SOBOTNA OMREŽJA

FOTO: Poletna selitev znanih Slovencev

Objavljeno 04. julij 2015 21.24 | Posodobljeno 04. julij 2015 21.23 | Piše: Borut Perko

Obala, Istra in Kvarner so posejani s počitniškimi kapacitetami naših državljanov.

Množica Slovenk in Slovencev se v tem obdobju odpravlja letovat na Hrvaško, največ v Istro za nekaj dni, za več ni denarja. Nekateri, tisti iz zgornjega razreda, hodijo tja že mnogo let v svoje počitniške vile, hiše in hišice ob slovenskem in predvsem hrvaškem morju. Spet tretji so v Istro odšli za stalno. Nekje sem zasledil podatek, da imamo Slovenci na Hrvaškem, predvidevam, da zlasti ob Jadranskem morju in na otokih, 110.000 nepremičnin. A drugi so bližje Sloveniji. Kdo vse ima hišo ali stanovanje na naši Obali, še policija ne ve, najbolj luksuzni je dvorec bržkone največjega slovenskega pravega podjetnika Vladimirja Poliča in njegovih sinov Petra ter Denisa v bližini hotela Emona v Portorožu.

Na sijajni lokaciji v Portorožu, s pogledom na Piranski zaliv, živi tudi nekdanji minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel s svojo Marjetico, v Piranu pa poslovnež in eks direktor Slovenskih železnic Igor Zajec pa tudi nekdanja poslanka, ki se poteguje za veleposlaniški stolček v Beogradu, Janja Klasinc. V Piranu ima stanovanje še generalni sekretar OK Planica Primož Finžgar, a ta večino časa, ki ga preživi na Obali, prekolesari. Gorenjec, pač. Mimogrede, če bi bila Slovenija tako gosto naseljena kot Piran, zlasti poleti, bi imela 116 milijonov prebivalcev!

V Seči, s pogledom na soline, je pred leti kupil hišo, jo obnovil in zdaj tam z ženo Neno preživi večino časa stari industrialec iz Zagorja, kot je sebe, ko je bil še aktiven, imenoval dolgoletni direktor Svee Miro Štrajhar. Nekdanji zasavski paradni konj Svea, znana zlasti po imenitnih kuhinjah, se je po njegovem odhodu v pokoj in na morje potopila. Pred nekaj leti je šla po 65 letih v stečaj, kar je Štrajharja neizmerno razžalostilo in ga ne bo nikoli nehalo boleti.

V Izolo se je pred leti preselil novinar Zoran Odić, v nekdanji Jugi dopisnik sarajevskega Oslobođenja iz Ljubljane. Z ženo zdravnico sta odšla v pokoj, v vseh družbah priljubljeni Zoran pa zdaj za izolski tednik Mandrač, ki ga izdaja in ureja še en novinar po izobrazbi Drago Mislej - Mef, piše redno kolumno. No, tudi karizmatični kantavtor, eden najpopularnejših Primorcev Mef, sin partizana in interniranke v Ravensbrück, ni pravi Izolan. Ob morje se je preselil iz Postojne.

Pravzaprav je savudrijska obala Piranskega zaliva že več desetletij slovenska, saj lahko v Kanegri, Lauri, na Crvenem Vrhu, v Alberih in Savudriji, to so naselja ob morju, na prste ene roke preštejete počitniške hiše, ki niso v lasti Slovencev, če izvzamemo luksuzno hotelsko naselje Kempinski, a tudi tam je imela, resda v negativnem smislu, prste vmes kopica zdaj kriminaliziranih slovenskih tičev obeh spolov.

