NARISAL JIH JE

Goljufali so z vstopnicami

Objavljeno 16. maj 2015 23.26 | Posodobljeno 18. maj 2015 00.00 | Piše: Ajda Janovsky

Legenda Radia Študent Radovan Bulatović je bil glavni ponarejevalec vstopnic za kultno košarkarsko tekmo, ki jo prikazuje film Postali bomo prvaki sveta.

Kot študent arhitekture s prerisovanjem motivov z originalnih vstopnic leta 1970 ni imel prevelikih težav. Foto: A. J.

Leto 1970, svetovno prvenstvo v košarki. Jugoslovanska reprezentanca s kapetanom Ivom Daneuom na čelu in pod vodstvom znamenitega selektorja Aleksandra Nikolića se v ljubljanskem Tivoliju z Američani pomeri za naslov svetovnega prvaka. Ključne tekme, ki jo obravnava film Postali bomo prvaki sveta, v katerem igrata tudi Iva Babić in Jure Henigman, se živo spominja eden prvih tehnikov Radia Študent Radovan Bulatović. Ne le po tekmi, ampak tudi po vstopnicah, ki jih je – ponarejal.

Uspelo je le polovici

»Vsi smo se švercali,« se ob spominih zasmeje upokojeni arhitekt, ki je leta 1970 skrbel za tehnični del programa prvega neodvisnega elektronskega medija na območju nekdanje Jugoslavije. S seboj ima dve vstopnici za legendarno tekmo, ki ju je, kot likovno spreten, ročno narisal, da sta bili videti skoraj kot pravi. »Naredil sem jih 36 komadov. Osemnajst jih je šlo skozi, 18 pa ne. Tiste na koncu so bile boljše, saj sem se že zverziral,« se spominja.

Zgodba s ponarejanjem se je začela, ko je nekdo iz Radovanove družbe začel delati v tiskarni, kjer je imel dostop do vseh mogočih vrst papirja. Gladkega papirja, na kakršnega se je tiskalo vstopnice v trgovini, namreč leta 1970 ni bilo mogoče tako preprosto dobiti. »Dodatna prednost je bila, da so bile vstopnice za tekmo Jugoslavija : Amerika modre, in ne rumene, rjave ali zelene kot sicer. Modre napise je bilo lahko ponarediti,« pravi Bulatović. Ko je s filigransko natančnostjo narisal vstopnico, se je lotil prebadanja s šivanko. »Morala je biti preluknjana, da jo je varnostnik lahko odtrgal. Če ni šlo, je takoj vedel, da je ponaredek.«

»Bili smo mladi in neumni,« o razlogih, ki so jih vodili k temu početju, danes meni nekdanji ponarejevalec. Dodaten motiv je bil, pravi, ekonomski, saj so stale celih 20 din, kar je bilo približno toliko kot 20 študentskih kosil. Ponarejene vstopnice so polovici srečnežev iz Bulatovićevega kroga omogočile, da so bili priče zgodovinskemu športnemu dogodku, ki je popeljal v trans celotno bivšo državo. »To je bilo noro, noro. Ne da se opisati,« še danes z nepopisnim navdušenjem o košarkarskem zmagoslavju nad Američani govori avtor lažnih vstopnic.

Deli s prijatelji