FESTIVAL

FOTO: Pivo in cvetje drugačno, a vendar živahno

Objavljeno 17. julij 2017 09.22 | Posodobljeno 17. julij 2017 09.17 | Piše: Mojca Marot

Vstopnina je le vplivala na obiskanost priljubljenega festivala.

Modrijani so še vedno zakon. Foto: Mojca Marot

Minule štiri dni je mestece ob Savinji znova utripalo drugače. Noči so bile dolge in glasne, dišalo pa ni le po dobrotah z žara, temveč je bilo mogoče pokusiti tudi mnoge druge specialitete, denimo špansko paeljo. Pivo, za pollitrski kozarec je bilo treba odšteti le dva evra, je stalnica in mnogi v Laško še vedno pridejo predvsem zaradi piva in dobre družbe. In naj se organizatorji še tako trudijo in pozivajo k zmernemu pitju, takšnih, ki se na nogah komajda obdržijo ali pa tudi ne, je bilo letos precej. A na srečo vedno vse mine brez izgredov. Celo letos je. Najbrž tudi po zaslugi armade varnostnikov, ki so že sredi mosta čez Savinjo v Laško skrbno pregledovali nahrbtnike obiskovalcev, da ti ne bi vnašali na prizorišča svojih zalog alkoholnih in celo žganih pijač.

Štirje odri

Na štirih glasbenih odrih je nastopila vrsta različnih glasbenikov, saj je bilo mogoče slišati vse od jazza do bluesa, rocka, housea, etno in narodno-zabavne glasbe. A roko na srce, harmonika je v Sloveniji očitno še vedno zakon, saj so obiskovalce najbolj, že prvi dan, navdušili Modrijani, tudi Jan Plestenjak, na odru Zlatorog pa skupina rockerjev iz kalifornijske Isle Viste Ugly Kid Joe ter naš Šank rock ter Big foot mama. Navdušili so jih še cvetlični aranžmaji, ki so jih člani Hortikulturnega društva Laško postavili na ogled tako v park kot avlo Kulturnega centra, nekaj rožic je bilo v čolničku na reki Savinji, ki ima v teh dneh zelo nizek vodostaj.


»Smo pa bili malce razočarani, ko smo spoznali, da so nekateri izkoristili naše zaupanje in poskušali zapestnice prevzeti tudi dvakrat.«

 

Tudi vodna simfonija je jemala dih, še posebno v soboto, ko so jo zaključili z ognjemetom z gradu Tabor. Organizatorjem je šlo na roko tudi vreme. A nekaj je bilo letos vseeno drugače. Prvič je bilo treba plačati vstopnino, kar pa nekaterih ni odvrnilo od obiska. Tudi treh mladih Ptujčanov Jerneja Tilija, Uroša Cajnka in Matica Dokla ni. Kot so nam zaupali, so bili v Laškem četrto leto zapored in tudi letos je bil festival zanje enkratno doživetje. A pod črto, čeprav so organizatorji zadovoljni, je bilo obiskovalcev od drugod manj kot prejšnja leta, Laščani pa so vstopnice tako ali tako prejeli brezplačno.

Razdelili 10.000 vstopnic

»Vstopnina je zmanjšala obisk, vendar je prinesla tudi nekaj pozitivnega, saj se je povečala pretočnost obiskovalcev v mestnem jedru Laškega. Laščanom smo razdelili približno 10.000 vstopnic. Smo pa bili malce razočarani, ko smo spoznali, da so nekateri izkoristili naše zaupanje in poskušali zapestnice prevzeti tudi dvakrat, kar je delo v turistično-informacijskem centru otežilo,« priznava Janja Urankar Berčon, direktorica Stika in članica organizacijskega odbora hkrati. »Menim, da festival z vstopnino doživlja pomembne konceptualne spremembe, ki ga vodijo v zelo jasno začrtano glasbeno usmeritev. Zvesta publika je tudi letos prišla, kako bo v prihodnje, bomo videli,« še pravi Urankar Berčonova. Letošnja novost Stika je bila Mavrična dežela, v kateri so poskrbeli za pestro dogajanje, namenjeno najmlajšim. Posebno zanimiv je bil etno program, ki je bil posvečen 90-letnici mestnih in 790-letnici trških pravic. Člani Zveze Možnar so s člani domačih kulturnih društev prikazali življenje in delo v času, ko še ni bilo trgovskih centrov in so bili zato sejmi, kot denimo Matejev sejem leta 1927, toliko bolj živahni za trgovanje. Povsem drugačna je bila oblačilna kultura, moda, če hočete. Zato smo lahko videli, kako so bile v tistem času oblečene dame in gospodje.

 

Posebno zanimiv je bil letošnji etno program, ki je bil posvečen 90-letnici mestnih in 790-letnici trških pravic.

»Za organizacijski odbor je bila izvedba letošnjega projekta izjemen izziv, a smo lahko zadovoljni. Zavedali smo se, da bo obiskovalcev manj, na kar je vplivalo več momentov. Tudi to, da je čas dopustov, ljudje se vedno ravnajo po vremenu, letos pa v Laškem posodabljajo železniško progo in postajo, zato so bile vlakovne kompozicije okrepljene, ni pa bilo dodatnih vlakov. Spreminjajo se navade obiskovalcev, ki hodijo na glasbene koncerte, sploh mladih, zato so okusi in pričakovanja na takšni prireditvi, na kateri se meša tako raznolika starostna struktura, različni. A menim, da je bilo za vse odlično poskrbljeno, tako da smo zadovoljni,« je misli strnila Simona Oset, vodja organizacijskega odbora festivala Pivo in cvetje. 

 

Deli s prijatelji