Andrej Oblak je tesno povezan z domala vsemi pomembnejšimi igralci v zgodbi Kempinski, prav tako tudi njegov oče Miro Oblak, vplivni avstrijsko-slovenski poslovnež in idejni vodja hotelskega projekta Rezidencija Skyper, ki ga je financirala Hypo Alpe Adria Bank iz Celovca, gradil pa Vegrad s Hildo Tovšak na čelu. Zastopal je tudi podjetja iz Liechtensteina, ki jim je Vegrad v nepremičninskih poslih nakazoval milijone evrov. Oblakova sta bila čisto blizu najožjega kroga vodilnih v slovenskem Hypu, dolgoletnega prvega moža banke Božidarja Špana in njegovega naslednika Antona Romiha. Banka je na veliko odobravala gnile kredite in prekupčevala z zemljišči, tako da Posavcema, doma s Planine pri Sevnici, grozi zapor. Sicer pa se da na golfu v Alberih vsak dan videti katerega od znanih slovenskih tajkunov, razen tistih, ki so, hvalabogu, v arestu.

Povsem druge sorte mož kot zgoraj omenjeni pa je Aleš Winkler, pravnik po izobrazbi, ki je nekoč delal v nepremičninski firmi v Ljubljani, pred 13 leti pa kupil 60 hektarjev neprehodne, bodičaste makije in šikare v hrvaški Istri in odšel z ženo Sašo, diplomirano psihologinjo, in hčerko Tito ter sinom Borom tja živet in delat. O kmetovanju ni imel pojma, da bi nekoč bogato posestvo očistil, je kupil – koze.

Na stanciji (posestvu) Kumparička v vasici Cokuni, kjer lahko slišite oddaljeno zvonjenje puljskih cerkva, zdaj koze, prek 200 jih šteje Winklerjeva čreda, goji zato, da iz njihovega surovega (nepasteriziranega) mleka dela sir, za katerega se ne sliši le v Pulju, Ljubljani in Zagrebu, ampak tudi prek Jadrana v gurmanski Italiji in sirarski meki Franciji. Glas o njegovih kozjih sirih in drugih specialitetah sega do Manhattna, kjer v svojih restavracijah slavna chefinja Lidija Bastianich, v Pulju rojena potomka italijanskih ezulov, avtorica kuharskih knjig in televizijskih kuharskih oddaj, nastrgan kozji sir postreže na vrhu jedi kot posebno, redko in dragoceno začimbo.

Malce južneje od Savudrije, v Špini pri Umagu, je nekoč, ko še ni bil tako visok politik, počitnikoval tudi predsednik republike Borut Pahor. Neutrudno je plaval gor in dol ob obali, prebival pa v hiši (pogojne) tašče, mame njegove zunajzakonske partnerice, odvetnice Tanje Pečar, s katero ima 17-letnega sina Luko. Tanja in Luka na Špino še hodita, Boruta pa že skoraj desetletje ni več, ima preveč drugega dela.

Še malo južneje, v Karigadorju, pa že desetletja letuje zdajšnji zunanji minister Karl Erjavec, njegovi (slovenski) sosedje vedo povedati, da je zelo prijazen možak, ki na morju v glavnem sprehaja svojega štirinožnega ljubljenca.

 Tudi Lošinj je slovenski

Na otoku Lošinj v Nerezinah se na 13 hektarjih borovega gozda tik ob morju razprostira naselje Bučanje oziroma Počitniška skupnost Krško, kjer so v 70. letih prejšnjega stoletja zlasti podjetja iz Krškega in okolice zgradila prek 300 počitniških hiš. Med njimi je imela nekoč največ hiš papirnica Vipap Videm Krško, a jih je večino prodala. Novi lastniki so skromne bungalove krepko prenovili, prezidali, dozidali in nadzidali, kako imajo okoli tega zdaj urejeno s hrvaškimi oblastmi, ni znano. Na osrednji legi v naselju, lučaj od morja, ima hišo Bojan Petan iz DZS, največjo si je postopoma zgradil Mirko Bandelj, nekdanji generalni sekretar vlade (znan predvsem po nakupu letala falcon, danes odvetnik), prav daleč od njiju ni niti Aleš Mižigoj, dolgoletni direktor Medexa, njegov solastnik in svetovalec zdajšnje direktorice in kajpak tudi lastnice, hčerke Aleše Kandus. Hišo je imel v Bučanjih tudi padli merkurjevec Bine Kordež, a menda je nima več. 

Deli s prijatelji