je našla pogum, ki si ga pred tem doma ni dovolila. Po vrnitvi je nadaljevala učne ure pri Diegu, se jazzovsko izobrazila pri Ireni Vidic, z Mitjo Novljanom soustvarila glasbo za njegov film Norega se metek ogne in se prijavila za študij na newyorški New school, Jazz & Contemporary music program. Sprejeli so jo, pri petindvajsetih, ji dali delno štipendijo in po dobrem letu študija, ki ga opisuje v superlativih, se je vrnila domov. Samozavestna, izkušena, pripravljena na pravljico življenja. Tokrat svojo.

»Vsak moj projekt nosi svoj koncept, lahko pa rečem, da je vsem skupna teža na izpovednosti, besedilih,« pravi Katja, ki je leta 2008 izdala svoj prvenec Mila, na katerem so uglasbene pesmi Mile Kačič, kar je Katji prijazno dovolila skrbnica Miline zapuščine Ivanka Mežan. »Blizu mi je bila intimna izpovednost poezije, iskrenost, prelita z najširšo paleto čustev, ki jih nekako doživimo vsi, prej ali slej. V ozadju so odzvanjali ritmi, tango, balada, bossa nova … Prešinilo me je, da jih je treba uglasbiti.« Mila je s Katjo zaživela tudi na odrih v projektu Večer z Milo, v katerem so sodelovale tudi Miline odrske sopotnice – Ivanka Mežan, Iva Zupančič in Štefka Drolc.

Zmedeni ocenjevalci

Po Mili je Katjina glasbena kariera zorela naprej, počasi, ampak vztrajno. Nekdo ji je dejal, da bi morala v glasbo obleči tudi svoje verze, ki jih je pisala med študijem v New Yorku. V sodelovanju z ekipo RDYO DJs in DJ Pierom so nastale Twisted Delight, I love you you scream, video zanjo v režiji Mihe Knifica je uvrščen med deset najboljših domačih spotov desetletja, pa There will be boys. Vmes je 2011 zmagala na festivalu šansona s pesmijo Nina de Gleria Na poti domov. In svoje občinstvo ter ocenjevalce še dodatno zmedla. Je šansonjerka, jazzerka, pevka urbanega popa … Vse po malem. Zato ker Katja, tudi ljubiteljica potovanj in širine, ki ji jo ta dajo, ne mara meja.

Pesmi na albumu Twisted Delight govorijo o ljubezni. »Tako kot so raznoliki ritmi, učinki in zvoki glasbe, so tudi ljubezenska čustva zelo različna. Na plošči so tako temačne, vznemirljive, hipnotične, igrive pesmi. Taka, kot je tudi ljubezen,« pravi dekle iz Krškega, ki so se ji nekoč na odru nekega bara v Mehiki odprla vrata v svojo pravljico življenja.

Pet vprašanj za Katjo Šulc

Vaša najizrazitejša značajska lastnost?
Radovednost.

S kom bi si želeli preživeti dan?
Odvisno od dneva.

Vaša največja razvada?
Užitkarjenje.

Vaša najljubša knjiga?
Ni samo ena.

Vaša najljubša jed?
Tajski zeleni kari z rakci.

Deli s prijatelji