BREZ DENARJA

FOTO: Pevec Šank Rocka v stečaju

Objavljeno 07. marec 2017 08.00 | Posodobljeno 07. marec 2017 08.11 | Piše: Tomica Šuljić

Matjaž Jelen je dolgoval že 225.000 evrov, tudi vrtcu in Sazasu.

Matjaž Jelen, pevec skupine Šank Rock. Foto Mavric Pivk

VELENJE, CELJE – Da slovenskim glasbenikom ni z rožicami postlano, bi verjetno potrdil marsikateri izmed tistih godcev, ki si s pesmijo služi vsakdanji kruh. Med njimi se pogosto znajdejo tudi takšni, katerih pesmi prepeva več generacij; mednje je že leta 2011 prišel Slovenjgradčan Matjaž Jelen, čigar kariero lahko povzamemo v dveh besedah – Šank Rock. Zgodba, dolga 35 let, polna nastopov pred tisočimi pod odrom, ki prepevajo uspešnice. To je tista plat, ki jo vidimo najpogosteje.

A del Jelenove zgodbe je tudi neuspešna poslovna epizoda iz tega tisočletja, ko se je poskusil kot gostinec; na pevca se je zgrnilo več slabih stvari naenkrat, tudi ločitev, pa tudi šankrockovci so se januarja 2011 razšli. O obdobju, ko je bil na tleh, nam je Matjaž Jelen povedal: »Potegnilo me je v vrtinec.« Leta 2011 je bil prisiljen razglasiti osebni stečaj.

Pel s Tino Maze

Prvi stečaj pod oznako St. 307/2011l pred šestimi leti je bil vreden 225.622 evrov in 90 centov; med 22 upniki so bili državna ministrstva, velenjski vrtec, Zavarovalnica Maribor, Banka Koper ter celo Sazas, ki glasbenikom po navadi plačuje za avtorsko pravico. Več kot pol dolga pa je ustvaril pri banki Unicredit, ki je prijavila za dobrih 117.000 evrov glavnice dolga. Jelen je o izkušnjah in občutkih ob osebnem stečaju v minulih letih večkrat spregovoril tudi za medije.

Na srečo mu je kljub temu uspela velika vrnitev na glasbene odre: tri leta po razpadu so se člani Šank Rocka znova zbrali za ekskluzivni nastop na prireditvi Pivo in cvetje v Laškem, kot gost se jim je na odru pridružil zvezdnik svetovnega formata, kitarist Steve Stevens (ta je redno spremljal Billyja Idola, občasno celo Michaela Jacksona). »Po koncertu so bili odzivi javnosti tako pozitivni, da fantje niso potrebovali veliko razmišljanja o nadaljnji poti, zato zdaj tudi uradno delujejo dalje,« so zapisali na svoji strani na facebooku.

Izjemen uspeh je Jelenu uspel, ko je skupaj z Raayem uglasbil uspešnico šampionke Tine Maze My way is my decision. Z našo najboljšo smučarko vseh časov mu je uspel preboj na tuje odre, zato nas je toliko bolj presenetil podatek, da naj bi Matjaž Jelen leta 2015 že drugič razglasil osebni stečaj. Tri dni pred svojim abrahamom, 26. februarja lani, se je po uradnih zapisnikih začel drugi postopek osebnega stečaja, tokrat pod oznako 5589/2015. Tako kot prvi se je tudi ta začel na celjskem okrožnem sodišču, le da je bil tokrat stečajni upravitelj Andrej Brezavšček iz Ljubljane.

Iz opisa upraviteljevih poslov in dejanj izhaja, da dolžnik Jelen nima premoženja, ki bi sestavljalo stečajno maso. »Dolžnik ima odprt bančni račun, vsled česar je sodišče že izdalo sklep o zasegu denarnega dobroimetja; zaradi pomanjkanja sredstev se iz tega naslova stečajna masa doslej ni izoblikovala,« je pisal stečajni upravitelj v poročilu. Po naših neuradnih podatkih naj bi z drugim postopkom poskušali poplačati le še 30.000 dolgov.
 Brezavšček je za Slovenske novice pojasnil, da je predujem stečaja plačalo Okrožno sodišče v Celju: »Pri vseh postopkih osebnega stečaja, kjer stečaj predlaga dolžnik sam, predujem založi sodišče. Če je v postopku unovčena stečajna masa, se predujem vrne sodišču.« A v Jelenovem primeru se zdi, da sodišče tega denarja najverjetneje ne bo več videlo.

Zaposlen kot pevec

Že v prvem postopku je sodišče ugotavljalo, da je dolžnik zaposlen, a njegovi prejemki »ob upoštevanju preživninskih dolžnosti do mladoletnega otroka ne spadajo v stečajno maso«. Stečajna masa v prvem stečaju je zadoščala le za plačilo stroškov stečajnega postopka, kot je v sklepu o končanju postopka osebnega stečaja novembra 2013 zapisal okrožni sodnik Dušan Erjavec. 
Nov stečaj je nadaljevanje prvega, nam je pojasnil Jelen: »V bistvu je prvi stečaj. Če bi hotel biti drugi, bi moralo vmes preteči deset let, ampak se je zaradi enega postopka začasno zaustavilo,« je obrazložil nadaljevanje svoje kalvarije.

Niti v drugo pa upniki ne bodo videli svojega denarja, saj je stečajni upravitelj ugotovil: »Zaradi prenizkih prejemkov se iz tega naslova stečajna masa doslej ni izoblikovala.« Sodišče v Celju je sledilo lanskemu predlogu stečajnega upravitelja, da se preizkus terjatev ne opravi: Jelen nima prejemkov, ki bi po zakonu spadali v stečajno maso, niti premoženja, ki bi spadalo vanjo. To je slišati precej nenavadno glede na desetine koncertov, ki jih je Šank Rock odigral pri nas in v tujini. Da ne omenjamo avtorskih in sorodnih pravic, ki so se nabrale v 35 letih kariere. Vendar pa v stečajnem postopku ni evidentiranih prihodkov, ki bi jih dolžnik ustvaril s skupino Šank Rock.

Navidezno neskladje je Jelen pojasnil tako: »Jaz lahko prejemam zajamčeni osebni dohodek. Zaposlen sem kot pevec, in to prejemam.« Pravi tudi, da stečajni upravitelj bdi nad njegovimi prihodki: »Pošiljam mu mesečna poročila in za vsak cent ve, kakšni so moji prihodki.« 
Celjsko sodišče je Jelenu določilo petletno preizkusno dobo, ki se konča 23. februarja 2021, pojasnjuje Brezavšček: »V vmesnem času imajo upniki in upravitelj možnost, da vložijo ugovor zoper postopek odpusta obveznosti, če meni, da obstaja razlog za to.«

Jelen – ki je poudaril, da gre za »osebni stečaj, to je zdaj res moja stvar« – je sicer povedal, da si postavlja življenje. »Hvala bogu, da mi gre iz minusa v plus.« Nekako v slogu šankrockovske pesmi Črna mačka, ki pravi: »Dolgo krojil sem usodo, da našel sem, kar sem iskal.« 
Upniki pa očitno ne bodo našli svojega denarja. 

.

Deli s prijatelji